Ana Bogdan și Monica Niculescu au reușit să treacă în turul secund de la US Open. Halep debutează azi

Jucătoarele de tenis Monica Niculescu și Ana Bogdan au reușit să se califice în turul secund al turneului de Grand Slam US Open, după ce au obținut câte o victorie, în această dimineață.

Ana Bogdan, în vârstă de 23 de ani, s-a calificat în turul doi după ce a învins-o, marți dimineața, pe conaționala sa Sorana Cîrstea. Sportiva din Sinaia s-a impus în trei seturi, cu scorul 0-6, 7-5, 6-2, după o partidă care a durat o oră jumătate.

Tot marți, Monica Niculescu a reușit să se califice și ea în turul doi al competiției, după o victorie în fața cehoaicei Barbora Strycova (21 WTA), cu scorul 6-3, 6-7 (3), 6-1.

Pentru accederea în turul doi,cele două spitive şi-au asigurat 70 de puncte în clasamentul WTA şi câte un cec în valoare de 77,188 de dolari.

Marți debutează și Simona Halep la US Open, numărul 5 mondial trebuind să o înfrunte pe belgianca Kirsten Flipkens, ocupanta locului 56 WTA.