Social

Turiști amendați de controlorii CTP Cluj: Mi-a crapat obrazul de rusine

  



 

Doi turiști străini au fost amendați într-un troleibuz din Cluj-Napoca. O clujeancă a intervenit și a salvat cât a mai putut pentru a salva ”onoarea orașului”.

 

Controlorii CTP fac orasul de rusine fata de turistii straini.

 

Vineri, 17 martie 2017, in troleul 5, pe la orele 14.20 un tinerel controlor a amendat 2 turisti straini. Bietii, aveau bilete dar nu au stiut ca trebuie perforate sau tiparite.

 

E jenant. Nici multe explicatii nu au primit si se uitau nedumeriti.

 

Controlorul voia sa ii dea jos ca nu avea sa le dea rest 5 lei, pana cand o doamna a dat ea cei 5 lei. Bugetul primariei e mai bogat cu vreo 35 lei, si mai sarac la capitolul imagine in Europa.

 

Educati controlorii sa aiba o atitudine umana, sa explice turistului. Scopul sa nu fie amenda, ci educarea si corectarea cetatenilor.

 

Mi-a crapat obrazul de rusine. Asta e imaginea pe care dorim sa o exportam in UE, noi, un oras cu pretentii de capitala nustiudecare europeana??”, a povestit Ratiu Estera, pe domnuleprimar.ro.

