Autobuzul care se transformă sub ochii clujenilor! Un vehicul CTP devine o operă de artă inspirată din tradițiile românești și va circula prin tot orașul
Un autobuz din flota Companiei de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca trece zilele acestea printr-o transformare spectaculoasă. Vehiculul este pictat chiar în centrul orașului și urmează să devină o adevărată lucrare de artă mobilă, care va putea fi admirată ulterior de clujeni în timp ce circulă pe traseele CTP.
Proiectul are loc în cadrul festivalului M.Y. - Murals of Youth, desfășurat între 27 și 31 august, iar tema ediției din acest an este „Tradiții”. Șapte membri ai Comunității 156 lucrează la pictarea autobuzului, iar publicul poate urmări procesul chiar în Piața Unirii. Astfel, ceea ce în mod normal este un simplu mijloc de transport în comun se transformă, pentru câteva zile, într-o pânză uriașă aflată chiar în mijlocul orașului.
Autobuzul a fost pictat mai întâi în autobaza CTP
Pictura live a început vineri dimineață, în centrul Clujului, însă artiștii nu au pornit chiar de la zero. Primele elemente ale lucrării au fost realizate în prealabil, timp de două zile, în autobaza CTP. Organizatorii au ales această variantă pentru ca autobuzul să ajungă în Piața Unirii deja parțial colorat, iar oamenii să poată vedea ulterior cum sunt adăugate detaliile și cum prinde contur lucrarea.
Procesul de pictare poate fi urmărit de trecători, iar rezultatul final nu va rămâne într-o galerie sau într-un muzeu. Autobuzul va reveni pe traseele CTP după finalizarea lucrării.
„Roots”, soarele și simbolurile tradiționale ajung pe autobuz
Designul ales pentru vehicul este inspirat din cultura populară românească, însă motivele tradiționale sunt reinterpretate într-o manieră contemporană. Printre elementele care vor putea fi observate pe autobuz se află simboluri ale soarelui întâlnite pe costumele populare românești, precum și un font creat special pentru ediția din acest an a festivalului.
Pe autobuz apare și cuvântul „Roots”, o trimitere directă la ideea de rădăcini, identitate și legătura cu patrimoniul cultural.
O operă de artă care va circula prin Cluj
Unul dintre cele mai interesante lucruri legate de proiect este faptul că lucrarea nu va dispărea după încheierea festivalului. După ce va fi finalizat, autobuzul va reveni în circulație și va putea fi văzut zilnic pe traseele CTP.
Astfel, lucrarea va ajunge în contact cu un public mult mai larg decât cel care participă la festival. Călătorii, șoferii, pietonii și locuitorii orașului vor putea vedea motivele tradiționale reinterpretate chiar în timp ce autobuzul se deplasează prin Cluj-Napoca. Arta iese, practic, din spațiul expozițional și ajunge pe străzile orașului.
În același timp, autobuzul devine și un instrument de promovare a patrimoniului cultural românesc.
Festivalul nu înseamnă doar autobuzul pictat
M.Y. - Murals of Youth are însă un program mult mai amplu. În Piața Unirii are loc și un concurs internațional de artă murală destinat liceenilor, în cadrul căruia sunt pregătite zece panouri de mari dimensiuni.

Tinerii sunt astfel încurajați să își exprime creativitatea și să lucreze în spațiul public. Programul festivalului include și ateliere gratuite de meșteșuguri, un concurs dedicat designului de mobilier urban, demonstrații de breakdance, dansuri populare și concerte.
Una dintre activitățile pregătite pentru public este și desenarea la scară reală a „Coloanei Infinitului”, pe strada Iuliu Maniu. De asemenea, organizatorii au pregătit și o cină tradițională în aer liber, completând astfel tema ediției din acest an.

Elevii sunt în centrul proiectului
În spatele festivalului se află Comunitatea 156, care se concentrează în special asupra elevilor de liceu. Ideea de bază este că tinerii au nevoie de contexte în care să se poată dezvolta, să experimenteze și să creeze.
Organizatorii susțin că implicarea elevilor în proiecte de acest tip este importantă deoarece aceștia reprezintă generația care va construi societatea de mâine. De aceea, festivalul încearcă să le ofere tinerilor mai mult decât simple activități artistice. Ei au ocazia să lucreze în echipă, să își exprime ideile, să se raporteze la patrimoniul cultural și să vadă cum o idee poate fi transformată într-un proiect vizibil în spațiul public.

1 Comentariu