banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

VIDEO CLUJ - Un polițist l-a doborât la pământ și i-a aplicat trei pumni la ficat. Vi se pare normal?

  



 

UPDATE

 

Poliţiştii Secţiei 2 au intervenit în sprijinul Poliţiei Locale, după ce s-a apelat la ei. Poliţiştii locali au anunţat că au probleme cu o persoană care se manifestă violent, fizic şi verbal. Bărbatul a reacţionat la fel şi la apariţia poliţiştilor. Ei au încercat să-l convingă să se calmeze şi să se legitimeze, dar acesta i-a ameninţat. Imaginile filmate au fost scoase din context. Cert este că în astfel de situaţii, când cineva se manifestă violent, agenţii de poliţie sunt nevoiţi să folosească forţa. Bărbatul a fost dus la Secţia 2 de Poliţie şi amendat pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj, Traian Morar.

 

----------------------- 

Un polițist a avut o intervenție demnă de scenele pe care le vedem în SUA

 

Incidentul s-a petrecut pe strada Dâmboviței, din Cluj-Napoca. Din imagini reiese că bărbatul discuta în contradictoriu cu polițiștii, iar la un moment dat a ridicat mâna, amenințător. În acel moment, unul dintre polițiști l-a pus la pământ și l-a lovit de mai multe ori. 

 

Mi se pare un pic abuz, la prima vedere.

 

Dar, dupa ce am intrebat o persoana care acum a ajuns politist, se poate considera ca ca nenea asta i-a amenintat la 0:44, cu pumnul, se poate interpreta drept instigare la violenta, poate chiar necooperare fata de politisti.

 

De asemenea, nu sunt de acord cu modul procedat de catra politisti, felul cum il ataca, cum incearca sa ii forteze mana, faptul ca il loveste desi era la pamant. De asemenea, strangerea de gat, nu stiu daca este permisa macar, in situatia de la 0:57”.

 

Dacă ați fost martorii unui incident care poate deveni o știre, ne puteți trimite imaginile pe adresele de email: office@stiridecluj.com, investigații@stiridecluj.com sau pe pagina de Facebook a Știri de Cluj. Se pot trimite imagini și informații și prin rubrica ”Fii reporter!”.

