FOTO. Mesajele care au fost interzise la Universitatea - CFR Cluj. Peluza Vișinie a „sărit calul”, bannerele au fost confiscate

La fel ca la orice derby, galeriile celor două cluburi, Universitatea Cluj și CFR Cluj în acest caz, au trecut printr-un filtru al firmei de pază și protecție de la stadion. Forțele de ordine s-au asigurat că fanii nu au asupra lor materiale pirotehnice, însă doar în teorie, pentru că în practică nu au reușit să blocheze torcida din peluză.

FOTO. Mesajele pe care stewarzii le-au interzis la Universitatea - CFR Cluj

Cu toate acestea, stewarzii au reușit să „blocheze” mai multe mesaje ale Peluzei Vișinii. După cum anunță chiar ultrașii, cele trei mesaje INTERZISE sunt următoarele:

1. Toată identitatea voastră se bazează pe existența noastră

2. Ați ajuns în Europa după atâta așteptare și pentru fotbal, nu doar pentru golit buzunare

3. Facem ce vrem noi, facem melodii, peste voi mereu vom fi

Cel mai probabil, jandarmii au considerat că aceste trei mesaje ar fi ofensive pentru fanii Universității Cluj sau ar agita apele, deși exceptând al doilea mesaj, prin care suporterii Universității sunt făcuți hoți de buzunare, e greu de văzut ce ar putea să deranjeze.

Cert e că astfel de mesaje sunt ceva banal pentru arsenalul obișnuit al ultrașilor, însă de această dată jandarmeria a decis că tonul lor a fost „prea mult”. 

Incidentul readuce în discuție tensiunile constante dintre ultrași și forțele de ordine. Nu este pentru prima oara când suporterii nu pot să ajungă pe stadion să își afișeze mesajele dorite, astfel că le arată ulterior pe Facebook, pentru ca munca să nu fie degeaba.


mesaj1.jpg

mesaj2.jpg

Comentarii Facebook