Social

Scandal la Cluj, după ce un elev spune că a fost dat afară de la ore pentru că are părul lung

  




Un elev clujean susține că a fost dat afară din ore de către directorul liceului la care învață, din cauza faptului că are părul lung.

Acesta a relatat întâmplarea pe Facebook, unde a povestit cum directorul unității de învățământ a venit și l-a scos din ora de chimie.

Elevul susține că directorul i-a adunat pe toți ”pletoșii” și pe cei cu barbă în curtea școlii, pentru a-i scoate din școală.

Postarea tânărului clujean a devenit rapid virală, stângând sute de distribuiri și comentarii de susținere.

Salut ! Daca ai putin timp liber , te invit sa citesti aceasta "frustrare" a mea fata de sistemul de invatamant din Romania , iar daca ai acceasi parere , te invit sa dai un share mai departe.

Astazi , eram la ora de chimie , stateam linistit si imi vedeam de treaba mea , deodata intra marele Dom' Director la mine in clasa. Din cauza parului meu "indecent de lung" am fost scos de la ora , ajungand in curte ma aflu alaturi de inca 20-25 de elevi din scoala (baieti) cu par lung sau barba asteptand sa fim scosi din scoala. Da , ati citit bine , pentru ca avem parul lung sau barba am fost scosi din perimetrul liceului.

Ma bucur ca traiesc intr-o comunitate unde se promoveaza creativitatea si libera exprimare , de asemenea ma bucur ca exista Legea Invatamantului, si citez Legea educației naționale nr. 1/2011

Art 2/1."Legea are ca viziune promovarea unui învățământ orientat pe valori, creativitate, capacități cognitive..."
Art 2/3."Idealul educațional al școlii românești constă în DEZVOLTAREA LIBERĂ, integrală și armonioasă a individualității umane, în FORMAREA PERSONALITĂȚII AUTONOME și în asumarea unui sistem de valori care sunt necesare pentru împlinirea și dezvoltarea personală..."
Art 2/4."Statul asigură cetățenilor României drepturi egale de acces la toate nivelurile și formele de învățământ preuniversitar și superior, precum și la învățarea pe tot parcursul vieții, FĂRĂ NICIO FORMĂ DE DISCRIMINARE."
Art 2/7." În România învățământul constituie prioritate națională."
Art 3
Principiile care guvernează învățământul preuniversitar și superior, cât și învățarea pe tot parcursul vieții din România sunt:
a) principiul echității - în baza căruia accesul la învățare se realizează fără discriminare;
c) principiul relevanței - în baza căruia educația răspunde nevoilor de dezvoltare personală și social-economice;
Singurul lucru pe care pot sa il spun , e ca ma bucur ca am ajuns in secolul XXI unde capacitatea ta psihica inca este determinata dupa cum te imbraci respectiv cum arati.
#legeainvatamantului #nuconteazacatdelungamparul #importantecatsicumgandesc
Si chiar va rog sa dati share , sa ajunga povestea asta din Cluj in toata tara.”, a scris Tudor, pe pagina sa de Facebook.


coral1_1_1.jpg
17-10-2017, 15:10
385 vizualizări
94 comentarii
Director care nu cunoaste legea?19-10-2017, 2:55
Statutul elevului aprobat prin O.M.E.N.C.S. nr. 4724/10.08.2016 -
Ordin de Ministru
publicat in Monitorul Oficial al Romaniei:

Art 6
al 1: Elevii beneficiaza de toate drepturile si indeplinesc pe care le au in calitate de elevi si cetateni.
al 2: Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii.

Art 7
al ff: dreptul de a le fi consemnata in catalog absenta, doar in cazul in care nu sunt prezenti la ora de curs. Este interzisa consemnarea absentei ca mijloc de coercitie.

Art. 81 Sancţiuni (1) Elevii nu pot fi supuşi unor sancţiuni colective.


Regulamentul de organizare și funcționare al școlii - Liceul Greco-Catolic "Inochentie Micu" Cluj-Napoca

(4.5.) Comisia pentru prevenirea şi eliminarea violenţei, a faptelor de corupţie şi discriminării în
mediul şcolar şi promovarea interculturalităţii(din comisie face parte si un reprezentant al părinţilor) -
atribuţiile comisiei sunt:
...
d) promovarea, în cadrul şcolii, a principiilor şcolii incluzive. Şcoala incluzivă este o şcoală prietenoasă şi
democratică, care valorifică diversitatea culturală, o şcoală în care toţi copiii sunt respectaţi şi integraţi fără
discriminare şi excludere generate de originea etnică, naţionalitate, deficienţe fizice sau mentale, origine
culturală sau socio-economică, religie, limbă maternă, convingerile, sexul, vârsta, infecţia HIV, apartenenţa la
o categorie dezavantajată sau orice criteriu sancţionat de legislaţia pentru prevenirea şi combaterea
discriminării din România. Prevenirea şi eliminarea fenomenului de segregare şcolară, care reprezintă o formă
gravă de discriminare, constituie o condiţie imperativă pentru implementarea principiilor şcolii incluzive.