coral1_1_1.jpg
17-6-2018, 11:51
193 vizualizări
84 comentarii
HA HA !19-6-2018, 0:18
Dupa apucaturi si desteptaciune era sigur godina.
roo18-6-2018, 21:37
Am crezut ca era Dragnea!!mi-a stricat ziua.
Seby18-6-2018, 20:25
Politia Locala spectator la actiunea Politiei Nationale.
Mai mare rusine nu am vazut.
Care e rolul lor de fapt???Cand au probleme cheama sprijin si devun spectatori.
JALNICI POLITIA LOCALA
Asa da!18-6-2018, 15:22
Voi, p******* o dati in stanga si in dreapta despre cum se infaptuieste justitia in America, iar cand se intampla ceva la noi, mai "brutal” ochiului vostru de taran mioritic, incepeti sa urlati Abuz, abuz ! Sper sa va intalniti cu vreun drogat pe strada sa va arate ala abuz pana va udati chiloteii de fetite.
2pac19-6-2018, 6:45
Subscriu....Vrem o tara ca afara dar fara politie , amenzi, etc.
Adi18-6-2018, 15:18
Foarte bine i-au facut!
Antonia.18-6-2018, 14:19
Bătuți la sânge. Poate îl vor lasă pe Boc in pace!
fixpix18-6-2018, 13:50
sa f.uta pe ma.sa prostovanul ala. trebuia sa`i scoata 5 dinti afara. asa iti trebe daca vorbesti de.a.p***
clujean suparat18-6-2018, 13:19
In primul rand politist local sau angajat MAI NU ARE DREPTUL SA LOVEASCA. Poate sa imobilizeze persoane (asta daca stiu si cum sa le imobilizeze) sau sa foloseasca armamentul din dotare( daca au trecut testele psihologice si au auvut sedinte de trageri reale nu numai pe hartie). In rest loviturile aplicate in orice conditii sunt abuzuri de batausi care retineti au salarii de cate 3.000 3.500 lei plus buonusuri s.a.m.d. Nimeni nu se atinge de ei si de niciun politist pentru ca MAI are un comportament mai mult decat ciudat. Politistul care l-a lovit pe nesimtitul de Boureanu nu avcea niciun drept sa-l loveasca dar nu a patit nimic, socant de-a dreptul. Nu am vazut masina de politist cu emblema afisata pe parbriz cu sindicatul politistilor care sa aiba parcarea platita sau sa fie amendata de politie nu-i ciudat orasul asta al nostru? Daca sunati la 112 vine politia dupa 30-45 min sau de loc, cam amre boieria pentru niste agenti de politie din care multi fara sa dau procente sunt niste agramati semianalfabeti.
x18-6-2018, 14:24
eu sper sa vina un drogat pe strada si sa iti loveasca sau macar atinga copilul, ca sunt tare curios daca ai mai striga in stanga si in dreapta ca nu are voie nimeni sa il loveasca pe individ. ca-i plina tara de oameni care apara infractori. da astia suntem si o meritam.
@clujean suparat19-6-2018, 9:17
aberezi... ai uitat cumva sa iti iei pastilele?
Dorin18-6-2018, 12:16
Eu le spun unora care comenteaza p-acia (daca nu sunt politisti cumva si atunci trebuie sa-i intelegem), sa isi inchipuie ca sunt opriti de politisti locali sau normali (nu stiu cum sa-i denumesc) ca li se vorbeste urat, ca nu asculta explicatiile ce le relatati lor, ca totul ia o intorsatura deoarece si politistii sunt oameni, au nervi, cine stie de unde vin, de la ce scandal, iar tu nimeresti bine. Nu mai au tact si fler, vor sa te legitimeze nu ai actul, nu te asculta, te pun jos si iti aplica lovituri. E bine asa?
haha18-6-2018, 12:37
Nu exagera. Daca si cu poate. Conform legii ai obligatia sa porti cu tine un act de identitate. Nu-l ai, nu e problema. Iti dai datele si ei te verifica prin statie. Esti in regula va salutati, nu esti in regula ...
@dorin19-6-2018, 9:21