coral1_1_1.jpg
20-3-2017, 16:39
40 vizualizări
65 comentarii
pieton22-3-2017, 9:41
Nu au stiut sa composteze... In toate tarile europene se composteaza biletele.
gigi22-3-2017, 22:25
esti sigur????habar nu ai
curiosul23-3-2017, 19:54
Serios? In cite tari europene ati fost de stiti asa de bine? Cit priveste comportamentul acestor personaje, in majoritatea cazurilor lasa de dorit si este cel putin nepotrivit. Nu e prima data ca ne fac de rusine in fata unor turisti, din pacate am avut ocazia sa particip la o reprezentatie de acest fel... Jenant ...
amy21-3-2017, 13:41
amu ce sa fac. ne-am dat turisti straini ca sa scapam de amenda. voi ce ati fi facut? da recunosc. eram cu fratele meu. eram grabiti caci aveam si stimulare la bac
Gogu Pisalogu23-3-2017, 13:09
Se pare ca nici bac-ul nu il veti lua, nu l-ati "stimulat" prea bine.
Ilie21-3-2017, 12:38
Romania ii stat national ortodox afara cu straini homosexuali si de alta religie care vin aicia ca sa faca pe smecheri. Noi avem valorile noastre crestin orotodoxe si nu avem nevoie de tot felul de straini betivi si drogati si homosexuali sa vina in Romania
Liviu Pop21-3-2017, 14:33
Ai luat-o rau pe aratura, amice. Romania e stat laic, nu cleric.
oxy21-3-2017, 15:14
Ilie, maine sa nu mai uiti de pastila, te rog...
ro21-3-2017, 20:04
Bei Ilie !!tocmai de asta o duce Romania asa rau,ca sunt 90%ortopedici,sunt imbaiati de popa de mici,apoi lasati fara teama de Dumnezeu,puscariile sunt pline de crestini ortopedici,asa ca nu te mai lauda,popi poponari si maicute gestante are si a avut Romania.
JiJi21-3-2017, 12:31
In orice tara in lume daca nu cumperi bilet esti amendat. In nici o tara din lume nu exista un ghid care sa iti explice ce sa faci daca ai gresit ai platit. Exista google transale pentru turisti daca chiar esti un om corect stii si legiile din tara ta care sunt cam la fel in toata lumea asa ca scrii textul si til traduci din romana in orice limba, numai ca dupa parerea mea aia nu erau turisti si niste smekeri care stiau engleza si au inventat metoda asta sa circule gratis. in Romania limba officiala e limba Romana pentru cine nu stie. Daca te duci in excursie intro tara respecti legislatia de acolo asta e regula peste tot in lume.
bla-bla21-3-2017, 13:18
Du-te ba, iubitorule de controlori si impusca-te!!
MM Stoica21-3-2017, 13:33
Jiji Fecali du-te si te impusca
Czr22-3-2017, 11:19
Bai bla bla omul are perfecta dreptate ! Ce treaba are iubitul de controlori cu biletul ...pai daca toti strainii ar veni aici cu tratament preferential ,ce s-ar intampla...mie asta mi se pare rusinea, ca nu stim sa ne facem corect treaba.In orice tara din vest iti iei amenzi grele ,pt orice greseala oriunde
Cristina21-3-2017, 11:35
Bine ca cei care lasa ambalaje, coji de seminte,flegme si multe alte mizerii in mijloacele de transport nu aunt amendati.....nici pt.mizerii .....dar,Sigur! nici pt.lipsa bilet....am vazut cu ochii mei ! Si stim noi ce natie asta !
z21-3-2017, 9:06
Controlorul si-a facut treaba,dar a vrut sa-i dea jos sa mai faca un ciubuc si el.Oare stia macar o boaba de engleza sa le explice pentru ce au fost amendati?Controlorii ratuc alta hoarda pe langa cei din alte administratii chiar si primarie care face clujul de rusine.
Oricum cea mai mare problema a orasului sunt placutele bilingve.
dan21-3-2017, 9:41
dar controlorul neamt,mega nationalist,stie engleza?ce zici?
ez21-3-2017, 10:40
da, stie....dar nu pt romanii care locuiesc in Germania si circula de obicei la negru.
Z21-3-2017, 15:22
Stimate Dan,am avut ocazia sa vad si sa aud cameriste sau femei de serviciu vorbind in engleza la vreo 2-3 hoteluri in BULGARIA.Asa cu chin cu vai dar sau facut intelese cu orice turist.Erau niste femei simple dar care au avut un interes fata de locul de munca si un interes fata de turist.Nahhhh!!!
Mai iesi si tu din tara un pic si casca ochii.
io21-3-2017, 8:17
Cum adica nu au stiut ca trebuie validate? In toate tarile trebuie validat biletul cand urci in autobuz sau inainte de a intra la metrou. Fiti siguri ca daca mergeti in alta tara nu o sa fiti iertati. Cand esti turist trebuie sa te informezi si sa te conformezi cu regulile din tara respectiva.
si io21-3-2017, 8:35
De acord. In nici o tara nu esti iertat daca esti turist.