(4) Sancţiunile ce pot fi aplicate elevilor sunt:
a) observaţie individuală;
b) mustrare scrisă;
c) retragerea temporară sau definitivă a bursei de merit, a bursei sociale, Bani de liceu, a bursei profesionale;
d) mutarea disciplinară la o clasă paralelă din aceeaşi unitate de învăţământ;
e) preavizul de exmatriculare;
f) exmatriculare.

(5) Toate sancţiunile aplicate se comunică individual, în scris, atât elevilor cât şi părinţilor, tutorilor sau susţinătorilor
legali. Sancţiunea se aplică din momentul comunicării acesteia sau ulterior, după caz.

(6) Sancţionarea elevilor sub forma mustrării în faţa colectivului clasei sau al şcolii este interzisă în orice context.

(8) Abaterile disciplinare încadrate de la a) la d) se consemnează prin referate disciplinare de tip A, B, C.
(a) Referat de tip A.Pentru perturbarea orelor şi indisciplină (fără agresivitate verbală şi fizică, cu grad de
toleranţă, în funcţie de vârsta şi profilul psihologic al elevului), pentru perturbarea Liturghiei ( prin vorbit, râs, folosirea
telefonului sau alte gesturi nepotrivite) şi pentru alte abateri considerate minore de către cadrul didactic constatator.
La 3 referate se scade un punct la purtare.
(b)Referat de tip B.Pentru agresivitate verbală faţă de colegi, profesori sau personalul nedidactic, fără injurii;
pentru manifestarea unei atitudini de sfidare, pentru o ţinută vestimentară neadecvată calităţii de elev, pentru folosirea
telefoanelor mobile în timpul orelor, exceptând situaţiile în care profesorul le permite expres folosirea lor, pentru
atitudini şi manifestări contrare menţinerii igienei în sălile de clasă, pentru fumatul în perimetrul şcolii; şi al te
abateri.La 2 referate se scade un punct la purtare. Elevilor de liceu li se recomandă purtarea următoarei
ţinute:pantaloni bleumarin (stofă sau denim) şi cămaşă albastru deschis, respectiv fustă până la genunchi sau
pantaloni bleumarin (stofă sau denim) şi cămaşă albastru deschis , pentru fete. Pentru elevii de la nivel primar sau
gimnazial, esta obligatorie uniforma şcolară


Se face referire doar la tinuta VESTIMENTARA!si ATENTIE sub forma de RECOMANDARE nu de obligativitate! Caracterul obligatoriu se refera doar la gimnaziu.
Nicaieri, nici in ordinul de ministru privind Statutul elevului, nici in regulamentul intern al liceului NU SE FACE REFERIRE LA PAR, la dimensiunile, lungimea, culoarea forma parului!!!

In schimb directorul incalca flagrant atat ordinul de ministru, statutul elevului, cat si propriul regulament intern:

Prima incalcare: Nu are dreptul sa puna in discutie lungimea parului. Nu exista articol care sa reglementeze acest aspect.

A doua incalcare: Ordinul de ministru spune clar ca Elevii beneficiaza de toate drepturile pe care le au in calitate de cetateni si au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii.

A treia incalcare: A regulamentului intern care spune asa: Şcoala incluzivă este o şcoală prietenoasă şi
democratică, care valorifică diversitatea culturală, o şcoală în care toţi copiii sunt respectaţi şi integraţi fără
discriminare şi excludere. Printre atributiile comisiei: Prevenirea şi eliminarea fenomenului de segregare şcolară, care reprezintă o formă
gravă de discriminare. In schimb, domnia sa ii discrimineaza pe cei cu par lung, si ii exclude de la cursuri!

A patra incalcare: Printre sanctiuni, nu exista nici in ordinul de ministru - statutul elevului, nici in regulamentul dintern al liceului, scoaterea elevilor de la cursuri.
Mai mult Art 7 al. ff: Este interzisa consemnarea absentei ca mijloc de coercitie.

A cincea incalcare: (6) Sancţionarea elevilor sub forma mustrării în faţa colectivului clasei sau al şcolii este interzisă în orice context.