altul care nu si-a luat pastilele. mai omule, nu stiu unde ai vazut tu ceea ce ai descris dar afla ca esti obligat sa te legitimezi si daca nu poti, mergi la sectie unde te vor verifica. numai abuzuri aveti in cap. voi credeti ca aveti mai multe drepturi si 0 obligatii. mai informati-va ca ii induceti pe altii in eroare si vezi ca apar iar pe net tot felul de clipuri video in care prostii se fac de rusine (vezi cei ce se filmau incercand sa ceara tot felul de documente de la politisti). mai bine ati invata ca trebuie sa respectati legea
jiji18-6-2018, 12:14
a fost decat 2 pumni
Effing18-6-2018, 11:44
Tot respectul pentru politistii in cauza.
bou de bou18-6-2018, 11:27
la noi trebuie sa ii perieze pe toti infractorii ce curent isi lua la propriu in alta tara direct era la pamant
Unu'18-6-2018, 10:22
DA! Mi se pare foarte normal. Asa trebuie procedat cu toti cei care protesteaza in fata agentilor de Politie. Daca are ceva de obiectat sa o faca intr-o declaratie. Asta daca stie scrie. :)
mario18-6-2018, 9:27
Ia mai du-te tu undeva cu "un pic de abuz", cu "mi se pare" etc.
Desteptii astia ca tine sunt arestati exact asa pentru ca cred ei ca isi stiu drepturile si fac pe desteptii.
Mario18-6-2018, 9:34
Politidtii i-au acordat suficient timp sa coopereze.
ficat18-6-2018, 9:09
Care ficat maaaaa? Ficatu' ii in partea aialalta :))
Alex18-6-2018, 9:33
Ficatul e pe partea dreapta :)))
lulu18-6-2018, 6:54
1.Ce infractor? Eu vad decat un tzigan... Nu scapam odata de ei?
2. Totusi ce curaj la "Stiri de Cluj" sa publice astfel de imagini fara acordul persoanelor implicate!
Tim18-6-2018, 10:40
Consimțământul nu este necesar, este spațiul public.
lulu18-6-2018, 11:13
Esti convins? In spatiu public poti sa faci cate poze vrei in schimb nu le poti publica fara consimtamant.
pop18-6-2018, 6:31
Poate era vorba de postacu SILE, caz in care nu l-au batut suficient!
hm !18-6-2018, 5:15
Astia sunt godine analfabete, sunt militienii de pe timpuri. Dar cer fara rusine salarii uriase si nejustificate. Infractorii marunti isi fac de cap in toata tara. Nici pe astia nu-i prind.
Patrick18-6-2018, 8:38
imbecilule, ai fi vrut sa se uite la el cum face circ in drum? sau esti cioara si tu?
ex militian18-6-2018, 9:54
Nu mai sunt militieni in politie, idiotul. Am iesit toti la pensie.
gogu18-6-2018, 1:20
Trebuia pulănit si nu lovit cu pumnul.
Hmm18-6-2018, 0:58
aia de la locala saracii ce sa faca. .sunt bosorogi angajati pe pile ...se vede din film ca sunt supraponderali. 1.70m si 120 de kg. Stau ca momaile cu mapa in mana pe stilul de scris amenzi de parcare. Faceti draqu curatenie in politia locala ca sunt doar pensionari, diabetici si obezi.
Dan18-6-2018, 9:14
Exact
@Hmm18-6-2018, 11:21
politia locala nu are juristictie sa aresteze. Nu e nevoie de oameni antrenati pt asa ceva. Ei doar dau amenzi si cheama politia in cazuri ce ii depasesc.
Omg18-6-2018, 0:48
Saracul militian. Doua trei saptamani de avum incolo da declaratii. Ca asa e la noi...cum domle sa lovesti infractorul. E om si el si il doare
Doinel18-6-2018, 0:33
Uniforma de politist e neagra? Nu stiam, putea sa fie oricine, de la trupele de elita Airsoft, oricine putea fi, dar nu politist, cu camasa neagra, normal ca omul nu prea il baga in seama, credea ca nu e politist adevarat.
dan18-6-2018, 0:49
Cea gri era la spalat. Ce te bagi tu ?
asa18-6-2018, 1:17
Asa, ce ne bagam!?;! Pai tocmai in asta consta identificarea unui politist si supunerea cetateanului la dispozitiile legale ale acestuia! Nu era regulamentar, e clar, nu mai zic de ce a facut, asa se actiobeaza?
dan18-6-2018, 1:58
Se actioneaza nu actiobeaza bai analafetule. Probabil e tac'ti
Patrick18-6-2018, 8:43
@Doinel
e directiva interna cu tricou bleumarin inchis.
