Vicepreședintele clujean al CNA îi numește pe unii români „idioți utili”: „Fac parte din războiul informațional”. Cum arată noua formă de manipulare

Vicepreședintele Consiliului Național al Audiovizualului (CNA), clujeanul Valentin Jucan, susține că România se confruntă cu o formă de manipulare mult mai periculoasă decât fake news-ul clasic și afirmă că unele persoane ajung să contribuie, conștient sau nu, la propagarea dezinformării. Într-un interviu acordat Podcastului BeEU, Jucan a vorbit despre ceea ce el numește un „război cognitiv”, lansând și o declarație care atrage atenția.

Vicepreședintele clujean al CNA îi numește pe unii români „idioți utili”: „Fac parte din războiul informațional”


„Idiotul util face parte din acest război informațional pentru că sunt acele elemente care sunt folosite fie cu bună știință, persoanele știind că sunt folosite, sau fie din faptul că aleg, dintr-o inocență, să participe la acest război și contribuie pe plan intern la propagarea războiului informațional”, a declarat vicepreședintele CNA.

Potrivit acestuia, fake news-ul a evoluat, iar scopul nu mai este influențarea unor alegeri sau a unui eveniment punctual. „Noi avem de-a face cu un război cognitiv, mult mai sofisticat și mult mai periculos. Ne aducem aminte că înainte de pandemie se vorbea despre fake news. Fake news-ul era deja un mecanism rudimentar. El poate fi identificat foarte ușor, poate fi demontat rapid. S-a renunțat la acest tip de abordare și s-a trecut la acest tip de război cognitiv”, a explicat Jucan.

Vicepreședintele CNA spune că noua strategie urmărește schimbarea percepției oamenilor asupra statului și a valorilor democratice. „Războiul cognitiv are o țintă medie și lungă și are ca obiectiv schimbarea percepțiilor societății asupra democrației, asupra valorilor democratice, asupra instituțiilor, punerea sub semnul întrebării a deciziilor luate de un stat, fie că e vorba de apartenența la Uniunea Europeană, de NATO sau de alte teme majore”, a afirmat acesta.

Jucan susține că o parte dintre aceste campanii provin din exterior, însă există și persoane din România care le amplifică


Jucan susține că o parte dintre aceste campanii provin din exterior, însă există și persoane din România care le amplifică. „Avem de-a face cu niște contribuții locale care sunt, de fapt, în căutare de vizibilitate și, neavând alte elemente serioase cu care să iasă în spațiul public, profită în mod cinic de narativele și de acest război informațional. În schimb, fac foarte mare rău propriei țări”, a spus oficialul CNA.

Vicepreședintele CNA consideră că și instituțiile statului au o parte din responsabilitate atunci când nu comunică suficient de rapid. „Instituțiile sunt complice, într-un mod nevoit, la acest fenomen al dezinformării, fiindcă lasă locuri goale care sunt umplute în continuu cu dezinformare. Cu cât tu nu comunici, cu cât nu ai credibilitate, cu atât îți vine dezinformarea”, a avertizat Valentin Jucan.

Acesta spune că CNA pregătește implementarea unor sisteme bazate pe inteligență artificială pentru detectarea rapidă a campaniilor coordonate de dezinformare și pentru a putea reacționa mai eficient în mediul online.

Comentarii Facebook