Social

Cluj: Tânăr nevăzător dat afară din KFC, din Piața Unirii, pentru că era cu câinele / UPDATE

  



 

UPDATE

 

Ne dorim să menționăm faptul că situația semnalată de martorul din restaurant a fost remediată pe loc. În urma constatării faptului că persoana în cauză prezenta o dizabilitate fizică și câinele era ghid însoțitor, managerul de restaurant KFC Cluj Centru a intervenit și a permis accesul băiatului în restaurant pentru a comanda și a consuma produsele în locație, beneficiind astfel de toate serviciile KFC. Menționăm faptul că restaurantele KFC oferă servicii de calitate tuturor clienților care vin în restaurante și personalul este instruit pentru buna desfășurare a acestora. Vă mulțumim”, mai spus oficialii. 

 

Aceștia spun că martorul care a sesizat cazul nu a asistat până la finalizarea cazului și că managerul a revenit asupra deciziei inițiale. 

 

-------------------- 

După cazul de la Panemar, unde un nevăzător însoțit de un câine nu a fost lăsat să intre deși legea îi permite acest lucru, acum totul s-ar fi repetat la KFC Cluj, în Piața Unirii.

 

As vrea sa va zic ca azi (duminică, 9 septembrie) am fost martora unui eveniment foarte neplacut, un tânăr a fost dată afară din  KFC-ul de pe strada Iuliu Maniu deoarece, nevăzător fiind, a intrat cu câinele însoțitor sa isi cumpere de mancare, iar doi angajati impreuna cu managera l-au poftit imediat afară, pe motiv că nu are voie cu câinele in restaurant”, ne-a relatat Andra Ana, martor la incident.

 

Drepturile persoanelor care se deplasează cu câinele ghid

 

Articolul 9 al Convenţiei privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, adoptată la New York de Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite, întrunită la data de 13 decembrie 2006, obligă statele participante să asigure persoanelor cu dizabilităţi accesul la mediul fizic, circulaţie, respectiv alte posibilităţi şi servicii care le stau la dispoziţie, atât în mediul urban, cât şi în mediul rural. Implementarea acestei convenţii, printre altele înseamnă şi obligaţia statelor de a asigura posibilităţile de folosire a câinelui ghid pentru nevăzători.

 

În România legislaţia naţională este în conformitate cu convenţia ONU. Legea nr. 448/2006, republicată în anul 2008, reglementează protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, iar articolul 64 al acestei legi asigură egalitatea de şanse a persoanelor care se deplasează cu ajutorul câinelui ghid pentru nevăzători: (5) Câinele ghid care însoţeşte persoana cu handicap grav are acces liber şi gratuit în toate locurile publice şi în mijloacele de transport”, precizează reprezentanții Angel dog.

 

În alte țări, pentru cazuri similare s-au făcut anchete, legislația fiind extrem de fermă.

