Fără apă pe străzi importante din Cluj-Napoca! Avarii pe Mehedinți, Brâncuși și Observatorului. Când revine apa


Mai multe zone din Cluj-Napoca rămân fără apă potabilă luni, 10 august 2026, din cauza unor lucrări de remediere a avariilor la rețeaua publică de alimentare cu apă. Compania de Apă Someș anunță că intervențiile sunt necesare pentru restabilirea furnizării apei în condiții normale.

Potrivit buletinului informativ transmis de companie, furnizarea apei potabile este întreruptă în mai multe zone din Cluj-Napoca și localitățile din județ, iar reluarea serviciului este estimată la ore diferite, în funcție de lucrările efectuate.

În Cluj-Napoca, sunt afectate următoarele zone:

  • Strada Mehedinți nr. 17, nr. 19 și strada Retazat nr. 6 – reluarea furnizării este estimată pentru ora 15:00;
  • strada C-tin Brâncuși, între nr. 180 și nr. 202 – reluarea este estimată pentru ora 17:00;
  • strada Observatorului nr. 117, nr. 119 și nr. 121 și strada Rapsodiei nr. 14 – reluarea este estimată pentru ora 17:00;
  • strada Terra – furnizarea ar urma să fie reluată în jurul orei 13:00.

Fără apă la robinete în Cluj-Napoca! Lista străzilor afectate și orele la care ar urma să fie reluată furnizarea

Probleme sunt semnalate și în alte localități din județ. În Sic, este afectată strada a treia, iar reluarea furnizării este estimată pentru ora 13:00. În zona Cuzdrioara, Mănășturul parțial, Curtuiuș, Bogata de Sus și Călna, reluarea serviciului este estimată pentru ora 18:00.

În Sânnicoară, sunt afectate străzile Triajului, Traian Dârjan, Eternității, Elicei, Răsăritului, Bradului, Cometei, Speranței și Colinei. Furnizarea apei este estimată să fie reluată în jurul orei 14:00.

De asemenea, în Apahida, este afectată strada Gării, iar reluarea furnizării este estimată pentru ora 14:00. Compania de Apă Someș precizează că apariția unei avarii pe rețeaua publică de alimentare cu apă poate fi neprevăzută și este, de regulă, urmată de întreruperea imediată a furnizării apei.

„Ne cerem scuze pentru situația creată independent de eforturile Companiei de a asigura continuitatea serviciului, neexistând modalități alternative de furnizare a apei”, se arată în informare.

Comentarii Facebook