Cătălina Ponor a câștigat la Cluj două medalii de aur în finalele pe aparate de la Campinatele Naţionale

La Campionatele Naţionale de Gimnastică de la Cluj, Cătălina Ponor a câștigat la Cluj două medalii de aur în finalele pe aparate.

De asemenea, câte două medalii au mai câștigat Andrei Muntean şi Marian Drăgulescu.

Cătălina Ponor a câștigat finala de la bârnă, cu nota 15.166, și la sol, unde a fost notată cu 15.000. Cătălina a fost concurată puternic de Larisa Iordache, cele două luptându-se pentru locul disponibil al gimnasticii feminine la Jocurile Olimpice de la Rio (5-21 august).

La bârnă, Larisa Iordache a obținut nota 14.433, mult mai puțin față de calificări, unde Larisa a fost notată cu 15.100, iar Cătălina cu 14.366.

La sărituri s-a impus Denisa Golgotă, iar Larisa Iordache a luat medalia de aur la paralele, cu nota 13.800.

La masculin, Marian Drăgulescu a câștigat medaliile de aur la sărituri şi sol.

Larisa Iordache a câştigat, sâmbătă, concursul feminin la individual compus la gimnastică, cu un total de 56.963 de puncte, iar sportiva de la clubul Dinamo încă speră să ajungă la Jocurile Olimpice de la Rio, care se vor disputa în luna august a acestui an, scrie ProSport.