A sasea incalcare: Art. 81 Sancţiuni (1) Elevii nu pot fi supuşi unor sancţiuni colective. Tocmai ce a adunat 25 de elevi in curte pentru a-i sanctiona colectiv!

In concluzie, un director incalca 6 articole clar prevazute negru pe alb atat in ordinul de ministru - statutul elevului cat si in regulamentul intern al liceului, in ideea de a pedepsi o presupusa incalcare a regulamentului, desi nicaieri, nici in statutul elevului, nici in regulamentul intern al liceului, nu exista niciun articol sau aliniat care sa prevada clar, sa faca referire la lungimea parului unui elev. Nici macar sub forma de recomandare ca in cazul tinutei vestimentare!

In concluzie avem clar de a face cu un abuz grosolan in serviciu, cu o demonstratie de forta, cu o discriminare colectiva, cu incalcarea flagranta atat a statutului elevului, a ordinului de ministru cat, culmea si a propriului regulament intern al institutii de invatamant pe care o conduce!
.....20-10-2017, 12:01
Bravo,f corect, putini înțeleg .
Oul sau Gaina?19-10-2017, 1:01
Lumea inca nu realizeaza ca stirea asta nu este despre un elev pletos care vrea atentie ori popularitate. ci despre un director de scoala care invocand un regulament intern facut pe butuci, ia o masura care incalca drepturile constitutionale garantate de statul roman unui cetatean roman.
Personajul principal aici nu este elevul, ci directorul..
Persoana frara minte nu este elevul, ci dascalul teolog.
Elevul n-a cautat sa devina personaj, sa apara in presa, si-a vazut de orele de curs. Daca un director in care s-a umflat autoritatea peste noapte n-ar fi dat in clocot nici dracu n-ar fi stiut cine e baiatul asta.
Fluturarea prin aer si aplicare pedepselor fara drept de apel in baza unui regulament defectuos nu scuza actul managerial total deplasat si disproportionat in raport cu... vina.
Daca elevul ar fi fost sanctionat in baza regulamentului scolii pentru ca ar fi fost prins fumand in toaleta, mai devenea asta o stire? Nu, pentru ca era o sanctiune meritata si justificata.
De ce este asta totusi o stire ajunsa in toata presa nationala si la toate jurnalele de stiri ale principalelor televiziuni nationale? Pentru ca un elev are parul lung? Da cate mii de elevi nu au parul lung in tara asta?
Sau poate pentru ca inca nu s-a auzit ca un director sa faca un asemenea exces de zel, de autoritate in asa hal incat sa umble din clasa in clasa si sa scoata in curte 25 de elevi pe care EL ii considera netunsi sau nebarbieriti si sa-i dea afara de la cursuri trimitandu-i acasa! Cata putere! Cata justitie!

Pentru comparatie, avem mai jos niste exemple cu elevi medaliati la olimpiadele scolare internationale. Printre ei, culmea unii cu pletele de trei ori mai mari decat in cazul clujeanului nostru.
Oare directorii scolilor respective, primariile, inspectoratele scolare de ce se mandresc cu niste pletosi?

https://www.balcanii.ro/2012/10/elevii-de-aur/

http://www.negresti-oas.ro/argint-pentru-negresteanul-andrei-bud-la-olimpiada-internationala-de-matematica-din-africa-de-sud/

http://observator.tv/eveniment/aur-si-argint-pentru-romania-elevii-romani-au-luat-4-medalii-la-olimpiada-de-informatica-a-europei-centrale-217132.html

https://www.7est.ro/actual/educatie/item/3173-au-luat-aurul-rusilor-13-medalii-din-care-noua-de-aur-obtinute-de-elevii-romani-la-olimpiada-pluridisciplinara-tuymaada-printre-ei-un-tanar-din-iasi.html

