Emil Boc, mesaj de „pace” după alegeri: „România nu este a unei tabere sau a alteia. Este a noastră, a tuturor”
Primarul Clujului, Emil Boc, a transmis un mesaj amplu după alegerile prezidențiale, în care a felicitat cetățenii pentru participarea la vot și a făcut apel la unitate, echilibru social și reconstrucție națională. Boc a evidențiat pericolul polarizării extreme și a cerut ca prosperitatea României să fie simțită de toți cetățenii, nu doar în statistici. De asemenea, l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru victoria în alegeri.
„Felicitări, dragi cetățeni români!
Indiferent ce opțiune am avut la vot, împreună am demonstrat ca suntem un popor cu vocație democratică.
Indiferent de opțiunea noastră din ziua votului, suntem cu toții parte din aceeași națiune.
O națiune care a demonstrat că are maturitatea de a decide democratic și înțelepciunea de a merge mai departe împreună.
De azi înainte, indiferent de opțiunea noastră de vot de ieri, putem clădi doar ÎMPREUNĂ o Românie puternică!
Vocea majorității trebuie urmată, dar, în egală măsură, vocea celeilalte opțiuni politice trebuie ascultată și respectată!
România nu este a unei tabere sau a alteia. Este a noastră, a tuturor.
De azi, avem o singură direcție posibilă: unitatea în jurul valorilor care ne apropie, nu a diferențelor care ne separă.
Construim o singură Românie!
Avem multe de făcut. Mă voi referi azi doar la o singură prioritate.
Prosperitatea adusă de apartenența noastră la Uniunea Europeană trebuie să fie resimțită de fiecare cetățean al țării noastre, indiferent unde muncește sau locuiește!
Trebuie să refacem echilibrele sociale din societate!
Este nevoie să producem în continuare prosperitate, dar ea trebuie să fie redistribuită pe bază de egalitate de șanse, pe bază de muncă și nu pe bază de privilegii de toate felurile!
O democrație nu poate funcționa atunci când în societate avem puțini foarte bogați și foarte mulți săraci și foarte săraci. Nu suntem departe de un asemenea model. Votul unei părți a societății noastre a transmis un asemenea mesaj - avertisment. El nu trebuie să fie ignorat.
România europeană trebuie să fie o Românie a șanselor egale, în care prosperitatea se simte la firul ierbii, nu doar în statistici.
Un semnal puternic al acestor alegeri este că nu mai putem construi ignorând vocea celor care se simt lăsați în urmă.
Este nevoie de reconstrucție socială, nu doar economică.
Este nevoie de încredere, nu de ură.
Ne trebuie o consolidare consistentă și masivă a clasei de mijloc din societate. A acelei clase sociale care din muncă cinstită să aibă depășită grija zilei de mâine.
Cum facem asta? Cu muncă, cu legi bune, echitabile și respectate, cu educație, cu credință și respect. Și încă ceva: fără ură, fără «noi» și «voi», ci ÎMPREUNĂ, și la bine, și la greu.
Dacă nu facem asta, pericolul polarizării sociale extreme este real. Iar de acolo până la sfârșitul democrației nu este decât un singur pas.
Felicitări, Nicușor Dan!
Faptul că ați declarat că veți fi președintele tuturor românilor, indiferent de votul lor, demonstrează că ați înțeles mesajul votului românilor.
Mult succes, domnule Președinte!!
Succesul dumneavoastră este succesul României!
Doamne ajută!”
În turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025, desfășurat pe 18 mai, Nicușor Dan a obținut un scor impresionant în municipiul Cluj-Napoca, unde a fost votat de 81,35% dintre alegători. La nivelul județului Cluj, candidatul independent a fost preferat de 70,16% dintre votanți, plasând județul printre cele mai favorabile zone pentru acesta, alături de Harghita și Covasna.
Prezența la vot în județul Cluj a fost de 69,61%, iar în municipiul Cluj-Napoca a atins un nivel record de 78,60%, reflectând un interes civic ridicat din partea clujenilor .
16 Comentarii
FRAȚÎ PĂCĂLICII?
ACUM 3 SĂPTĂMÎNI NU ERA PE ACEEAȘI LUNGIME DE UNDĂ CU DOMNUL PREȘEDINTE CÎND A FOST LA CLUJ..ACUM ??
Mergeti si faceti ceva productiv, stati numa si va dati cu parerea de parca voi sunteti academicieni!!! a ajuns prostu sa aiba opinie la orice. adevarul e ca nu c9nteaza ce credeti pt ca nu ati dobandit acest privilegiu. continuati sa va vomati opinia in online zi de zi. frustratilor. tot prostu are dreptu sa jigneasca si sa spuna… Citeste mai departe
@ironman:
@Tot elitist ești și tu?: Da. si nu vad nimic greait in a promova oameni capabili cu potential.....sau am ajuns sa connsideram ca trebuie promovata prostia .??
Care este numele și care este prenumele președintelui ales?!
Ai dreptate. A unui grup infracțional e romania
Gunoiul asta trebuie alungat din cluj..
care fir al ierbii? ca a betonat tot piticu european...
Mai corect PACE ȘI VIAȚA, maestre. Și știi ce zic!
Voi chiar credeți ca dacă GS ar fi vrut să câștige , NU CÂȘTIGA?
Păi , frați români și alții de-ai noștri, dacă vroia să rămână în sistemul putred nu spunea ca dă afară minim 500000 de bugetari( înmulțit cu 2 - familie normală) deja a pierdut 1.000.000 voturi.
Apoi , nu îl atacă pe… Citeste mai departe
La următoarele alegeri ai dispărut din peisaj penalule
Tovarasului Boc ar trebui sa i se reaminteasca faptul ca orasul nu este al lui si al mafiotilor de la primarie, ci al tuturor clujenilor
Greu scapam de asteia numai Bunu Dumnezeu ne poate scapa de ei.
Boc, esti o J I G O D I E ORDINARA
Ce rapid sare pigmeul sa se lipeasca de imaginea lui Nicusor!
.