Cluj-Napoca, „smart city”, dar fără drumuri! În zona Sopor nu există infrastructură minimă necesară pentru un trai decent FOTO
În zona Sopor din Cluj-Napoca, oamenii se confruntă cu niște condiții greu de imaginat pentru un oraș smart!
Mai exact, într-o zonă rezidențială, care se află în plină dezvoltare, drumurile sunt inexistente. Un locuitor din zonă a declarat pentru ȘTIRI DE CLUJ că accesul se face pe teren neasfaltat, plin de noroi, praf și denivelări serioase.

„În perioadele ploioase, circulația devine aproape imposibilă, iar în cele uscate, praful este constant și sufocant. Atașez fotografii recente din teren”, a precizat o femeie pentru ȘTIRI DE CLUJ.
Mai mult decât atât, zona nu beneficiază de transport public, deși numărul locuitorilor crește constant.
CITEȘTE ȘI: Drum de Evul Mediu în Cluj-Napoca! Locuitorii din Sopor sunt blocați și trag un semnal de urgență: „Suntem izolați complet” FOTO/VIDEO
„Practic, vorbim despre un cartier autorizat și populat, dar fără infrastructura minimă necesară pentru un trai decent. Se ridică o întrebare legitimă: cum este posibil ca dezvoltarea imobiliară să fie permisă și încurajată, în absența drumurilor modernizate și a unei soluții de transport public?”, a mai spus femeia pentru ȘTIRI DE CLUJ.

Ea a mai mărturisit că a trimis o sesizare oficială către Primăria Cluj-Napoca și așteaptă un răspun cu privire la termenele concrete pentru remedierea situației.
„Consider că acest subiect merită atenție publică, deoarece reflectă o problemă de planificare urbană cu impact direct asupra locuitorilor”, a mai precizat clujeanca pentru ȘTIRI DE CLUJ.
Amintim că nu este prima dată când clujenii din zona Sopor, Cluj-Napoca, atrag atenția asupra problemelor grave cu privire la drumuri.
CITEȘTE ȘI: Străzile Soporului, sub asediul gropilor! Locuitorii cer măsuri de urgență: „Intervențiile planificate nu sunt suficiente”
O sesizare a unui clujean a venit din zona Aleea Anemonelor și a Rezidenței Mon Jardin, situată pe strada Soporului nr. 29, unde drumul este descris ca fiind distrus, plin de noroi, gropi adânci și denivelări periculoase.

„Singura cale de acces către locuințe și birouri a devenit complet impracticabilă. În fiecare zi suntem forțați să traversăm un drum distrus, plin de noroi, gropi adânci și denivelări periculoase. Ieri, în timp ce încercam să ajung la serviciu, autoturismul meu, un Audi Q5, a suferit o avarie gravă (rulment rupt) și se află în prezent în service.
Dacă un SUV este învins de starea acestui drum, vă puteți imagina dificultățile și riscurile la care sunt supuși ceilalți locuitori, fie că folosesc mașini de oraș, fie că se deplasează pe jos”, a transmis un cetățean pentru ȘTIRI DE CLUJ.
5 Comentarii