Fii sigura ca s-a legitimat inainte, sa nu aberam. Iti doresc sa fii agresat de tzigani in groapa si atunci sa vad, stai sa mai analizezi uniforme? sunteti niste ciori borate.
Stef18-6-2018, 0:28
Nu e normal! Ce violenta se vede la acest om? probabil vocifera dar nici vorba de violenta. Ar trebui ca procuratura sa se sesizeze, daca pot si au timp. Asa e normal? Daca un om are obiectiuni de adresat organelor, il pun la pamant si ii si trag cativa pumni? Nu cred ca asa scrie la manual.
Normal17-6-2018, 23:47
Este foarte normal, in alte tari nu stau la discutii cu tine daca nu respecti legea si mai esti si tare in gura.
Vedem la noi ciori care nu au frica de politie, politisti atacati cu sticle de betivi etc. Pana cand? Tot asa sa procedeze ca e foarte ok.
toto17-6-2018, 23:30
Ce frumos stateau politistii locali si se uitau la politisti cum il incatuseaza. La un moment dat se vede cum unul dintre poltistii locali ii explica ceva barbatului incatusat aflat la pamant in genul :"Vezi daca ne-ai vorbit urat si nu te-ai legitimat! Am chemat politia si vezi ce-ai patit" :))
Ce este mai trist este ca adevaratii politisti au dotari si salarii mai mici decat politistii locali.
Hopaaa!17-6-2018, 23:23
E clar abuz de functie in toata regula! Trebuia sa ii mai aplice lovituri cu pumnul la ficat dupa ce l-a doborat? Trebuia sa-i puna catusele si atat. Si cum l-a pus la pamant mi se pare o treaba necurata. Nu sintem in America sa crezi ca fiecare are pistolul incarcat si gata de tragere. Cat de cat situatia e calma la Cluj. Ce-i cu treaba asta? Asa actioneaza politia?
pleaca ba panseluta17-6-2018, 23:39
esti retardat? ce abuz, frate? atunci cand dai semne de violenta fata de un organ al legii, te poti astepta sa fi pus la pamant. nu ai dreptul sa faci pl mare cu politia/ jandarmernia/ armata.
Roby18-6-2018, 0:52
Asta e deala fumat care se ascunde de politie. Are sechele saracu
culk17-6-2018, 22:47
super actionat , bravo POLITIA ROMANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! politia locala de c**** .....incredibil cum stateau .....penibilii... niste ratati!
BOC17-6-2018, 22:17
Nu mai radeti de politia mea privata, ei nu sant facuti sa se bata cu scndalagii sau cu hotii,,,,,,doar sa imobilizeze batrinicile care vand la colt zarzavaturi.
Dodo17-6-2018, 21:52
@Criculae...asta numesti imobilizare ca la carte? Sa pui mana pe gatul persoanei si sa-l tragi apoi de mana? Daca avea cutit omu' o cam patea politzaiu. Rog politistii sa nu procedeze asa cu tiganii, o pot fura rau de tot.
Criculae17-6-2018, 21:21
Bravo politistului, imobilizare ca la carte.
Gusterii de la Locala... inutili ca de obicei.
Sorin17-6-2018, 21:24
Numa' uitati-va la grasul din stanga, sta cu mapa in mana inutil pana la sfarsit. Mai este un mapagiu in dreapta, uscat si timorat.
RADU cluj 17-6-2018, 21:19
Normal !!! nu se accepta toti boschetari si betivi cu talente ! cam prea multe ciori si gunoaie !!!VREM UN CLUJ CURAT !!!!!
Doru17-6-2018, 21:03
Sa fim seriosi! Omul era in salopeta, gesticula ceva, unde avea cutitul? Cei de la Politia Locala sunt depasiti tot timpul atat fizic, cat si intelectual, nu ma mir! Cat pe modul de actiune a politistilor eu stiu ca se someaza si se procedeaza gradual, ca acel om gesticula e ca nu era de acord cu comportamentul localilor.
Alex Cotun17-6-2018, 20:46
Am fost acolo si articolul vostru e plin de minciuni. Omul ala ameninta verbal pe toata lumea, avea un obiect ascuțit la el si striga ca el ii omoara pe toti. Cu politistii a facut la fel....


