Halep s-a calificat în turul trei de la Indian Wells. A trecut cu brio de primul meci după accidentarea la genunchi

Simona Halep a reușit, sâmbătă, calificarea în turul al treilea din cadrul turneului de la Indian Wells, după ce a învins-o pe croata Dona Vekic.

Numărul patru mondial și-a învins adversara în două seturi, cu scorul 6-4, 6-1, într-o partidă care a durat o oră și 11 minute.

Acesta este primul meci al româncei după o lună de pauza, cauzată de o accidentare la genunchi.

Pentru victoria sa, Halep și-a asigurat un cec de 41.350 dolari și 65 de puncte WTA, urmând să joace în turul următor cu Kristina Mladenovic (Franța).

Totuși, victoria este una de care sportiva nu s-a putut bucura foarte tare, aceasta anunțând pe rețelele sociale, cu doar câteva ore înaintea partidei, că bunicul său a murit.