Handbalistele s-au calificat in semifinalele CE: Romania-Muntenegru 23-21

Romania a obtinut cea de-a doua victorie in grupa principala I a Campionatului European de handbal feminin din Danemarca si Norvegia.

In minutul 20 al partidei, romancele au fost conduse cu 8-6, dar pana la pauza au reusit sa isi depaseasca adversarele. Scorul dupa prima repriza a fost 19-13. Jucatoarele din Muntenegru au revenit insa in a doua repriza si au redus din diferenta. Meciul s-a terminat 23-12.

Dupa victoria obtinuta luni in fata Croatiei, 30-22, romancele sunt calificate in semifinalele CE de handbal feminin. In cealalta partida a grupei, Spania a invins Rusia cu 30-22. Ultimul meci al Romaniei este cel direct cu Rusia, dar rezultatul nu poate influenta calificarea, pentru ca Romania are 6 puncte, iar Rusia doar 2.