Daniel Pancu recunoaște: care e echipa de care se sperie înaintea meciurilor decisive din play-off: „Joacă înspăimântător acasă”

Daniel Pancu avertizează înaintea meciurilor decisive: „Farul joacă înspăimântător”

Daniel Pancu, antrenorul echipei CFR Cluj, vorbește deschis despre ultimele meciuri din sezonul regulat și șansele formației sale de a se califica în play-off. Cu doar două etape rămase, echipa clujeană ocupă locul 5, cu 47 de puncte, și are nevoie de două puncte în duelurile cu Farul Constanța (deplasare) și Dinamo București (acasă) pentru a-și asigura prezența în faza următoare, potrivit GSP.

Antrenorul a recunoscut că meciul de la Constanța îl preocupă cel mai mult. „Suntem doar pe loc de play-off, nu am realizat nimic incredibil. Farul joacă înspăimântător acasă. M-am uitat la ultimele lor trei meciuri și mă aștept la orice. Cred că va fi un meci frumos și dificil pentru noi”, a spus Pancu.

Pancu a mai precizat că rezultatele altor echipe, precum UTA sau FCSB, nu fac obiectul planurilor sale: „Nu mă bazez pe ce fac alții. Eu vreau să fim pregătiți și să câștigăm puncte pe terenul nostru de joc”.

Cupa României și obiectivele echipei

Pe lângă meciurile decisive pentru play-off, Pancu are un alt motiv de concentrare: partida din Cupa României cu Universitatea Craiova, considerată cel mai puternic adversar din campionat. „Îmi fac griji pentru meciul din Cupă de la Craiova, care vine într-un moment foarte prost. Trebuie să rezolvăm lucrurile încă din primul meci în campionat”, a explicat antrenorul.

El a subliniat importanța mentalității jucătorilor: „I-am avertizat încă de acum două zile: relaxare nu există! Grupul s-a descurcat bine și fără jucători reveniți după accidentări sau perioade dificile, iar asta arată multă forță și unitate”.

Pancu a confirmat că Cordea revine în echipă, după o perioadă complicată din cauza unei accidentări și a nivelului ridicat de cortizol. „Este o pierdere pentru noi, dar faptul că ne-am descurcat bine și fără el arată forța grupului”, a mai spus antrenorul.

Cu meciul de la Farul în weekend și partida cu Dinamo pe teren propriu imediat după, CFR Cluj se pregătește pentru finalul tensionat al sezonului regulat, cu ochii pe calificarea în play-off și pe succesul în Cupa României.

Comentarii Facebook