CFR Cluj CAMPIOANA ROMÂNIEI la fotbal. A învins Craiova în Bănie - REZUMAT VIDEO

CFR Cluj a câștigat meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-1, și intră în posesia titlulului chiar în Bănie.

Scorul a fost deschis de Universitatea Craiova, în minutul 10, prin Nistor. CFR Cluj a egalat în minutul 36, după ce Vinicius a reluat în plasă o lovitură de colț executate de Ciprian Deac. Clujenii trec în avantaj în a doua repriză, în minutul 56, când Boli a marcat.

Ciprian Deac a dus scorul la 3-0, în minutul 77, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Clujenii sunt la al treilea titlu consecutiv, iar în total a adunat 6 trofee. CFR Cluj devine acum una dintre cele mai titrate echipe din România, cu 6 titluri de campioană, alături de UTA și Chinezul Timișoara. Până astăzi, UTA era cea mai titrată echipă din provincie aflată în activitate.

Steaua rămâne cea mai titrată echipă din istoria Ligii 1, fiind urmată în clasament de Dinamo și Venus. Pe locul 4 în clasamentul all-time se află, de astăzi, și CFR Cluj. Pentru ardeleni este în același timp al 13-lea trofeu obținut până acum, scrie Digi Sport.

CFR a mai fost campioană în 2008, 2010, 2012, 2018 și 2019.