Duminica 14 Decembrie

Primul teren de fotbal finanțat de „Generația de Aur” este la Cluj! După nici o săptămână de la plecarea de la U Cluj, Sabău a și inaugurat sinteticul

Sursă foto: TVR Cluj

La nici o săptămână după ce și-a anunțat demisia din funcția de antrenor principal al Universității Cluj, Ioan Ovidiu Sabău a revenit în locurile unde a copilărit. Fostul internațional a participat la inaugurarea unui teren de fotbal sintetic construit chiar la școala din comuna Ploscoș, acolo unde și-a început studiile. Pentru Sabău, momentul a fost unul profund emoționant, nu doar pentru că s-a întors în satul natal, ci și pentru că proiectul poartă amprenta „Generației de Aur”, echipa care a scris istorie în fotbalul românesc.

Un proiect cu suflet: „Generația de Aur” investește în viitorul copiilor

În mai 2024, „Generația de Aur” a României a jucat ultimul meci demonstrativ, în fața unei selecționate de vedete internaționale, pe Arena Națională. A fost un eveniment de suflet, o retragere simbolică a celor care au dus fotbalul românesc pe culmi în anii ’90. Dar meciul nu a fost doar o revedere emoționantă cu fanii, a avut și o misiune nobilă. Toți banii strânși din vânzarea biletelor au fost direcționați către un scop educativ: construirea de terenuri de fotbal în curțile școlilor unde au învățat membrii echipei naționale de atunci.

Proiectul, coordonat de Gică Popescu, a adunat o sumă totală de 145.000 de euro, care a fost împărțită între 15 școli din întreaga țară.

Primul teren finalizat, la școala lui Ioan Ovidiu Sabău

Școala Generală din Ploscoș, comuna din apropierea Clujului unde s-a născut și a crescut Ioan Ovidiu Sabău, a fost una dintre beneficiarele programului. Cu 9.000 de euro din fondurile strânse, a fost construit un teren de fotbal sintetic modern, primul finalizat dintre toate cele 15 planificate.

„A ieșit ceva deosebit, un obiectiv realizat. Asta mi-am propus, s-a făcut și anunțul după ultimul meci, cel de retragere al „Generației de Aur”, din acei bani donați s-a făcut acest teren. Este primul teren care s-a realizat, discutam și cu Gică Popescu ieri. Pentru mine este o mândrie.”, a declarat Sabău, citat de TVR Cluj.

Un simbol pentru o nouă generație de fotbaliști cu visuri mari

Terenul inaugurat la Ploscoș este felul în care foștii mari fotbaliști ai României transmit ștafeta unei noi generații, investind în educație, mișcare și oameni. În perioada următoare, terenuri similare vor fi construite și la școlile unde au învățat Gică Hagi (Constanța), Dorinel Munteanu (Grădinari), Miodrag Belodedici (Socol), Gică Popescu (Calafat) și alți membri ai „Generației de Aur”.

Comentarii Facebook