CFR Cluj invinsă de Sparta Praga, scor 0-1

CFR Cluj a întâlnit prima echipa serioasă din stagiul de pregătire din Austria și a înregistrat prima înfrângere. Sparta Praga i-a învins pe clujeni cu 1-0. În ultimul meci, CFR Cluj a câștigat cu 13-1 un meci cu o echipă de amatori.

CFR Cluj a început meciul în formula Felgueiras, Lion, Cadu, Maftei, Sepsi, Hora, Godemeche, Muresan, Edimar, Kapetanos și Sougou.

Jucătorii lui Andone au început în forță și, în minutul 24, Maftei a tras din careu, dar mingea a lovit stâlpul din stâmga al porții, iar Kapetanos a reluat cu un șut care a lovit bara transversală.

Gabi Mureșan, Sougou și Sepsi au mai avut ocazii, dar nu au concretizat.

În repriza secundă, Andone i-a introdus pe Stăncioiu, Deac şi Mafei şi i-a scos pe Felgueiras, Hora şi Piccolo.

Golul a venit în minutul 60. Kaderabek a deschis scorul cu o execuţie surprinzătoare din interiorul careului, şut la colţul lung, cu adversar în spate.

În minutul 72, Panin a avut o ocazie bună, dar a tras direct în portar. Meciul s-a terminat fără ca CFR Cluj să fi avut alte ocazii importante.