http://epochtimes-romania.com/news/medalii-pentru-elevii-romani-la-olimpiada-internationala-de-lingvistica-india-2016---250426
.....20-10-2017, 12:03
Îmi place tot mai mult când oamenii gândesc .
Alex18-10-2017, 22:08
Nu va mai agitati ghiolbanilor nu e vorba de comunism, n-are nimeni treaba ca esti gay, ai plete etc, e vorba de disciplina, ce c**** e asa greu de inteles?. O tine el pe placa asta ca e la varsta cand hormonii joaca pingpong si vrea sa se afirme.
Ce ar fi daca am face fiecare ce ne trece prin bila?
.....20-10-2017, 12:11
Bravo și tie, doar pt faptul ca ai spus un singur adevăr: hormonii joaca ping-pong ( dezlegat).
Dacă ai tai nu au sesizat când ți-au jucat feste hormonii, nu-i nimeni vinovat, dar nu mai fi comunist!,neghiobie !
un elev18-10-2017, 13:40
Nu cred ca profesorii mai pot sa ne impuna ceva, poate doar invatatura, ma rog, cunostinte legate de materiile scolare. Dar si aici e o problema, profesorii ne predau ceva foarte simplu, iar temele si la testele de verificare ne cer probleme si exercitii mai complexe. Sa nu credeti ca doar la materiile exacte, ne predau si la restul materiilor ceva rezumativ, asa cateva propozitii in caiet, sa fie acolo, pentru justificare. Justificarea cui? Doar nu a noastra, a profesorului ca a fost la ore. Daca ei vor sa impuna masuri noi cu tunsoarea si imbracamintea, pai si noi avem pretentii sa ne predea tot. Si ce e mai complex. Sa nu fie nevoiti parintii sa ne ia ore la tot felul de materii, pentru a acoperi lipsa profilor de la activitatea scolara. Credeti-ma vorbesc de un liceu bun din Cluj ( asa se recomanda). Ce o fi la celelalte licee?
gigi spaga18-10-2017, 13:45
"Nu cred ca profesorii mai pot sa ne impuna ceva, poate doar invatatura, ma rog"

nu constientizezi ce prost esti :)
Vlad18-10-2017, 13:54
Parc-ar fi ma.ta !
mama lui tudor helgiu18-10-2017, 15:09
eu mi-am lasat parul lung jos si asa mi-am invatat baiatul, sa isi lase si el parul lung unde are organele genitale - adica plete in cap
Eu 19-10-2017, 19:38
Tu da, băieții eventual .
piti18-10-2017, 11:34
ti-au crescut pene sub brat si vrei sa-ti iei zborul? corigenta cand ti-o dai?
ddd18-10-2017, 10:38
mai spala te pe cap jegosule ..se vede ca nu te ai spalat de cateva zile
geo18-10-2017, 10:35
Va mai amintiti?
Partidul te vrea tuns roakere !
https://www.youtube.com/watch?v=ZM14wzRaMaw
......18-10-2017, 9:33
Doar 2 comentarii normale , adevărate am citit aici .
Al tău tweety, și a lui Doru ( atenție cel din 17.10.2017), restul îmi pare rău ca va spun cred ca nici par in cap n-aveți , ce sa mai spun minte . Toți grămada , sunt sigur ca sunteți sclavi , angajați 8 ore , lăsați pe fiecare sa se dezvolte in felul lui, nu impuneți ,,ca așa trebuie " .
Nu trebuie nimic , doar de gura unuia sau altuia , uitați-va in ograda fiecăruia , și analizați-va pe voi întâi . Acest Baiat chiar are trăsături frumoase , par îngrijit și spalat , poate asta va deranjează , și sigur este inteligent , curajos și integru cum poate puțin sunt . Isus ce plete avea ? Aruncați cu pietre , cei care sunteți atât de curați !
gigi spaga18-10-2017, 12:50
hopaa: "Acest Baiat chiar are trăsături frumoase , par îngrijit și spalat"

csf, femeie care isi da cu parerea care comment "place la ea"

este de inteles sa nu iti placa sa faci felatii la "sclavi , angajați 8 ore ,nici par in cap n-aveți", dar la sfirsitul zilei tot la felatii ajungi
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 12:56
am mai multe "fete" colegi si ei ma vor proteja de conspiratia secreta a barbatilor
Dorin18-10-2017, 13:19
Suntem doi poponauti , inculți , felatie la ma.ta și la tot neamul tău de nespalati , jigodii spurcate ce sunteți .
gogu18-10-2017, 13:21
@.....: ai aceleasi greseli de punctuatie ca si fetita din stire. O fi coincidenta?
@gogu18-10-2017, 13:34
Hai Gogule , bagă , sa te faci de rahat , din nou , poponar belit , ai vrea tu sa areti ca pletosul din imagine , chel urat , bătrân besinos și ranchiunos , sluga la mulți stăpâni !
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 13:39
mie imi plac numai "chel urat , bătrân besinos și ranchiunos , sluga la mulți stăpâni " pentru ca au bani de la soros
flamer18-10-2017, 13:43
pletos cacacios
Nelu18-10-2017, 13:45
Ai uitat nr tău de tel , bengosule !
gogu18-10-2017, 13:54
Aceasi fetita din articol ne raspunde sub diferite pseudonime: "....", "@gogu", "Nelu", etc.

