Social

Victoria Simonei Halep de la Roland Garros, terfelită de revista franceză Charlie Hebdo FOTO

  




Simona Halep a obținut, săptămâna trecută, primul său trofeu de Grand Slam, la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens în finala turneului de la Roland Garros.

Numărul 1 mondial a primit un val de felicitări de la fani din toată lumea, dar și de la personalități și chiar alte jucătoare din circuitul WTA.

Totuși, revista de satiră franceză Charlie Hebdo a publicat o caricatură în care o ironizează pe sportivă, din cauza faptului că este româncă.

O româncă câștigă Roland Garros”, scrie în partea de sus a desenului, care o înfățișează pe Simona Halep ridicând trofeul deasupra capului și strigând: ”Fier vechi! Fier vechi!”.

 




coral1_1_1.jpg
14-6-2018, 12:46
3585 vizualizări
11 comentarii
R Badea16-6-2018, 5:29
Ce interesant!
Noi nu mai avem voie sa vorbim liber despre negri sau despre gay, trebuie sa le acceptam si chiar sa le aplaudam filmele cu homosexuali, de ex., in schimb ei pe noi au voie sa ne batjocoreasca chiar si cand nu sintem tigani. Deci dreptul la free speech, invocat ca aparare de ambasadorul Frantei, nu este valabil decat pentru unii.
Asta numiti voi "lumea libera"?...
Europa15-6-2018, 5:51
au magyarii de ce sa rida ha ha ha
Vlad14-6-2018, 23:46
A ajuns Franta mai "bronzata" decat noi in ultimii ani, sa stea linistiti si sa si-i tina acolo!
Kkk14-6-2018, 22:06
Francezi niste nespălați bine le fac jihadisti cînd mai c**ăță din ei ...Sper sa se aleagă praful de ei cu ajutorul musulmanilor.
boco14-6-2018, 21:30
Daca castigatoarea era vreo javra de musulmanca nu mai ziceau nimic islamuistii francezi!
In oglinda14-6-2018, 19:23
"Dragi prieteni, pe scurt :
1. Publicul-țintă al caricaturii din Charlie Hebdo este cel francez (lucru pe care nu par să-l înțeleagă toți comentatorii noștri).
2. Desenul ironizează tocmai mințile înțepenite în stereotipuri etnice (acele toxine pe care le cunoaștem prea bine), motiv pentru care nici nu apare numele Simonei alături, căci nu EA, ca atare, face obiectul ironiei.
3. Este, dacă vreți, o ramă în ramă (unde nu scrie „ceci n'est pas une pipe", nici nu figurează vreun omuleț galben alături, încât să priceapă și cei care nu au exercițiul lecturii unui desen).
4. Umor îndoielnic sau nu, satiră subțire ori groasă, este, în final, consternant să vezi români (câtă frunză, câtă iarbă) care și-ar lua mintenaș pușca din cui și l-ar ciurui pe caricaturist."

via Mihai Sora
clujean15-6-2018, 11:38
1. Sa fie sanatosi!
2. Da, nu apare EA, insa scrie negru pe alb: "Une roumaine (adica O ROMANCA, nu UN ROMAN) remporte...". Adica hai sa fim seriosi, la cine mama dracului se refera, daca nu la EA? Manipulare ordinara !
4. Nu, nici vorba, doar ca francezii sunt obisnuiti sa o ia razna. Si nu francezii in general, ci parizienii in special.
radu B14-6-2018, 19:02
Daca mai traia Antonescu 1-2 ani nu mai aveau de ce sa se lege francezii de noi. Multa lume stie de ce.
political correctness14-6-2018, 15:33
Daca castigatoarea era o negresa, nu indrazneau sa spuna nimic.
NicuS14-6-2018, 14:59
Vă miră? Doar sunt francezi. Ăia ca re au inventat parfumul să acopere mirosul în loc să folosească săpunul. Şi tot ei au inventat beţele de scărpinat sub perucă, tot pentru că nu foloseau săpunul.
@NicuS14-6-2018, 18:51
Nu numai pentru asta. Mai degraba pentru ca aveau paduchi sub ea.