Sport

Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj. A preferat China și bani mai mulți

  



 

Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj și și-a reziliat contractul pe cale amiabilă cu oficialii din Gruia.

 

Potrivit digisport.ro, Petrescu şi-a reziliat pe cale amiabilă contractul cu echipa pe care a transformat-o în campioana României după şase sezoane, urmând să dea curs ofertei pe care o are din China, de la Guizhou Hengfeng.

 

Forţaţi de rezultatele dezastruoase ale echipei sub comanda lui Gregorio Manzano, şefii clubului asiatic nu au mai vrut să mai aştepte nicio secundă şi au făcut presiuni pentru ca Dan Petrescu să nu mai plece în vacanţă şi să semneze cât mai repede înţelegerea prin care i se oferă un salariu de aproximativ 800.000 de euro. Guizhou ar fi trebuit să plătească clauza de rezileire a lui Dan Petrescu, în valoare de 400.000 de euro, dar CFR a renunţat la ea în momentul în care i s-a transmis că asiaticii vor să cumpere un fundaş de la proaspăta campioană a României.

 

Sosit la Cluj în vara lui 2017, în locul lui Vasile Miriuţă, Dan Petrescu a condus CFR Cluj în 37 de meciuri, obţinând 2,14 puncte/meci. Cu el pe bancă, ardelenii au câştigat 23 de partide, au pierdut doar patru şi au făcut zece egaluri, marcând 57 de goluri şi primind doar 23.

 

Acum, conducerea CFR-ului trebuie să se îndrepte spre un nou antrenor cu care să atace calificarea în grupele Ligii Campionilor, iar Edward Iordănescu se află în pole-position pentru înlocuirea lui SuperDan. Pe listă se mai află, însă, şi Marius Şumudică, cel care a anunţat că, până la finalul acestei săptămâni, va face public numele echipei cu care s-a înţeles.

29-5-2018, 15:19
128 vizualizări
10 comentarii
Doru31-5-2018, 19:12
Dab Petrescu a facut lucruri bune inca din primul an, putea sa mai stea si cred ca oricand e bine primit la CFR. Nu se stie in viata cand poti reveni si demonstra
hmmm14-7-2018, 22:30
Are o suparare. Nu-i plac taranii.
ana30-5-2018, 12:00
DP nu sta nicieri mai mult..are smac. CFR va aduce un antrenor de valorea lui sau mai bun, nu ce scrieti voi asa din burta...
ACAR30-5-2018, 8:36
HABONICIA BAT-O BELEUA!
CRF-ul un foc de paie uscate!
mda...30-5-2018, 4:01
Nu mai suporta mirosul de izmene nespalate din oras. Devenise alergic.
Arpi29-5-2018, 18:52
MULTUMIM DAN PETRESCU !
Mihai29-5-2018, 18:52
Nu el a castigat campionatul, ci Muresan si a lui cooperativa, a plecat. Sa astepte 4 ani ca sa castige campionatul? Prea mult pentru un "antrenor atat de mare" ca el. Pentru cei care nu au inteles: Astra, Viitorul, Cfr, 2019 Craiova. SI apoi din nou: Astra, Viitorul, Cfr, Craiova.
Nu cred ca rusinea de a fi parte la un mare blat l a determinat sa plece.
poov29-5-2018, 15:30
Ce pot sa spun decat: AHAHAHAHHAHAHHHAHHAHAH

Muresan nu se dezminte, mai mincinos ca el nu exista! Nu e vina lui, e mitoman, nu se poate abtine. 95% zicea el ca ramane dan Petrescu si intre timp isi cautau antrenor!

MM stoica de care radeau toti a avut dreptate acum 2 luni sau 3!
@poov29-5-2018, 16:55
Daca citeai stirea observai ca dan e cel care a decis sa plece. Nu fost dat afara
poov29-5-2018, 18:52
E vorba cum mintea Muresan ca nu pleaca nu daca l-au dat afara sau nu.

MM Stoica a zis de mult ca omul va pleca in China, dar Muresan o tinea sus si tare ca nu e adevarat si ca 95% ramane