Incendiu în Cluj, pompierii s-au luptat zeci de minute cu flăcările. Două autospeciale și o ambulanță SMURD au fost trimise în ajutor
Pompierii clujeni au fost chemați în această seară în localitatea Valea Ierii, acolo unde s-au luptat cu flăcările care a cuprins acoperișul unei anexe dintr-o gospodărie. Pentru siguranță, la fața locului au ajuns două autospeciale și un echipaj SMURD. Din fericire nu a fost nimeni rănit.
„Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Băișoara și a punctului de Lucru Florești au intervenit în această seară pentru stingerea unui incendiu care a cuprins acoperișul unei anexe dintr-o gospodărie situată în localitatea Valea Ierii.
La fața locului au ajuns două autospeciale pentru stingerea incendiilor, unde au găsit acoperișul anexei cuprins în totalitate de flăcări. Intervenția promptă a pompierilor a împiedicat propagarea incendiului mai departe de limitele în care a fost găsit. Preventiv a fost trimis la locul solicitării și un echipaj SMURD.
Intervenția pompierilor a împiedicat propagarea focului mai departe de limitele în care a fost găsit. Din fericire, nu au fost persoane care să solicite consult medical în urma acestui eveniment. Conform primelor cercetări, cel mai probabil incendiul a pornit de la coșul de fum izolat necorespunzător față de materiale combustibile”, au transmis reprezentanții ISU.
Așadar, pompierii reamintesc tuturor românilor să nu se joace cu focul, metaforic vorbind, și să nu accepte improvizații când vine vorba despre instalații electrice sau instalații de tip coșuri de fum. În astfel de cazuri cetățenii sunt rugați să apeleze la specialiști care știu ce fac.
0 Comentarii