In SUA era deja impuscat, la cum a reacționat. Sunteti manipulatori ordinari si va luam apararea mereu, dar se pare ca voi asa procedati, presa clujeana. Rusine!!!!
Sofian17-6-2018, 19:39
Am citit ce au scris cei dinaintea mea, marea majoritate ca politistul a actionat bine. Ei bine nu cred ca e asa. Una e sa fi un cetatean obisnuit care esti atacat si amenintat cu violenta iar tu te aperi tot prin violenta, de multe ori dai cu sete de frica, si alta e sa fii politist, cand trebuie sa stai degajat de frica si sa intervii. Ce inseamna sa intervii, inseamna sa il imobilizezi pe agresor, nu cum a facut acel politist cu Boureanu. Ca politist nu esti platit sa agresezi oameni si sa aplici lovituri, ci doar sa imobilizezi membrele, oricare ar fi ele, maini sau picioare, sa incatusezi persoana si sa o introduci in duba. Nu e platit sa aplice pumni sau picioare, ci sa contorsioneze membrele in vederea imobilizarii. Politistul, mai ales cel de strada isi asuma ca meseria lui e periculoasa si in cadrul interventiilor e posibil sa si incaseze. Bun, esti lovit, dar tu iti vezi de imobilizare , nu iti faci dreptate ca organ, iti dau ca si tu mi-ai dat. Atunci care e treaba cu ultrajul??? Cum poate acel agresor sa fie judecat pentru ceva, cand tocmai acel politist i-a raspuns cu pumn si practic i-a aplicat corectia???
@17-6-2018, 20:05
Daca tu confunzi strada cu facultatea te rog sa te abti .
Nu cunosti reguli elementrare de relationare in strada , dialogul cu o persoana recalcitranta, posibilitatea de a se ivi o arma alba si de a fi lovit pana la mortal etc .
Zona Dambovitei nu este flosterul Clujului pentru promenada , Sectia 2 stie cel mai bine cum sa "vorbeasca" cu anumiti indivizi, sunt foarte corecti si cu reactie rapida la interventie , nota 10 .
Deci Sofian@ din partea mea evita zona daca ai de gand sa te manifesti ca cel din clip pentru a testa vigilenta politistilor .
Soso17-6-2018, 22:34
Noi aici vorbim de proceduri. Le-a respectat? E vorba de lege nu de legea pumnului! Nu de facultate, ca se dovedeste ca nimeni din cei de fata nu cred ca au studii superioare, dar politistul care actioneaza nu cred ca era imbracat regulamentar, are acea camasa sau tricou negru cu semnele politiei, asta e uniforma? Eu stiam ca e albastru deschis, nu neagra. E cumva politistul de la mascati? Chiar si ei trebuie sa respecte niste norme. Asta te diferentiaza ca politist. Nu cred ca a actionat ca la carte.
Mario18-6-2018, 9:33
Sofian, lasa-ne nene! Ai filmat si astia au postat k ktul asta.
Dupa tine mascatii ar trebui sa mearga cu flori la descinderi si sa-si ceara scuze daca i-au impuscat careva! :)))
Noaptea mintii!
Lucian17-6-2018, 19:09
Felicitari!!!! De nota 20 cum a actionat politistul!! Bv lui..sincer nu ma asteptam la o reactie atat de ferma si spectuloasa :))!!! Cum stau gusterii de la politia locala si se uita cum il imobilizeaza politistul .... penibil cum suna ei politia cand au probleme cu vreun boschetar!! La ce va scrie pe haine si voua politia ? Gardieni publici aia sunteti pe salarii duble fata de politistul pe care la ti chemat in sprijin.. pfff tara de kkt!!! Iar pt cei care comentati ca a facut abuz politistul ... cred ca nu vb serios.. eu asa cred
da17-6-2018, 18:43
perfect normal.
cj17-6-2018, 18:36
BV Politia. asa se face.
Unu17-6-2018, 15:24
Felicitari!Asa trebuie procedat cu toti care la un moment dat devin agresivi verbal sau fizic!
Una17-6-2018, 18:01
Sa le dea pana-l scoate pe Boc din capul lor bolund, dacă nu le dau eu cu târnăcopul când ma duc la Floresti.
ALERTA MARASTI !!!17-6-2018, 14:29
VREM POLITIE NU PIDZe!!!


