O înotătoare de 14 ani din Cluj este vicecampioană națională la senioare

O sportivă de 14 ani din Cluj a reușit să câștige locul al doilea la Campionatul Național de Înot, în proba de senioare.

Kristina Schneider a făcut senzație și este considerată a fi cel mai mare talent al generației sale.

Ea este legitimată la Clubul Sportiv Swim Cluj-Napoca și și-a spulberat concurența la junioare, unde a cucerit 3 medalii în 5 probe la care a participat. Kitty, cum o alintă prietenii, a trebuit să învețe și pentru examenul de Evaluare națională, astfel că participarea la concursul din 2 -6 iulie a fost pe locul doi. Rezultatele au fost însă pe măsură.

Kristina Schneider a caștigat aurul la 50m și 100m fluture și argintul la 50 de metri liber, iar la senioare a luat argintul la 50 m fluture.

La Campionatul Național de Înot ea a concurat și la o probă de senioare, unde a câștigat medalia de argint la senioare, fiind învinsă numai de multipla campioană a României, Ionela Cozma, scrie stiridesport.ro.

Kitty s-a născut în Germania, tatăl ei fiind german, iar mama româncă. care s-au mutat la Cluj-Napoca. Tânăra studiază la Colegiul Național ”George Coșbuc”.