Pentru orice servicii trebuie sa platesti.Sa respecti regulile si legea asta face parte din civilizatie.
elena21-3-2017, 16:46
Sunt tari unde platesti la sofer si to el iti da biletul (care e un bon fiscal). Poate la ei in tara nu se composteaza biletele ca la noi.
bogdan22-3-2017, 22:27
elena, eu cand nu stiu care ii mersul treburilor ma uit ce fac restul si la fel fac si eu. Acum sa nu zici ca toti erau cu abonament in otobuzul ala, si nici unul nu si-a compostat beletul...
nelu21-3-2017, 7:33
FF bine doar suntem in Romanica cu taranoi bocteri.
unul21-3-2017, 9:54
controlorul si-a facut doar datoria ,eu zic ca la salarul pe care il au si cu cati dobitoci si smecheri au de lucru in fiecare zi este ok
Florea21-3-2017, 5:05
ce turistii vietii sunt astia de se plimba cu troleul. sa fim seriosi. un turist apeleza la taxi in aeroport...astia erau umblati prin cluj daca au gasit statia de bus. sa nu zic parliti.
Protonic21-3-2017, 8:09
Turisti tineri sau turisti economi
Oricum cine se face controlor de bilete?
dan21-3-2017, 10:46
Florea baiete esti tembel. Si eu am fost in viena sau praga ca si turist. aolo cu ce te plimbi oare? cu taxi? -toti turistii merg in oras cu transportul in comun baiete-metrou,tranvai, bus. Si iti validezi biletul.
Muri21-3-2017, 11:48
poate au avut experiente "placute" prin Bucuresti cu taximetristii
La cluj cu controlorii..halal
omg21-3-2017, 4:59
asta e ca aia...pai nu am stiut boss ca daca fur o sticla de vin de pe raft e de natura penala.. credeam ca e amenda. legea se aplica chiar daca nu o cunosti.
dan21-3-2017, 4:56
sunt la norma controlorii..daca nu incheie un numar stabilit de procese le taie din leafa. traiasca neag si ratuc
Din pacate 21-3-2017, 0:33
...Europa ne-a abandonat, am fost trecuti oficial la cetateni de mana a doua. Cine urmareste stirile deja a putut vedea ca spitalele din Austria nu mai accepta pacienti romani pentru operatii majore, si n-ai ce sa le faci, mai ales cand acest fel de a segrega Europa vine direct de la cel mai inalt nivel(A. Merkel).
das21-3-2017, 10:40
Tu ce ai fumat? Daca le pui banul in brate accepta si broaste...
Jd20-3-2017, 22:58
Mi se pare corect sa primesti amenda daca nu ai bilet sau daca nu l-ai compostat. Ca nu te-a informat nimeni ca trebuie compostat biletul, asta e treaba ta, nu esti scutit.
ro20-3-2017, 19:51
Da era bine de le explica,dar nici in vest nu te iarta nimeni,in Germania ne-au aruncat tot ce aveam la noi,cica era gripa aviara,la drecu cu vestul,sunt la fel de cacaciosi toti,dar Stima Doamnei ca a intervenit,nu a salvat orasul,exact la fel faceam si eu,nu de-a salva orasul,ci pt ca asa am fost crescuti.
implementaria20-3-2017, 19:23
S-au cheltuit zeci de milioane de euro pe sistemul de tiketing si nu functioneaza, de acolo turistii trebuiau sa ia informatiile necesare circulatiei cu CTP. Probabil au incerv at sa acceseze vreu aparat scos din functiune si au vazut ca nu merge, s-au dus la necalificata din ghereta care scobindu-se in nas le-a dat bilete. Ajunsi in troleu au incercat la validatoare dar cum toate-s arse nu stiau ca in sec. 21 se mai folosesc compostoare. Cine e devina? Nenorocitii care si-au batut joc de atatia bani pentru a umple buzunarele cuiva, nemernici ce sunteti.
Doc20-3-2017, 18:47
Acuma niste informatii pe bilet se pot scrie...daca iei bilet de la automatele smechere ma gandesc ca ai optiunea de selectare limba...dar daca iei de la fufa din cocioaba...pas.
Mai bine ar trece pe spatele biletelor acelea comuniste, in 5 limbi niste intructiuni elementare...gen ii valabil 1-2 calatorii, trebuie compostat deindata ce esti in mijlocul de transport...pierde valabilitatea odata ce te-ai dat jos...sau ii valabil 1 ora etc.
hehe20-3-2017, 19:11
in 5 limbi pe spatele biletului?mda,doar e foaie a4
ion20-3-2017, 18:41
gunoaiele de la ctp lor li se permite tot chiar si sa treaca pe rosu sau sa blocheze circulatia chiar daca au verde blocheaza circulatia ca nu au unde sa mearga.pisamas pe voi.toti aia fara carte si dobitoci sunt la ctp
unul20-3-2017, 23:42
ce-i ma n-a avut tatal tau bani de cauciuc?
E ok20-3-2017, 18:24
In fiecare tara e alt sistem si nici o informatie despre el decat in limba tarii respective.

