Miercuri 24 Aprilie

LIVE TEXT FC Basel-CFR Cluj 1-0 (FINAL)

CFR Cluj joaca astazi, de la 21.45, la Basel, pentru calificarea in primavara europeana, in meciul considerat de Sorin Cartu cel mai important din acest sezon.

Minutul 74- Schimbare la CFR: intra Sforzini in locul lui Culio

Minutul 73- Frei trimite mingea in poarta, dar tusierul ridicase fanionul pentru ca era in offside

Minutul 60- Nuno Claro deviaza in bara o minge trimisa pe poarta de atacantii elvetieni

Minutul 58- Schimbare la CFR: intra Kone in locul lui Veloso

Minutul 54- Bastos suteaza de la distanta mult peste poarta aparata de Constanzo

Minutul 9- Frei comite hent in careul clujenilor, la o preluare

Minutul 3- Culio primeste o centrare in careul mic de la Veloso, dar retine portarul elvetienilor

Minutul 2- Shaqiri suteaza peste poarta aparata de Nuno Claro

Minutul 1- A inceput meciul

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In tur, clujenii au castiga cu 2-1. Golurile au fost inscrise de Rada, in minutul 9, si Traore, in minutul 12. Elvetienii au inscris singurul gol in prelungirile primei reprize, prin Stocker.

De la CFR vor lipsi astazi Gabi Muresan, Yssouf Kone, care sunt accidentati, dar si Sixto Peralta si Cristi Bud, neinclusi pe lista UEFA.

Iata echipele de start:

FC Basel: Costanzo, Inkoom, Ferati, Abraham, Safari, Shaqiri, Yapi, Huggel, Tembo, Almerares, Frei

CFR Cluj: Nuno Claro, Tony, Cadu, Piccolo, Rada, Culio, Costa, Kivuvu, Veloso, Bastos, Traore