CAMPIONATUL MONDIAL 2014 Brazilia, câștigătoarea primului meci din cadrul Campionatului

Naționala Braziliei a reușit să învingă Croația în prima partidă a Campionatului Mondial e Fotbal de la Rio, disputată joi, pe Arena Corintthians din Sao Paolo, cu scorul de 3-1.

Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.

Croaţii au protestat însă decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti brazilienilor la un duel în careu între Lovren şi Fred. Jucătorii susțin că penaltiul a fost acordat mult prea uşor.

De asemenea, în minutul 83, croaţii au reușit să-i dea gol lui Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordând fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar.

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho (Hernanes '63) - Hulk (Bernard '68), Fred, Neymar (Ramires '88). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Croaţia: Pletikosa - Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna - Rakitici - Kovacici (Brozovici '61), Modrici, Perisici - Jelavici (Rebici '78), Olici. Selecţioner: Niko Kovaci.

Cartonaşe galbene: Neymar '27, Luiz Gustavo '88 / Corluka '66, Lovren '69.

Arbitri: Yuichi Nishimura (Japonia) - Toru Sagara (Japonia), Toshiyuki Nagi (Japonia) - Alireza Faghani (Iran).

La partida de pe Arena Corinthians din Sao Paulo au asistat 61.600 de spectatori.