@gogu: de ce sa ma fac de rahat? Cu ce? Sluga? Probabil vorbesti de parinti tai, care sunt slugi si ling dosuri de partid sa-ti asigure tie "liberatea pletoasa" si dreptul la incultura. Crezi ca te vor intretine si dupa moarte? Fetito, nu esti capabil de nimic, nu te pricepi la nimic, doar existi!
@gogu : @@gogu18-10-2017, 14:52
Părinți cu doi i , incult poponar ce ești,libertatea nu liberatea prostule,, bagă postac prostalau al acestui ziar , prostul Clujului , ai reapărut , paduche , ar trebui sa te interzică ăștia câte greșeli de clasa 2 , faci , neajutoratule de la clasa ajutătoare , ce ai cu acest pletos cand ai tai golani sunt la fel , in plus umflați de atâta prostie moștenită ? Scârbă ce ești , faci umbra pământului lingăul celor fără defecte .
mama lui tudor helgiu18-10-2017, 20:10
Asa cum spune baiatul meu @gogu : @@gogu, imi plac incultii si prostii, chiar si paduchiosii neajutorati care au fost la ajutatoare...sunt niste scirbe, dar altfel cum as fi putut sa il concep pe tudor helgiu?

De aceea el este un gay prost si pletos cu paduchi, pentru ca nu voia nimeni sa mi-o traga in cluj
Eu19-10-2017, 19:43
Esti tu un gay consacrat,păcat ca esti bătrân .
tweety18-10-2017, 9:03
citind comentariile de aici, imi dau seama ca au trecut aproape 30 de ani pe degeaba. Niste pupatori de oase, retarzi, frustrati de un sistem care nu-i lasa sa gandeasca si sa judece isi indeamna copiii sa traiasca dupa aceleasi norme! Multi dintre voi ati baut ca porcii si ati cantat la chefuri "vinovatii fara vina..." dar cred ca era doar un automatism, nu ati priceput nimic.....asta in cazul in care maximum culturii voastre nu se reduce la manele sau pomohacisme. Bravo copile! poarta parul lung, sau scurt, sau mov, sau rosu sau du-te in chiloti la liceu! E important sa ai puterea sa fi altfel, revolta-te cand nu-ti convine ceva sau cand cineva te baga pe directie alta decat ceea ce-ti doresti, altfel ajungi un looser care merge 8-9 ore la birou, isi ia un credit pe 500 de ani, merge si se roaga sa-i pice ceva din cer, face 2 plozi care-i duc rateul mai departe si moare ca un gunoi care a fost bun doar ca masa de manevra! Astia cu comentariile inteligente de aici, nu sunteti nimic altceva decat niste capete-aplecate, cersetori de minuni catre zei inchipuiti si niste jegosi mintali care va meritati soarta de manastureni autentici!
@manelist18-10-2017, 9:08
Tot taran manelist ramai cu toate spoielile de modernism si libertate de care faci caz . Asa se intampla cu orice frustat ce sare peste rand lasand lipsuri mari de educatie sanatoasa in urma sa . Tarane , esti precum Bocu' care va conduce ! Un taran cu cravata la gat .
Tot io18-10-2017, 9:11
Eu ma intreb de ce un tip asa de razvratit, rebel, super cool, s.a dus la teologie... Oare pt ca era singurul liceul unde a reusit sa intre cu notele lui mari?
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 12:52
la teologie pot sa ma simt femeie
Eu19-10-2017, 19:56
Doar nu te-ai crezut bărbat?
La tine ma refer, de sus, nu la adevăratul Helgiu, sper ca nu te bucurai fraiere degeaba.
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 8:38
cine vrea sa se combine cu mine (doar gaylorzi), acum mi-am lasat parul lung ca o femeie
Eu19-10-2017, 19:46
Helgiu e bărbat, tu esti o fufa borțoasă si trecută, expirata,buna la Pata RAT.
Doru18-10-2017, 8:11
Foarte bine fac profesorii, sa fie exigenti si poate un pic mai duri. Altfel vom avea doar epave si copii esuati inainte sa inceapa viata adevarata. Daca nu-i pot struni parintii, macar la scoala sa fi exigenta. E un pas mic, dar trebuie continuat si asupra tinutei zilnice, adica nu vii la scoala ca la discoteca, cu haine mulate si crapate
@doru18-10-2017, 14:24
Dute doru la culcare
nu avem nevoie de parerile paduchiosilor
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 20:15
@doru stiu ca si tu esti gay, nu trebuie sa ma aperi pentru ca in cluj poate fi doar un singur paduchios...iar toti colegii stiu a acela esti tu
Eu19-10-2017, 19:53
Tu esti un gay postache, dar helgiu nu e, esti un bou,pupincurist a lui BOC,si TISE.
Gogu18-10-2017, 7:48
Nivelul lui de cultura se vede fara sa-i citesti textul. Semnele de punctuatie sunt corect puse doar in partea de copy-paste. El are drepturi ...
BEBE18-10-2017, 7:04
Asta cred ca are probleme cu mansarda ?
dan18-10-2017, 0:23
Sigur dirctotul sau directoarea are un tablou cu ceausescu deasupra biroului
Burdujel17-10-2017, 22:23
Ce fatzau gay are. Precis e e pe invers.
mda !17-10-2017, 22:19
S-au emancipat plozii taranilor ceapisti . Tot afoni si inculti raman desi se prefac a fi clujeni . Poate peste vreo alte cinci generatii . . .
Doru17-10-2017, 20:32
In scoli de stat te da afara ? Eu știu ca scoala e obligatorie . Atunci sa se verifice zilnic starea de c**ățenie a profesorilor care predau , uitați-va putin la parul lor cat e de unsuros , ce papuci murdari au , si cat de jegosi pantaloni poarta Asta verifica careva , exemplul se copiază .
Lulu Cluj17-10-2017, 20:02
Cam frumusel GaYYYYY MINTE +plete ???
exe17-10-2017, 19:40
Interesant. Doi rockeri pletosi cunoscuti pe tot mapamondul, studenti, deci mergeau la scoala, Bill Gates si Steve Jobs au creat cu ceva timp in urma niste dispozitive si programe de pe care isi pot da cu parerile despre cum tre sa poarte oamenii parul, niste unii spalati pe creiere..!!
*Dibolilor, sa multumiti unor pletosi ca aveti calculatoare si device-uri in case ca altfel ati fi ramas doar pe TV-uri , cu niste emisiuni numai bune pt IQ-urile voastre scazute, cu moderatori gen Maruta, Capatos..!!

