Atenție, șoferi! Ploile au făcut ravagii în Cluj! Un drum important s-a transformat într-un râu. VIDEO


Marți, 17 iunie 2025, vijeliile au lovit puternic județul Cluj în această după-amiază, lăsând în urmă mai multe probleme în trafic. 

Spre exemplu, drumul comunal care leagă satul Răchițele de Doda Pilii a devenit un adevărat râu, apele scurse de pe versanți acoperind carosabilul, îngreunând considerabil circulația.

Șuvoaiele de apă și aluviuni scurse de pe versanți au acoperit complet carosabilul, făcând circulația extrem de dificilă, aproape imposibilă. Totodată, din imagini se poate observa cum un drum forestier a fost puternic afectat de ultimele ploi. 

 Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis în cursul zilei de marți, 17 iunie, o avertizare Cod Galben de vreme severă, valabilă pentru mai multe zone din țară, printre care și Cluj. 

Potrivit meteorologilor, sunt vizate perioade cu instabilitate atmosferică accentuată local la munte, precum și în sud-vestul Transilvaniei și al Moldovei.

În aceste regiuni, se vor semnala averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Izolat, sunt posibile vijelii, cu rafale ce vor atinge în general 50-70 km/h, și căderi de grindină.

Comentarii Facebook