Premieră în tenisul românesc. Doi jucători se vor confrunta în sferturile Australian Open

Doi jucători de tenis români se vor întâlni, pentru prima dată, în sferturile competiției de Grand Slam Australian Open, la proba de dublu masculin.

Tenismenii români Horia Tecău (care face pereche cu olandezul Jean-Julien Rojer) și Florin Mergea (cu britanicul Dominic Inglot partener) vor fi adversari în sferturile de finală ale probei masculine de dublu la turneul Australian Open, transmite Agerpres.

Tecău și Rojer au ajuns în sferturile de finală după un meci spectaculos contra perechii Eric Butorac (SUA) / Sam Groth (Australia), scor 3-6, 7-5, 7-6(5) partidă care a durat 2 ore și 5 minute.

Horia Tecău se află pentru a șaptea oară la Australian Open, cel mai bun rezultat fiind înregistrat în 2012, când a ajuns până în semifinale, alături de suedezul Robert Lindstedt.