P.S.: nu am plete si conduc BMW....

:::)))))):::::))))))))))))
...17-10-2017, 20:37
Si esti un cocalar :)))...cu bemeveu
bambe17-10-2017, 20:44
:)) Conduci baambeu...? :)))Si ai curajul sa marturisesti asa,deschis la toata lumea?Sincer mi-ar fii rusine!!Nu mia-si cumpara marca asta,nici sa mi-o dea pe gratis,e compromisa total!!!Putoi nespalat ce esti... Ce-i,COCA?Care-i treaba,COCA?? :)))
ada17-10-2017, 20:56
cit de prost trebuie sa fi sa conduci bmw (bou mare la wolan) si sa mai si spui in public
Criculae17-10-2017, 19:18
Paduchii nu cresc IQ-ul, chiar daca asa credeti.
Tundeti-va si veti arata ca niste oameni normali nu ca niste emo pidosnici.
Eu18-10-2017, 19:59
Da pe ma.ta ai tuns-o . Ca vine sula mea in inspectie ?
Sper ca n-are musteata .
Dan17-10-2017, 18:53
Daca exista un regulament, acesta trebuie respectat indiferent ce parere are un individ sau altul. Dar chiar si asa, sunt doya aspecte: ai o plangere, fa-o in cadru legal, nu pe facebook, fa o plangere la institutiile abilitate sa verifice si sa judece astfel de sesizari; apoi nu cred ca elevii sunt dati adara doar pentru par lung. Oare nu exista pe acolo si elemente de insolenta, impertinenta sau tupeu si nesimtire fata de profesori? Am ajuns ca niste pustani sa traga de urechi profesorii?
dan17-10-2017, 18:42
Du-te si maine asa. Daca te da afara adreseaza-te politiei. Apoi cheama televiziunea. Il fac praf aia pe director si va fi schimbat.
Dany17-10-2017, 19:26
Mai, ce destept esti! Daca este elev sa arate ca atare. vezi in Anglia, Belgia, etc, cum arata elevii. La noi, ca la nimeni. E voie orice ca deh, e libertate. Prostii Europei aici traiesc.
@Dany17-10-2017, 20:41
pai tu esti prostul Europei bostane,in Anglia,Belgia ai poate uniforme,dar fii convins ca sunt si acolo pletosi,tarane
@Dany18-10-2017, 14:27
Dany e un retartardat care isi da aiurea cu paraerea despre Anglia ,Belgia.
Nu stiu ce filme o vazut saptamana asta dar e clar rupt de realitate
un taran prost ce s-a gasit sa-si expuna aici parerea
Lore17-10-2017, 18:38
Si la scoala agarbiceanu de langa kaufland marasti se promoveaza asemenea idei comuniste.
@Lore18-10-2017, 20:20
Se vede ca sunt pletosi murdari la gura si cu gaura slabita si la agarbiceanu
poov17-10-2017, 18:33
Propun de maine si hainele sa nu mai fie obligatorii in scoala! E discriminare fata de nudisti!
exe17-10-2017, 18:13
Mai sunt vreo doua scoli in toata Europa unde mai gasesti asemenea idei la unii profesori si alea unde puteau sa fie...?! In RO desigur....