coral1_1_1.jpg
10-9-2018, 9:01
25068 vizualizări
33 comentarii
marton11-9-2018, 22:55
Acesti ciini sunt mai curati si mai destepti decit multi rominasi !!!
Mai Alo11-9-2018, 10:12
alo ba , nu vii cu javra unde manc io. fac ceva pe legile "europene" aici e Romania, nu suntem ca bisexualii aia musulani care accepta orice abuz. ce mai urmeaza sa vina pe cal la fastfood? aici e tara civilizata ba ,auzi?
Hhhbbvv11-9-2018, 12:36
Sa te f** in gat de jeg penal, analfabet si libidinos....
bizo@outlook.com 11-9-2018, 16:56
Ești un frustrat nenorocit, legea este blândă pentru tine nemernicul. Dute în pădure și trăiește acolo. Orice persoana este egala. Idiotule!!!
Ionut11-9-2018, 18:37
Make a Change... Kill Yourself!
MAVone11-9-2018, 19:37
...sper sa orbesti si sa ai nevoie de un asemenea caine ... c**** prost ce esti !
Un prost11-9-2018, 21:20
Cica tara civilizata. In orice tara civilizata te lasa cu cainele in restaurant daca esti orb... sunt sigur ca tu esti mai javra decat cainele ala.
hitler12-9-2018, 15:32
sa te f*** dumenzo in gura de t**** borat
CJ10-9-2018, 22:53
Cainele din imagine nu e cainele celui care a intrat in KFC asa ca nu stim ce caine avea omul (daca era un caine de lupta si fara botnita si chiar agresiv?) In Romania sunt foarte putini caini dresati pt a fi caine ghid însoțitor si din cate stiu in cj nu sunt (poate gresesc). Si daca ai ochelari de soare si plimbi un caine nu inseamna ca ai un handicap, dar d-na care a facut sesizarea in presa pana sa scrie pe știri de cluj putea sa mearga si sa-l intrebe pe om ce doreste si sa-i faca cinste cu 5 aripi picante si la caine sa-i cumpre o apa plata cu lamaine. Multumesc
Estivarza10-9-2018, 23:09
Da tu daca nu ai fost acolo de unde stii ca ala avea ochelari de soare si nu era handicapat(nevazator) ? Aveti unii asa comentarii zici ca va lipseste de tot creierul serios. Auzi la el avea caine de lupta ca insotitor pt orbi. Vai de steaua si de zilele tale
?10-9-2018, 20:09
Uitați în ce kkt trăim? Oraș universitar și subcultural
robert10-9-2018, 17:00
pacat ca nu ati filmat. de pe acest site nu putem avea incredere in nimic ce se scrie
Lalin10-9-2018, 15:52
Kfc = coloranti pt fraieri ha ha ha ..sa mancati pana crepati ..
sfsdf10-9-2018, 17:33
Oi crapa pe fata ta!
frank11-9-2018, 7:51
mancare pentru grasani...actuali sau in devenire !!!
mica10-9-2018, 14:24
ala nu era caine, era alexa in 4 labe se plimba
Alexu10-9-2018, 15:47
Vezi sa nu te plimbe pe tine Alexa, poate cu sarma ghimpata in loc de lesa si labe-n fund daca nu faci miscare, idioata lui buda din parc.
Marea10-9-2018, 18:50
Era Boc in pozitia lui de serviciu in fata lui Basescu.
snap10-9-2018, 13:23
trebuie dati in judecata si obligati sa-si ceara scuze PUBLIC!
andi11-9-2018, 9:28
ha, si pe cine intereseaza, pe ruman? rumanu tot fraierit ramane, ca si manelistu ala dupa ce s-o p**** pe diaspora, o cerut scuze public....
numai un tradator poate sa faca asa ceva, azi ii cu voi si maine va da in cap.
mai era un politician tot de la comunisti ala care a jurat cu mana pe biblie ca nu gazelor de sist, si cand s-o vazut la butoane o votat pentru gaze.....asa ca tot tradator se poane numii.... si uite asa ai exemple din toata specia rumanilor, magazine, cantareti, politicieni....cam tot boboru ....
la multi dragilor, frumoasa tara...
cosmin costea10-9-2018, 12:01
Popor primitiv care se aduna cu mic cu mare la sfintirea conductei de gaz,care-i tine partea unui buzerant ca Pomohaci,care ii imbogateste pe Salam,Guta,Puta,care sint de acord ca animalele de jandarmi sa dea in cap oamenilor,care lasa tone de mizerie pe litoral si pe munte,care defriseaza in prostie padurile,contrazicand vorba codru-i frate cu romanu,care prefera sa stea pe ajutor socila in loc sa-si caute o slujba,etc,etc.Astia sintem si nu ne vom schimba niciodata.Asa ne sint legate firele in creier.Tara esuata,popor primitiv.Am ajuns sa ma bucur ca mi-au plecat copiii din tara si nici nu mai vor sa auda de Romania.In tarile in care locuiesc acum,unul in UK,celalalt in USA,respectul fata de animale si drepturile acestora sint la acelasi nivel cu respectul si drepturile cetatenilor.E drept,ne despart de aceste 2 popoare cateva mii de km si cateva sute de ani de civilizatie.
andi10-9-2018, 12:40
draga cosmin, ai dreptate, nu doar popor primitiv ci si prost, sarac si bolnav si as putea sa mai adug si tradator....
cetatean10-9-2018, 9:45
"Câinele ghid care însoţeşte persoana cu handicap grav are acces liber şi gratuit în toate locurile publice şi în mijloacele de transport."

