Câinii scoși la plimbare prin oraș fără botniță sunt noul subiect controversat din Cluj-Napoca! Părinții cer precauție, stăpânii înțelegere
Un subiect care împarte clujenii în două tabere distincte a pornit după ce o mamă a reclamat prezența unui câine mare fără botniță lângă o școală. Părinții cer reguli mai stricte, în timp ce stăpânii de câini susțin că frica e adesea indusă de adulți, nu de animale
Discuții aprinse în Cluj despre câinii de talie mare fără botniță: părinții cer reguli mai stricte, stăpânii de animale spun că e doar panică inutilă
O discuție intensă a izbucnit recent în mediul online din comunitățile din Cluj-Napoca, după ce o clujeancă a relatat o întâmplare petrecută pe strada Onisifor Ghibu, în apropierea unei școli. Femeia a povestit că s-a întâlnit cu un câine de talie mare, fără botniță, care i-a speriat copilul, deși animalul nu a fost agresiv. Postarea sa a strâns numeroase reacții, stârnind o dezbatere între părinți și deținătorii de animale.
„Zilele trecute, pe strada Onisifor Ghibu, m-am întâlnit cu un câine masiv, fără botniță, era mai mare decât copilul meu care merge la școală. Deși sunt sigură că era un câine blând, pentru un copil o astfel de întâlnire poate fi foarte înfricoșătoare. O botniță nu rănește câinele, ci oferă un plus de liniște pentru toți cei din jur”, a scris femeia, solicitând proprietarilor de câini să dea dovadă de responsabilitate, mai ales în apropierea școlilor și parcurilor.
CITEȘTE ȘI: Incident violent în Grigorescu, pe malul Someșului: Stăpânul unui câine dezlegat a amenințat o femeie și i-a lovit cățelul cu piciorul
Replica nu a întârziat să apară. Un alt clujean, proprietar de câine, a explicat că legea nu obligă toți câinii să poarte botniță, ci doar pe cei considerați periculoși, conform clasificării oficiale.
„Un câine agresiv nu va fi scos niciodată lejer pe stradă. Cei fără istoric de agresivitate nu devin brusc periculoși. O botniță limitează comportamentul natural al câinelui – nu mai poate mirosi, gâfâi sau interacționa normal cu alți câini”, a precizat acesta, adăugând că soluția este simplă: „Păstrați o distanță confortabilă dacă aveți frică de câini.”
Frica celor mici de câini, o reacție învățată sau instinct normal?
Un alt comentator a dus discuția într-o direcție psihologică:
„Copiilor le e frică de câini doar dacă sunt învățați. În 90% dintre cazuri, frica vine de la adulții care strigă ‘nu te duce la el, că mușcă!’ Dacă nu e un câine din lista celor periculoși, nu e cazul să ne panicăm”, a transmis acesta.
Discuția arată cât de sensibilă este relația dintre părinți și proprietarii de câini în Cluj-Napoca, un oraș tot mai prietenos cu animalele, dar unde spațiile publice sunt tot mai aglomerate. În timp ce părinții cer măsuri de siguranță suplimentare, stăpânii de câini solicită mai multă înțelegere și informare.
1 Comentariu