sa actioneze asa si cu mafiotii nu doar cu boschetarii
Manasturul 17-6-2018, 15:23
Noi vrem PIDze cat mai multe.
Tomas17-6-2018, 14:14
Perfect normal.
sms17-6-2018, 13:53
a refuzat legitimarea , a refuzat deplasarea la sectia de politie (in zona parcului expo sunt onanisti si pedofili ) pericol sesizat de parinti prin afise lipite .
Nutuloiu17-6-2018, 13:52
Tehnici normale de imobilizare folosite in toata lumea inclusiv Europa si SUA. Nu vad nimic nepotrivit.
Burdujel17-6-2018, 13:45
Se vede gradul de inteligenta al celui care filmeaza din orintarea portrait a camerei.
Se vede si din comentariul "vi se pare normal?".
Da, mi se pare. La fel cum mi se pare normal sa-l las lat pe unul care ridica mana la mine.
haha17-6-2018, 16:40
La fel de "intelijenti" sunt cei din redactie. Mi-au sters comentariul. I-am intrebat daca textul apartine unui copil de 10 ani?
dan17-6-2018, 13:37
la 0:57 il apasa cu o mana de ceafa pe cel pus la pamant,nu de gat;cineva poarta ochelari de cal sau vrea notorietate pe fb,vreun hipster/vreo hipsteritza...
dan17-6-2018, 13:30
nu doar in SUA,cred ca si in alta tari europene se intampla aprox la fel,dar noh,la noi sunt tot felul de gigisti,parerologi cu texte din astea:"mi se pare,nu mi-a placut,nu sunt de acord",se considera buricul pamantului si le stiu pe toate
Alex17-6-2018, 12:55
Ochii tai sunt pe verticala? Ce e asa greu sa intorci telefonul? Era de inteles la inceput pana s-a implementat tehnologia, ce scuza mai aveti acum, ignoranta?
Ion A.17-6-2018, 12:30
care nu se supune, pumnu' in bot
Eu17-6-2018, 12:51
Comunist prost, anal fabetule!
asdf17-6-2018, 14:41
@Eu. Oare cine-i mai "anal fabet" ? :))))
Ion A.17-6-2018, 14:54
@Eu: esti un capitalist agramat, cu mintea minuscula si mucegaita; e bine asa?
Eu17-6-2018, 15:29
Tu esti mai anal fabet( anal vine de la litera A dupa Ion), esti mulțumit?
Senectut ruginit si putrezit ce esti? Nu ti-e rusine, cu ce te ocupi matale, ce îndeletnicire de dobitoc ti-ai găsit?
Tu17-6-2018, 18:09
Asta cu pronumele, te bagi peste tot, ca si chilotii in fund, tu esti anal fabet, tie iti place pe acolo, pe la turturii nespalati dintre bucile politicienilor, jeg de fund.
Capitalist17-6-2018, 18:34
Capitalistul lui peste, e un urangutan dezechilibrat si agresiv, la fel ca si alti viteji ascunsi in beciuri fetide, plini de cosuri hormonale, neintelesi, nestiutori in ale sexului, indragostiti unul de altul, de acelasi sex, niste deseuri umane. Lipitorii de afise al piticaniei mincinoase, amatori de bonuri de masa pentru serviciile prestate.
Eu17-6-2018, 18:44
Iti pun eu pumnu-n bot, cum i-am pus-o lui mat.a după care-ai venit pe lume, animalule!
Tot eu 17-6-2018, 18:46
Supuneți-va sclavilor, Boc e atotputernicul nostru, jale ar fi fără el.
bitangu17-6-2018, 19:18
Deci tu esti tata meu, si te-ai ascuns in acest timp, prin beciul igrasios, sa nu platesti o amarata de pensie alimentara? Boc, ce fel de sugaai tii pe acolo, jeguri de lasi , fricosi, fara pic de omenie. De abia astept sa-mi pui pumnu-n bot, vieme de hoit, bun la scobarit, ce esti. Ce zici "tata", nu facem o intrunire, sa-ti vad pofa, sper sa ai o poza , sa o tii amintire, ca vei arata altfel.
Tatal17-6-2018, 20:28
Daca mi-o mai aduci o data pe stoarfa aia ca nu cred ca as mai recunoaște-o, ca eram beat sau drogat, bitangule, si , stii ceva eram vreo 20 atunci, toata echipa de rugby a României, plus multi pe langa, lingăi ca de obicei, de aceea nu cred ca ai fi al meu, pt ca pari a fi muuuult mai prost si urat cu caru.Semeni mai degrabă cu Nelson Mondialul, daca ma gândesc bine cred ca stătea la ciurdit si plasa femei. Acum imi dau seama ce teapa am luat.dar fiecare cu norocul lui.
floarea18-6-2018, 8:26
Foarte bine ! Bravo Politiei! Asa trebuie sa faca!