Emma Răducanu, victorie entuziasmantă la Cluj, la Transylvania Open: Mă simt acasă, în România. Îmi plac sarmalele

Emma Răducanu a câștigat meciul de la Cluj contra jucătoarei din Slovenia, Hercog Polona, scor 4-6, 7-5, 6-1.

Sportiva din Marea Britanie, cu tată român și mamă chinezoaică, a dat emoții. Primul set l-a pierdut, dar și-a revenit în finalul setului al doilea. La scorul de 5-5, Emma a servit şi obţinut game-ul, iar apoi a câștigat pe serva adversarei, setul doi fiind adjudecat cu 7-5.

Setul al treilea a fost dominat categoric de Emma Răducanu.

Jocul a fost unul foarte bun, arătând de ce este în stare Emma Răducanu, câștigătoarea de la US Open. Au fost lovituri de senzație, în care sportiva din Marea Britanie a arătat că e un talent nativ. ”A fost un meci foarte dificil. Ea a fost bună. Nu cred că am jucat foarte bine, dar am câștigat. Mulțumesc foarte mult. Îmi place România foarte mult. Cred că sunt acasă aici. Am multe amintiri din România și mă bucur că joc în țara tatălui meu. Îmi e rușine că nu vorbesc foarte bine, dar dacă aș sta mai mult aș vorbi mult mai bine”, a spus Emma Răducanu.

Sportiva a spus că îi place ciorba de perișoare. ”Îmi plac sarmalele, mămăliga și papanașii”, a mai spus aceasta.

Emma va juca în turul doi la Cluj cu Ana Bogdan.