Panemar si KFC daca nu gresesc sunt locuri private comerciale, nu publice.
Daca tot au pierdut vremea 3 angajati sa-l dea afara, cred ca era mai productiv ca un singur angajat sa-l ajute pe om sa-si faca comanda cat timp cainele astepta in fata ...
Informati-va10-9-2018, 10:13
Inseamna ca nu cunosti conceptul de loc public. Orice afacere care are afisat un orar de fubctionare si unde poate intra oricine , este considerat loc public . Altfel , daca era privat , si tu intrii la mine in cafenea de ex . Ti-as putea da in cap, pentru ca e privat? sau cum ?
@cetatean10-9-2018, 11:25
Cand ai un orar in care iti desfasori activitatea, adica program cu publicul, deschis publicului cum poti sa zici ca e spatiu comercial privat? Sau la Panemar si KFC e doar pentru publicul care nu sufera de vreun handicap? Daca e cum zici dumneata se cheama discriminare stimabile!
Poate pune KFC un difuzor afara si anunta persoanele cu deficiente de vedere sa strige dupa un angajat cand au de facut o comanda!?!
Ion A.10-9-2018, 12:48
n-ar fi o idee proasta! sunt si alti cetateni, fara handicap, care ar vrea sa cumpere dar nu pot intra cu cainele; o comanda ca la McDrive ar fi excelenta
Loc public pe dracu10-9-2018, 17:36
Loc public cu orar afisat este si la piscina, Ia vezi daca te lasa ca nevazator sa te bagi cu cainele in piscina.
Loc public cu orar de vizita afisat este si sectia de nou nascuti de la spital. Oare intrii cu cainele acolo daca esti nevazator?
@17:3611-9-2018, 12:03
Datorita mentalitatilor de genul suntem unde suntem. Cata vreme ganditi in felul asta vom fi tot cu 20-30 de ani in urma Europei civilizate! Si probabil ca mai sunt destui care gandesc asa! Nu mai cautati scuze, cautati solutii!
asa e dar ...10-9-2018, 9:18
Romanii se crizeaza imediat cand vad animale in restaurant / gasesc fire de par in preparate si nu mai intra acolo veci. La rulajul lor nu isi pot permite sa piarda clienti, cu atat mai mult cu cat chiriile in zona sunt exorbitante. Putea fi insotit de un angajat pana la locul de servire si inapoi , iar cainele sa astepte. Sunt de partea celor cu dizabilitati, dar am vazut caz in autobus super aglomerat iar cainele si-a lasat parul pe vreo 10 persoane ... cel care merge la servici sau la o intalnire importanta unu la mana habar nu are de conventiile internationale, iar partenerii de afaceri / sedinta nu il vor intreba daca parul de pe haine este o consecinta a unei directive europene. Solutia ar trebui sa fie una de compromis, plus ca noi suntem la ani lumina de facilitatile de transport / viata sociala oferite de tarile civilizate. Hop si noi, am adoptat o legislatie si de acolo mai departe, gata.
NicuS10-9-2018, 21:01
Mi-ar placea sa il vad si eu pe ala care merge la o intalnire de afaceri sau la o sedinta cu transportul in comun. Da slabe sanse de asa ceva. Si inca ceva, din momentul in care incepi o astfel de afacere, te supui TUTUROR legilor tarii in care iti deschizi afacerea. Iar in Romania legea te obliga sa permiti accesul persoanelor insotite de un caine utilitar, indiferent de afacerea pe care o desfasori, atata timp cat afacerea se bazeaza pe accesul persoanelor in incinta.
Nicu10-9-2018, 9:14
Cica din ratiuni de igiena. Ar trebui sa vedeti angajatii cum merg cu tot echipamentul pe ei la wc si sa incercati sa identificati unul, unul singur, care se spalape maini dupa ce se ...caca. Au 5 minute la dispozitie asa ca mai uita de regulile de igiena. Daca vreti sa mancati din cuurul altcuiva, mergeti la KFC.
Probabil si in alte parti e la fel, dar aiciam vazut cu ochii mei.
Postacul neutru10-9-2018, 9:11
Sa ceri oamenilor sa nu mai intre,si implicit sa nu mai consume o perioada mincarea plina de chimicale de la KFC e o batalie pierduta din start.la noi in tara lumea e crescuta in spirit medieval,locul animalului de companie nu e linga om ci in spatele curtii legat cu un metru de lant si hranit cu laturi(ceva piine inmutiata in apa).Si totusi,macar cei care iubesc "cel mai bun prieten al omului"ar putea sa o faca.
omg10-9-2018, 9:22
tiganii isi tin "calul sus in living" :))) nu ca romanii