Clujul găzduiește un concert de excepție: „Mozart forever”, ediția 2025, un festival dedicat tinereții, geniului și memoriei Adrianei Bera

Festivalul Internațional Mozart 2025 aduce la Cluj una dintre cele mai elegante și emoționante ediții de până acum, purtând titlul „Mozart forever”. Evenimentul este gândit ca un omagiu profund adus Adrianei Bera, profesor de pian și personalitate marcantă a lumii muzicale, cea care a considerat mereu că festivalul trebuie să fie, în primul rând, un dar pentru tineri, melomani și viitori profesioniști.

„Festivalul a fost de la început gândit în primul rând pentru tineri, melomani și viitori profesioniști, pentru a le dezvălui comorile spirituale ce se ascund în această muzică, atât de complexă și de accesibilă în același timp.”, spunea Adriana Bera.

Muzicieni internaționali de renume, reuniți la Cluj

Ediția de anul acesta aduce împreună nume sonore ale scenelor academice mondiale. Printre invitați se numără:

  • Robert Levin - profesor la Harvard, Juilliard și Mozarteum Salzburg;
  • Ya-Fei Chuang - Mozarteum Salzburg;
  • Cordelia Höfer-Teutsch - Mozarteum Salzburg;
  • Aurelia Vișovan - Hochschule für Musik Nürnberg.

Lor li se alătură artiști clujeni de prestigiu: Cvartetul Arcadia, Tatiana Lisnic, Geani Brad, Aurelian Băcan, Traian Boală, Ion Storojenco, Szabolcs Dimén, precum și tinerii pianiști Bernadette Czumbil, Raluca Rad și Benjámin Diószegi.

Inițiatoarea acestei ediții omagiale este Ștefania Țițeica, apropiată a Adrianei Bera și colaboratoare a Academiei de Muzică.

Concert-prelegere în premieră: final cu emoție și povești despre Adriana Bera

Unul dintre momentele centrale ale festivalului este concertul-prelegere, un concept nou introdus anul acesta. Evenimentul va marca încheierea ediției și va avea loc joi, 27 noiembrie, ora 19.00, pe scena Studioului de Concerte al ANMGD (sediul vechi de pe str. Brătianu).

Pe scenă vor urca:

  • Robert Levin - pian;
  • Ya-Fei Chuang - pian;
  • Cvartetul Arcadia;
  • Szabolcs Dimén - contrabas

Aceștia vor depăna „Amintiri despre Adriana Bera”, făcând o atmosferă încărcată de emoție, muzică autentică și reverență față de moștenirea artistică a profesoarei clujene.

Bilete disponibile online și la fața locului

Publicul își poate asigura locul la eveniment accesând platformele:

  • entertix.ro;
  • myticket.ro

De asemenea, biletele pot fi cumpărate de la Agenția de Bilete a Filarmonicii (Piața Lucian Blaga nr. 1-3, tel. 0756-048.318) sau direct de la locație, cu o oră înainte de începerea concertului, în limita locurilor disponibile.

image.png

Comentarii Facebook