Nationala de handbal masculin, a treia infrangere consecutiva la Mondiale! Algeria-Romania 15-14

Romania a pierdut al treilea meci consecutiv in grupa C preliminara a Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia.

Romanii au inceput bine partida, astfel ca la jumatatea primei reprize aveau un avantaj de 4 goluri, scorul fiind 3-7. In minutul 25, cand prima repriza parea jucata, Romania conducea cu 5-10, dar echipa a cazut, astfel incat algerienii au marcat 3 goluri pana la pauza.

Romanii au ramas in avantaj si in repriza a doua, pana cu trei minute inainte de final cand algerienii au preluat conducerea, 14-13. Romanii au egalat, dar in ultimele cinci secunde algerienii au inscrie pentru 15-14.

Marcatorii Romaniei: Ghionea 7 goluri, Florea 2, Novanc 2, Fenici 1, Savenco 1, I. Stamate 1, in timp ce de la Algeria s-au remarcat Berkous si Boultif, ambii cu cate 4 goluri.

Dupa Croatia si Danemarca, Romania pierde si in fata Algeriei. Urmatorul meci al Nationalei este miercuri cu Australia.