Victorie ZDROBITOARE pentru Simona Halep la Roland Garros. A ajuns rapid în sferturile de finală

Simona Halep s-a calificat, luni, în sferurile de finală de la Roland Garros, după ce a trecut cu brio de Carla Suarez Navarro.

Numărul 4 mondial și-a învins adversara în două seturi, cu scorul 6-1, 6-1, într-o partidă care a durat doar o oră și 2 minute.

De fiecare dată când am evoluat împotriva ei au fost meciuri dificile, nu câştigasem pe zgură cu ea. Nu am lăsat-o să intre în teren, am dominat jocul, totul a mers minunat pentru mine. Ea e o jucătoare talentată. Astăzi am făcut-o să se grăbească şi ştiu că are dificultăţi când se întâmplă acest lucru. Dar astăzi lucrurile au mers extraordinar pentru mine. Cred că mă voi antrena pentru a simţi mingea mai bine. Voi vorbi cu antrenorul meu”, a declarat Simona Halep, la finalul partidei.

În următoarea etapă a competiției, românca o va întâlni pe Elina Svitolina, ocupanta locului 6 în clasamentul WTA și cap de serie 5 al turneului.