Înghesuială pe trotuarele din Cluj! Zona „neagră” pentru părinți cu cărucioare și persoane cu dizabilități: Banda auto alăturată are 5 metri lățime

Trotuar prea îngust lângă Registrul Comerțului din Cluj: clujenii cer lărgirea lui după ani de înghesuială

Zona din fața clădirii Registrului Comerțului din Cluj-Napoca a ajuns subiect de sesizare: trotuarul de pe latura vestică a clădirii, cel roșu cunoscut de clujeni, este prea îngust pentru numărul de oameni care trec zilnic pe acolo.

Un clujean a trimis o sesizare prin care cere autorităților să extindă trotuarul de pe latura vestică a clădirii Registrului Comerțului. Zona este una dintre cele mai circulate din oraș din punct de vedere pietonal: mai multe linii de autobuz au stații în apropiere, unele chiar capăt de linie. Când sosește un autobuz, trotuarul devine, practic, blocat.

Problema este resimțită cel mai acut de părinții cu cărucioare și de persoanele cu dizabilități, care au dificultăți reale în a circula prin zonă. Trotuarul îngust, combinat cu aglomerația generată de pasagerii care coboară sau urcă în autobuz, face deplasarea anevoioasă și, uneori, periculoasă.

Soluția propusă: banda auto alăturată e mai lată decât ar trebui

Autorul sesizării nu vine doar cu o plângere, ci și cu o soluție concretă. El observă că banda auto de lângă trotuar are aproape 5 metri lățime pe toată distanța de la intersecția cu Aleea Învățătorului până la strada Posada – mai lată decât orice altă bandă din zonă. În dreptul catedralei, aceeași bandă se îngustează oricum până la aproximativ 3 metri, ceea ce demonstrează că lățimea suplimentară nu este necesară pentru traficul auto.

Comentarii Facebook