Bărbat din Cluj și-a lovit soția fără milă în propria casă: Cazul de violență domestică este în atenția autorităților
Bărbat din Dăbâca reținut și arestat preventiv după ce și-a lovit soția cu telefonul și i-a distrus aparatul
Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Gherla au reținut pe 4 decembrie un bărbat de 47 de ani, după ce acesta și-a agresat soția în localitatea Luna de Jos, comuna Dăbâca. Femeia, tot de 47 de ani, a sesizat faptul că, în jurul orei 20:00, a fost lovită în zona frunții cu telefonul mobil, iar apoi telefonul i-a fost distrus de agresor.
În urma evaluării riscului, polițiștii au constatat existența unui pericol iminent și au emis un ordin provizoriu de protecție. Conform acestuia, agresorul trebuie să păstreze o distanță minimă de 50 de metri față de victimă și față de locuința acesteia, fiind interzis orice contact direct.
Arestarea preventivă a bărbatului
Pe 5 decembrie, Parchetul de pe lângă Judecătoria Gherla a propus arestarea preventivă pentru 30 de zile, propunere care a fost admisă de judecătorul de drepturi și libertăți. Activitățile s-au desfășurat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Gherla.
Potrivit Legii 217/2003, violența domestică include orice formă de agresiune fizică, psihologică, economică sau sexuală între soți sau parteneri, indiferent dacă aceștia locuiesc împreună. Instrumentele legale de protecție, precum ordinul provizoriu, ordinul emis de instanță sau ordinul extins, permit autorităților să intervină rapid pentru siguranța victimei.
Poliția Cluj reamintește că persoanele aflate în pericol trebuie să apeleze fără ezitare numărul unic de urgență 112 și să raporteze orice act de agresiune sau încălcare a măsurilor de protecție. Solicitarea de sprijin este un pas esențial pentru prevenirea unor consecințe grave și protejarea siguranței personale.
2 Comentarii