La fel cum astia nu au stiut sa composteze biletele, la fel nici eu n-am stiu ca soferii de bus nu au sa-ti dea rest de la 50 de euro intr-o tara de unde se ia bilet de la sofer.

Din experienta mea pana acum, Est, Vest, tot o apa si-un pamant (adica multi prosti).
costi20-3-2017, 18:20
sunt curios ce natie mareata erau acesti turisti asa zis nevinovati,aflati ca oriunde mergi in lume cu transportul in comun,trebuie sa validezi cartela,targeta,biletul,biglieto.ticket,Oyster, sau cum mama lui s-ar numi ca....catul ala de carton pe care il cumperi,asa ca nu le tineti partea,puteau sa se informeze daca tot au primit niste hartii in mana.Da,trebuiau sa le dea un avertisment,dar ia ganditi-va daca vi se intampla voua in vest si aflau controlorii ca sunteti romani,ati fi luat-o sau nu ? Sigur DA.
Ioooi20-3-2017, 19:18
Nu tre, se vede ca nu ai fost nici tu si multi de p-aci nici macar pana in departata Turda, unde iei bilet de pe autobuz si NU trebuie validat...oricum boacterii ca analfabetii astia nu pot fi considerati controlori, sunt de o jegoshenie rara, numa pe amendat repede, da ia sa vezi cand o luat una peste mana de la mine si am zis ca le rup capul, fugeau sa caute un militian ca sa nush...nu au nici un drept jegurile, ei maxim pot ANUNTA jandarmii sau politia da nu au voie nici sa t atinga!!! Ce bine ca nu mi merg cu autobuzele, dar si cand ii vad in statii cum se dau de rotunzi imi pare rau ca nu sunt belti in fatza lor sa intru cu un 50 legal asa in ele sa le mai fac o baie ca nush de cand nu au mai facut...si spre deosebire de biletele lor suprataxate baia o sa fie gratis! :))
Turdean21-3-2017, 10:11
Sa ne iei de ..coco.. pe turdeni... de cand nu se valideaza biletul in Turda? Esti cam prost infornat, Pacat de gramatica
costi21-3-2017, 17:16
ma Loooi cu multi ooooooooo, eu de cand ma stiu am invatat o chestie,daca nu stiu cum functioneaza un lucru,intreb pe ceilalti,cu atitudine ca a ta ajungem tot de unde am plecat,numa losom cu agresiunile ca fiecare isi face treaba,treaba calatorilor este sa cumpere bilet si sa-l valideze,treaba controlorilor este sa controleze.Erted ?
georgian20-3-2017, 18:16
Vai nu! O sa creada ca in Cluj chiar se respecta regulile, ce rusine pe noi! Sunteti penibili, rusinea nu e a orasului ci doar a celui amendat. De ce un turist strain ar trebui tratat preferential? Eu am fost amendat pe metroul din Berlin ca turist si nu a sarit nici un binevoitor sa spele rusinea orasului. Si amenda in Berlin e 40 de euro nu 35 de lei.
Alex20-3-2017, 17:33
Atata va cacati pe boi cu orasu asta si vai de mine ce civilizat si perfect e Cluju. E...tin sa va spun ca e un c**** de oras la fel ca oricare altul din Romania, nu va mai tot faceti pe voi cu orasu comoara si iesiti in p*** mea umpoc din tara sa vedeti ce inseamna civilizatie, curatenie si disciplina!!
Ion20-3-2017, 18:01
Subscriu!
In sfarsit20-3-2017, 18:22
Aud si eu pareri realiste. Clujul e un nimic printre alte orase de nimic.

Dar nici cu strainezia nu mi-e rusine. De exemplu Franta e un alt rahat latin. Francezul fiind, desigur, si fudul, ca nu se poate sa fie doar lenes.

Momentan de la Cluj te astepti la tot felul de probleme ca, asta e, Romania. Dar cand te lovesti de aceleasi lucruri in Vest, te cam pune pe ganduri.
iisus20-3-2017, 23:01
Subscriu! E un rahat de oras.
Ion20-3-2017, 17:00
Ma bucur ca tiganii si toate ciorile imputite pot calatori linistit cu transportul in comun, pentru ca o data in 38 de ani nu am vazut un controlor sa legitimeze un t**** din Cluj-Napoca, amendati sunt elevii, studentii, femeile, pensionarii cu abonamente expirate si turistii, noroc su ei ca isi fac norma la amenzi.
dan20-3-2017, 16:58
dar obrazul nu-ti crapa ca cei 2 nu si-au luat bilet?aoleo,europeni si ce?in care oras european poti circula gratis?mai usor cu feisbuceala si obrazul gros,duduie
dan20-3-2017, 17:00
chiar daca in postare scrie au avut bilet,eu sincer nu cred ca aveau,doar asa zic toti,am bilet,uitati aici in poseta dar nu stiam ca trebe compostat,acuma ni vroiam sa-l compostez,etc.
dan220-3-2017, 17:14
Pai da. Nu au compostat biletul pentru ca se gindeau ca o sa-l foloseasca in tara lor mai desteptule!!!
@dan20-3-2017, 17:29
nu crezi si ca esti prost de bubuie?
@@dan20-3-2017, 18:07
tu esti singurul care bubuie,mai gura casca
GICA20-3-2017, 18:27
IMPUSCATI-VA PROSTANIILOR
dan20-3-2017, 19:15
roag-o pe mamica ta sa apase pe tasta caps lock,sa nu mai scrii ca boul pe aici
Eu20-3-2017, 16:56
Cum zice gigi. In orice tara mergi, daca nu ai biletul in conformitate, esti amendat. Nu tin cont ca esti strain si nu ai stiut cum se procedeaza. Te informezi inainte, intrebi in timp ce esti pe mijlocul de transport. Faptul ca sunt turisti nu e o scuza. Nu sunt fan al controlorilor, dar daca ai urcat in mijlocul de transport in comun si nu ai abonament valabil sau bilet perforat, meriti amenda.
Da da20-3-2017, 18:26
Informeaza-te in Budapesta, unde totul e in maghiara. Wait, aici vorbim de Cluj, sansele sunt ca persoana sa stie maghiara.

