Halep s-a calificat în sferturile de la Wimbledon! Un singur meci o desparte de locul 1 în lume

Simona Halep s-a calificat, luni după-amiază, în sferturile turneului de tenis de la Wimbledon, după ce a învins-o pe Victoria Azarenka.

Numărul 2 mondial s-a impus în fața adversarei în două seturi, cu scorul 7(7) - 6(3), 6-2 , într-o partidă care a durat o oră și 30 de minute.

Românca este acum principala favorită a turneului, după ce liderul mondial Angelique Kerber a fost eleminată de Garbine Muguruza, în optimi.

Halep are acum șansa de a ajunge pe prima poziție în clasamentul mondial, dacă reușește să se califice până în semifinalele competiției.

Totuși, dacă românca va fi eliminată în meciul din sferturile competiției, locul 1 mondial va fi ocupat de către Karolina Pliskova, aflată momentan pe locul 3 în topul WTA.

În etapa următoare, Simona Halep va juca împotriva britanicei Johanna Konta.