::)))::)))))))
PT exe 17-10-2017, 18:46
Mda, vad ca scrii de linga Munhen...esti ceva vinitura ruminas servitor pe la nemti ?... ce mai cauti pe siteuri de Cluj, neadaptatule ??
18-10-2017, 14:01
Si daca era vorba de Londra trebuia sa scrie London? Daca era Marsilia trebuia sa scrie Marseille?
poov17-10-2017, 18:10
Rockere, partidul te vrea tuns!
....17-10-2017, 18:22
Du-te ba si citeste o carte...cand te discriminau unii pe aicea ca esti gay nu-ti placea. Bine ca judeci tu omul ca are plete.....hot de carnat cu curu' care esti...
poov17-10-2017, 18:27
Asta nu e discriminare. Fiecare scoala are un regulament, cum au unii uniforme, asa probabil au si astia niste norme de decenta.

Daca vrei sa iti lasi parul lung, ti-l poti lasa acasa!

Nu judec pe nimeni ca are plete, ij judec dupa nivelul de inteligenta, gandirea lui de prost e exemplara, s-ar putea scrie manuale pentru prosti avand ca baza spusele lui.

Stii cum e aia cu prostul pana nu-i fudul...
Mariav17-10-2017, 18:01
Spala-te si du-te ingrijit la scoala si sa vezi nimeni nu iti are treaba
Criculae17-10-2017, 17:29
Tunde-te.
Parul lung aduna paduchi.
@ha18-10-2017, 12:20
adica majoritatea femeilor au paduchi sau cum?da prost mai poti fi
@@ha18-10-2017, 12:28
Uneori ma intreb cum suporta pamantul pe suprafata lui asemenea erori umane precum Criculae..::))))
Papa Pius17-10-2017, 17:12
Ce ştire importantă. Dacă asta se întâmpla acum 30 de ani, bolovanu ăsta era deja tuns şi frezat; după liceu, dacă îl termina, mergea în armată, unde cu siguranţă ar fi ascultat numai Macanache şi Basska, în timp ce savura croissante la micul dejun. Ce nu se spune este că la greco-catolic ajung toate loazele care nu au reuşit să intre în altă parte şi vin aici ca să nu rămână pe dinafară. Ştim cum e cu facerea de bine ... Doar se vede că şi el, şi toţi puberii care guiţă plini de curaj pe pagina lui de facebook, au feţe de credincioşi, iar la Ghibstock se interpretează cântece bizantine.
Florian Pittis17-10-2017, 16:58
lasati -ne cu par lung !! --astea nu sunt ideile de prin anii 1980.... ? Sa ne traiasca Cenaclul Flacara ! Traim in democratie, in libertate !

.....nu conteaza cit de lung am paaaru'
important e cat si cum gandeeeeesc.... !
hai hooo hai hooo !

ca si slugoi ai occidentului ,se pare ca ni s -a implinit visul in sfarsit -ne lasam plete -dar cu gandirea tot in urma am ramas, cum am zis, la nivelul anilor '80....

mica17-10-2017, 16:46
roackere, partidul te vrea tuns.
nu am citit povestea ta, nu ma intereseaza.
dar daca la scoala regulamentul e fara par lung, trebuie sa il respecti si punct.
Lasa tu legile, citeste ce ti se spune la scoala, pana sa ajungi la citit legi e cale lunga.
mesaj esticilor17-10-2017, 16:11
Parul lung nu v-a adus nimic, idiotilor, eventual o sula in c ur, mai terminati cu Liberalismele de rahat, ca s-a umplut europa de musulmani pana in Norvegia si Suedia, orasele din Vest arata toate ca un mic Istanbul, si o sa va dea aia par lung, mai ales cand ajung sa si voteze...
Ei primesc cetatenia germana, norvegiana, franceza, etc, iar voi ati ramas in continuare cetateni de mana a doua, sa mancati produsele lor prefacute, de calitate inferioara, cu destinatia Est, dar "de firma mare". Intre timp, hai mai s***** un pic!
gigi spaga17-10-2017, 16:08
attention-whore
"Daca ai putin timp liber , te invit sa [..]"
sa ce plm? sa aflam despre iehova sau mormon?