Well, damn, eu nu stiu.
gigi20-3-2017, 16:45
Duduie. In orice oras in Europa, daca ai bilet si nu il compostezi sau e metoda de verifica au ei, iei amenta. Simplu. Am mers cu metrou si cu autobuz in mai multe orase, si inveti din mers. Sa fim seriosi , daca eram eu prins ca nu am facut ceva corect in alta tara eram taxat. De parca nu era logic ce tre sa faci cu biletul si daca esti habarnist. Te uiti in jur, si observi ce fac alti cu ceva ce ai si tu in mana.. Foarte greu. Dar pe langa asta, da controlorii se cred mici zei. Ar trebui macar sa aibe 7 clase.
postac prost20-3-2017, 17:03
postacul administratiei boc este la datorie. Pai ba prostule ai vazut ceva scris in limba engleza pe autobuze? ai vazut macar o imagine sa-si dea seama omul ca acolo trebuie sa bage biletul?Si mai este o prostie, aia cu biletul prin sms, cum c**** tre sa trimiti mesaj inainte sa te urci in autobuz? pai poate nu mai ai loc sa urci ca plin ( ca de obicei) sau nu stii numarul la care trebuie sa trimiti sms. Dar asta e logica securistului Neag si al tovarasului bocpoc. Si daca ala iti plateste biletul in autobuz cum c**** sa-l dai jos ca n-ai tu 5 lei? Cu siguranta au vrut sa-i dea jos sa le mai ia cv bani, bocteri borati.
P.S. Poate turistii chiar au fost rau-intentionati si nu si-au compostat biletele, dar asta nu scuza lipsurile grave ale CTP Cluj.
vir20-3-2017, 17:15
bai gigi amenta, sunt extrem de multe locuri in lumea asta unde biletul nu trebuie perforat sau validat. Iar daca controlorul aveai mai mult de 1 clasa stia cum sa se comporte cu bietii oameni si nu ii amenda directa, mai ales ca romana nu este limba de circulatie internationala. eu de exemplu am patit asa, si m-a dus controlorul sa imi validez biletul
@gigi20-3-2017, 19:26
Ai aparut postacule pupator de funduri? In alte tari nu se composteaza biletul. Sunt orase in Romania unde nu trebuie compostat biletul.
Ahile21-3-2017, 8:19
In Veneția de exemplu daca mergi cu busul trebuie sa îți validezi biletul pentru ca eu am luat amenda cu abonament valabil pe 2 zile. Trebuia marcat. 25 euro amenda si m-am conformat deși am batut eu din gura la ala. Apoi in Roma la fel trebuie validate. Daca tu ca si turist nu te interesezi de ce ar face-o bocterul. Ca nu exista scris in engleză da ai dreptate. Dar pana la ce zice domnuca asta de sus e cale lunga cu imaginea si bla bla. Daca același lucru se întâmpla într-un mare oraș european zicea pfai câta Civilizație si ce
Mentalitate au unii. Noi când vom fi asa:)
@@gigi21-3-2017, 14:12
In alte tari nu se composteaza biletul, dar se valideaza la un apaat, exact ca la noi. Se vede ca nu prea ai mers mai departe de Cojocna frate