banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Varianta Zorilor - Mănăștur, inundată de apa venită de pe dealuri - VIDEO

  



 

Varianta Zorilor - Mănăștur s-a inundat luni seara, din cauza aluviunilor venite de pe dealuri. 

 

Aseară ne-am dat cu barca pe variantă... Ploaia nu mai are pădure, are asfalt”, se plâng cei blocați în trafic.

 

Canalizarea nu a mai făcut față volumului mare de apă venită și intersecția cu strada Câmpului s-a transformat într-un lac. Pe acolo trece și o vale, dar aceasta este, probabil, plină cu nămol și gunoaie astfel că apa nu are pe unde curge.

 

Video: Facebook

coral1_1_1.jpg
27-6-2017, 9:19
16 vizualizări
16 comentarii
bula27-6-2017, 19:08
ce se faceau rumanii daca nu se inventau telefonele mai inteligente ca ei ?
@bula27-6-2017, 21:26
nu isi etalau prostia pe net in toata splendoarea ei. tu ai profitat din plin de sansa asta
knut27-6-2017, 14:14
si e doar inceputul. ce frumos se va transforma orasul intr-un lighean in care aduna toata apa scursa de pe dealuri, dupa ce se termina de ras si ultimele urme de livada/padure.
Boc isi bate joc27-6-2017, 12:03
Daca unii observa ca piticul e incompetent, apar pupinfundistii lui care vor spune ca piticul nu e de vina ca ploua.
Bagati la cap, tot ce a stricat incompetentul in Cluj, nu se va mai putea reface niciodata.
Meteorolog.27-6-2017, 16:22
Boc sa fie de vina, numai ca vezi tu, la fel se inunda orasul si pe vremea lui Funar cand era rupere de nori.
La fel se inunda si astazi si Parisul si Londra si Berlinul cand cade un asemenea volum de apa in timp foarte scurt. Poti sa ai canalizarea si de trei ori mai mare decat standardul acceptat ca tot nu face fata unui asemenea debit.
razvan27-6-2017, 16:32
Nu asta e scopul sa fie reparat, updatat etc, sa nu fie ca pe vremea lu funar (ante UE)?
@Meteorolog27-6-2017, 20:07
Anumite orase se inunda din cauza fluviilor care se revarsa, nu din cauza ploilor cazute pe strada.
Daca Somesul ar iesi din matca, am putea spune ca e un fenomen deosebit.
Cand un fluviu se revarsa pe strazi nu prea ai ce face, ar trebui sa ridici orasul mai sus cu cativa metrii, ceea ce e imposibil, sau sa faci niste ziduri, sau sa adancesti matca fluviilor pe distante de sute de kilometri, ceea ce exact acum se face dar va dura.
Cam asta se intampla in orasele enumerate de tine,m se revarsa fluviile.
Niciodata la ei nu se inunda din cauza ca ploua pe strada.
La noi se inunda fiindca ploua pe strada, nu fiindca iese Somesul din matca.
pluvialu28-6-2017, 6:58
Desteptule, in orasele civilizate ai sa observi un sistem de grilaj pe margine soselei, strazii care din constructie au o anumite inclinare, ei , aici se scurge toata apa pluviala, da, se mai aduna apa in caza de ploaie mare, dar in cateva minute este scursa spre colectoare. Asa ca foarte rar se intampla sa fie inundate strazile din cauza canalizarii. Problema la noi e ca nu s-a facut asa ceva, nici macar in zonele unde s-a promis acest sistem dupa marile reabilitari de acu' 2 ani, Memo, Horea, Motilor, etc, etc. Daca doamne feri, se sparge vreo conducta de gaz, apa, etc, se trece la spargerea asfaltului, nici macat nu au trecut aceste conducte sub trotuar, cum au promis. Nu mai spun de faptul ca toate ce s-au construit haotic si fara sa se gandesca unde se scurge canalizarea din noile blocuri, tot in sistemul vechi de acu' 40 de ani. Cam asta-i efectul, lacomia, spaga, hotia.
Nu mai vorbi daca nu cunosti situatia.
Alex27-6-2017, 11:19
Asta pentru ca orasul Cluj nu e Floresti !
xy27-6-2017, 11:02
Infrastructura lui BOC. Construieste numai blocuri, dar drumuri si canalizare zero... Acest oras se indreapta spre un dezastru teribil.
haha27-6-2017, 12:15
Ce te impiedica sa te muti inainte sa vina acel "dezastru"? Cine v-a impiedicat sa propuneti un primar mai bun care sa si castige alegerile? Nu l-am votat pe Boc, nu merita. Dar nu am votat nici altul, nefiind pe cine.
IO PISTA27-6-2017, 18:04
@haha oare unde se fac propunerile si de catre cine ? am eu o propunere
haha27-6-2017, 21:09
@IO PISTA: la tovarasul secretar de partid tinere! Cum adica de catre cine? De popor si de marea adunare nationala! :))))) Sper sa ai peste cativa ani un nume de candidat viabil.
clujean @ haha28-6-2017, 0:48
In "cativa ani" vei fi oale si ulcele.
Asa ca nu este cazul sa iti mai faci probleme.
Burdujel27-6-2017, 9:31
Daca taiati padurea sa construiti case... # rezistati