Asociația Pro Infrastructură critică închiderea A10 Sebeș–Turda: „Șoferii sunt trimiși inutil pe DN1. Traficul poate fi deviat în siguranță pe autostradă”

Decizia Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) de a închide complet circulația pe sensul Unirea – Turda al Autostrăzii A10 Sebeș–Turda continuă să stârnească controverse. După ce autoritățile au decis devierea traficului pe DN1, Asociația Pro Infrastructură (API) susține că această măsură este excesivă și că există o soluție mult mai sigură și mai eficientă pentru șoferi.

Pro Infrastructură critică închiderea A10 Sebeș–Turda: „Șoferii sunt trimiși inutil pe DN1. Traficul poate fi deviat în siguranță pe autostradă”


Reprezentanții API afirmă că lucrările de consolidare pot fi realizate fără blocarea întregului sector de autostradă. Ei propun ca traficul să fie mutat temporar pe sensul opus, neafectat de alunecarea de teren, unde circulația să se desfășoare pe câte o bandă pentru fiecare direcție, pe o distanță de aproximativ 2,5 kilometri.

„Chiar astăzi, CNAIR se pregătește să închidă complet circulația pe Autostrada A10 între nodurile Unirea și Turda și să oblige șoferii să-și riște aiurea viața pe DN1 pe 19 kilometri, când ar putea devia temporar traficul, în siguranță, pe o distanță de doar 2,5 kilometri pe sensul opus al autostrăzii”, transmit reprezentanții asociației.

Potrivit acestora, surparea carosabilului este una serioasă și necesită o expertiză tehnică pentru identificarea cauzelor și stabilirea soluțiilor de remediere. API estimează însă că lucrările nu se vor încheia în câteva săptămâni, ci ar putea dura multe luni sau chiar ani, având în vedere că va fi nevoie de expertize, proiectare, licitații și execuția propriu-zisă.

În acest context, organizația consideră că mutarea întregului trafic pe DN1 reprezintă o alegere greșită. „Soluția este simplă și se aplică în toate țările civilizate: traficul este deviat pe sensul spre Sebeș pe doar vreo doi kilometri și jumătate, cu restricție de viteză, marcaje temporare, semnalizare clară și patrule de poliție”, mai susțin reprezentanții API.

Asociația solicită CNAIR și celorlalte autorități implicate să facă toate demersurile tehnice


Asociația solicită CNAIR și celorlalte autorități implicate să facă toate demersurile tehnice și administrative pentru menținerea circulației pe autostradă prin această variantă provizorie. Problemele de pe A10 au reapărut în zona kilometrului 66+400, pe raza județului Cluj, unde carosabilul s-a surpat din nou, agravând un fenomen de instabilitate a terenului care persistă încă din 2023. Porțiunea afectată fusese reparată în urmă cu aproximativ trei ani, însă asfaltul a cedat din nou, de această dată pe o adâncime de peste jumătate de metru.

Potrivit CNAIR, degradarea ar fi fost provocată de infiltrarea apei în terasament. Inițial, circulația s-a desfășurat pe o singură bandă, cu limitarea vitezei la 60 km/h, însă agravarea situației a determinat închiderea completă a sensului Unirea – Turda. Începând din 7 iulie, traficul este deviat prin Nodul Rutier Unirea pe DN1, cu reintrare pe autostradă la Nodul Rutier Turda, pe un traseu alternativ de aproximativ 19 kilometri. Lucrările de consolidare a terenului, refacerea carosabilului și realizarea sistemului de drenare sunt estimate să dureze în jur de două luni.

Situația a generat și reacții politice. Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, a criticat decizia de închidere a celor 17 kilometri de autostradă și devierea traficului pe DN1. În paralel, CNAIR analizează posibilitatea de a acționa în instanță constructorul Porr Construct pentru recuperarea costurilor reparațiilor. Deși sectorul nu se mai află în perioada de garanție, compania susține că degradările reprezintă un viciu ascuns al structurii, situație care, potrivit legislației, poate atrage răspunderea constructorului pe termen lung.

Comentarii Facebook