in sistemul de invatamint nu este democratie, daca nu intelege asta curvul, sa il vad in colectiv la munca ani mai tirziu
eu18-10-2017, 13:12
Foarte , foarte ,dar chiar foarte mare prost ești , sobolanule homalau . .
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 20:22
Da, sunt prost si gay, un sobolan homalau
Eu19-10-2017, 20:01
Nici nu-mi închipuiam altfel ca esti!
Dar tu , cel care te-ai semnat in locul băiatului.
tudi17-10-2017, 15:47
Este unitate de invatamant - ordinea si disciplina mama sanatatii !
Distinsa d-na profesor Beres este un om deosebit si trebuie sa gaseasca metode pentru a pastra disciplina si traditia acelui liceu . Sa nu uitam ca este cotata pe numarul 8 in topul directorilor de scoala din Cluj !
Bucura-te ca nu l-ai prins ca director pe domul profesor Radu ...luai 2 palme, 2 pumni in burta si si un picior in tur dupa iti spunea ce ai facut , motivul pentru care te-a batut si ca recompensa iti scadea nota la purtare .
Deci se poate si mai rau !
gigi17-10-2017, 15:50
Si e normal? Asta e gandrie comunista, bine ca nu te-a batut. Copii trebuie educati, nu batuti.
arici17-10-2017, 16:04
@gigi; spune-ne te rog frumos, ce e comunismul? pariu ca nu sti. Regulamentele scolare trebuie respectate si punct. Ce legatura are cu libera exprimare? Daca venea cu kaka la fund tot libera exprimare se cheama ca e? Daca scoala nu ii permite o tinuta sau un comportament anume are libertatea sa se mute exact acolo unde i se permite si sa poarte parul lung si kaka la fund. Pana atunci are dreptul sa respecte regulamentul scolar asa cum in societate trebuie sa respecte legile. Nici mie nu-mi place ca trebuie sa platesc taxe si impozite, asta nu inseamna ca o fac sau ca mi se ingradeste dreptul.
gigi spaga17-10-2017, 16:49
@gigi
ma mira ca nu ai spus despre gindire ca ar fi nazista sau fascista :)
la tine ar fi tot aia
@tudi18-10-2017, 14:22
tudi mergi la culcare
pa la revedere,nu ne intereseaza parerea ta,nu esti seful meu sa-mi zici cum ar trebui sa fiu eu si nu conteaza parearea ta
Z17-10-2017, 15:32
Daca e adevarat ce scrie in articol atunci directorul respectiv este comunist si trebuie eliminat de urgenta din invatamant
sunt tudor helgiu si sunt gay18-10-2017, 12:54
cum sa il dea afara cind am intrat la liceu pentru ca arat bine?
Eu19-10-2017, 20:05
Tu arați bine pt 65 ani, Tudor e un drăguț normal si puternic, care nu sta capra profesorilor ca asa spui tu , dobitocule!
haha17-10-2017, 15:31
""marele Dom' Director la mine in clasa" Ce sa zic? Atitudine de copil educat, respectuos. Directorul respectiv a terminat o facultate si incearca sa conduca o scoala plina de basini ca tine. Respecta-l! Clasa ai cumparat-o pe persoanafizica de este a ta? Esti doar un mucos dornic de senzaztie, spalat pe creer de prea mult liberalism.
hehehe17-10-2017, 15:36
Reciproca nu cumva e valabilă? La ce "Respect" i-a acordat directorul, eu cred că ironia asta e destul de justificată.
Myth17-10-2017, 15:36
mucos esti tu!
Tu vrei respect pentru unul care habar nu are ce e ala?
Nici directorul nu si-a cumparat scoala, a luat-o pe vaza de lins cururu pesediste!
@haha17-10-2017, 15:51
Besina esti tu.
Razvan17-10-2017, 16:34
In primul rand respectul nu se cerseste, ci se castiga prin comportamentul adecvat. In al doilea rand, unii sunt diferiti de ceilalti. Daca era roscat sau blond de la natura, era obligat sa isi vopseasca parul in negru, cum sunt majoritatea si cum ne-am obisnuit noi ?
gigi spaga17-10-2017, 16:53
cum sa cistigi respectul daca nu iti creste barba in mod lumbersexual...:))) invidia :)))
csf...n-ai csf la virsta asta, curvul isi lasa parul lung si se plinge ca o muiere
Razvan17-10-2017, 17:24
Am omis sa mentionez un lucru : nu conteaza aspectul fizic, ci comportamentul. Este o diferenta intre cele doua notiuni.
Lucescu17-10-2017, 15:26
Si scandalul?