Social

Târgul de Crăciun de la Cluj se face de acum pe modelul celor din Köln sau Glasgow: Nu va mai avea conotații etnice

  




Primăria Cluj-Napoca anunță că a concesionar serviciile de organizare a Târgului De Crăciun către un grup de firme, pe o perioadă de cinci ani, în urma unei licitații publice.

Primăria Cluj-Napoca a concesionat serviciile de organizare a evenimentului ”Târgul de Crăciun”, în urma unei licitații, Asocierii compusă din firmele S.C. Respect BigTime Group S.R.L., S.C. Paledris S.R.L. și S.C. Club Arena S.R.L.. Contractul de concesiune s-a încheiat pentru o perioadă de 5 ani”, anunță reprezentanții Primăriei.

Astfel, Târgul de Crăciun Cluj-Napoca va fi deschis anul acesta în 24 noiembrie 2017 și se va închide în 1 ianuarie 2018.

Conform municipalității, soluția câștigătoare propune un concept care urmează un model european de organizare a târgurilor de Crăciun, fără conotații etnice, implementat și în alte orașe mari, precum Köln sau Glasgow.

Conceptul pune în valoare ansamblul statuar Matei Corvin, iar faptul că monumentul se află în centrul patinoarului oferă o protecție suplimentară acestuia și îl aduce în mijlocul clujenilor.

coral1_1_1.jpg
11-11-2017, 18:34
16550 vizualizări
22 comentarii
Tamas13-11-2017, 8:54
Cine s-a ocupat de licitatie ! Delia Mesaros , Ovidiu Moldovan si Ovidiu Cimpean !
@lajos tokay13-11-2017, 8:27
suji p***** bozgore
hmmm13-11-2017, 8:48
Peizanul tot peizan ! Esti pe mintea si cultura bokului .
realitate13-11-2017, 5:50
Este un circ de camin cultural de pe timpuri . O mizerie facuta de tarani pentru tarani .
Matia12-11-2017, 17:44
No comment!
anti-carcotasi12-11-2017, 15:22
Pentru carcatosii care comenteaza aici am o singura solutie: mutati-va din Cluj, nu va tine nimeni cu forta. Plecati la Oradea unde poate va e mai bine. Papagali comunisti ce sunteti.

Jigodiilor, pentru voi Clujul ar trebui sa fie ca pe vremea handicapatului de funar, comunist, fara activitati, fare evenimente si fara nimic.
mario12-11-2017, 16:22
Muta-te tu unde vrei, cu tot cu BOC.
As vrea sa-mi spui ce a facut Boc in plus, fata de FUNAR? Ce a construit Boc in Cluj-Napoca?
bula12-11-2017, 18:07
bloace, fara numar si fara strazi.
carcotas12-11-2017, 18:52
Bine ar fi sa ramaneti voi acasa, poluati orasul, circulati anapoda, lipsiti de civilizatie, violati, talhariti, furati, atata stiti si cine va adus aici cu parangheliile lui bucifer. Parcati pe trotuare, peste tot, salbatici si needucati.
mario12-11-2017, 13:06
Sunt curios pentru ce suma s-a castigat licitatatia.
Oricum primaria v-a investii major pentru ca aceste firme sa-si desfasoare activitatea. Firmele la randul lor v-or inchiria spatiul micilor comercianti.
BOC doar asta face de cativa ani, risipeste banii clujenilor pe evenimente si sponsorizari ilegale ale unor organizatii.
Clujean12-11-2017, 12:23
Targul e targ. Tarabe cu alimente si nimicuri. Va aduce el marfa de la Koeln, sau Glasgow? Cui ii va folosi daca ar fi de acolo? Va imprumuta amplasarea si organizarea de acolo? Cu ce imbunatateste asta nivelul nostru de confort cand ne rupem picioarele pana ajungem in centru?

Boc draga, ce-ar fi sa ne arati ca esti competent si sofisticat la:
Trafic, poduri, tunele, strazi, parcari samd?
Timpul trece si nu ai inceput nimic din categoriile de mai sus promise in 3 mandate consecutive. Cand incepi? Le "mentii ca solutii suroriza" pentru mandatul 4?

Vrem conditii de trai decente in orasul nostru, mai mult decat circ si paranghelii.


boc ancu12-11-2017, 14:35
Lasa mai, nu va f..ta dabija, majoritatea dintre voi nu au permis ca nu-s posibilitati la mansarda, nici masina, is mutumiti cu abonamentul moca pe troleu, cu sa incant prostimea, balci, turta dulce si taraful lui Tamas si Brudasca, se bucura sii dau din coada, n-au ei treaba cu drumuri, parcari, de astea. De la aia iau eu voturile. Daca ma voteaza pe povesti cu pesti ce sa fac?
clinicilor12-11-2017, 20:36
vezi, clujene sau florestene, ca tu n-ai banuti sa-ti bagi motorina in dieselul cu care imputi Clujul, lasa tu Glasgow si Koln, ca nici ma ta nici tactu n-or serbat Craciunul cu koeln
@clinicilor13-11-2017, 3:06
Postace daca ai duce corespondenta in germana cam asa ai scrie pe tastatura querty. Dar prostia ta de marginas confuz, da afara. Raman eu sa ma plimb pe cei 2000 de euro salar prin Koeln (tu pronunti chioln sau chiober, nu?).
Care Glasgow ?13-11-2017, 7:13
Este o farsa buna . Targul se va face pe reteta Rachitele .
HA HA HA 13-11-2017, 14:34
HA HA HA !!! Se vede ca traiesti prin mahalalele Clujului... Unde nu-i creier, vai de picioare, ruptule... :) Dar macar ne faci sa radem! Esti frustrat si prost ca PLA ! :))
adi13-11-2017, 16:03
Romani la muncă! -Ești poștaș prin Germania? Slugoi la nemți?
@adi13-11-2017, 19:50
Esti mai prost decat te crezi, postacule! Mai cauta ca esti departe!
@ @adi13-11-2017, 20:28
Să inteleg că ești tot același timpit( Romani la muncă! ). Ai revenit iute,cu musca pe caciulă,te ustură cuvintele mele?!



Ai primit liber azi de la stăpin? ;-)
begetu12-11-2017, 11:53
Targul cu produse de la Europa si Dragonul Rosu, placinte congelate de la Kaufland si incalzite , vin fiert din posirca cu scortisoara si slana, carnati de la Moldovan cu eticheta de produs de casa taraneasca. Apoi lumpeneala scenica cu artistii consacrati gen Fuego si Hrusca, pe bani grei ca are Primaria destui, spre incantarea veneticilor vinituri, taranoi si mujici needucati. In coltul nord vestic se va afla oaia aceea mai batrana ca Noe cu mielul cu blana jumulita, loc de facut poze pentru Nelson Internationalul. Lumini feerice, reverie, plin de idioti si popandai. Ce faaiinn ii la cluujjj!!
Clijean12-11-2017, 12:26
Adevarat! Circ ieftin si rudimentar pe bani multi.
hmmm11-11-2017, 20:39
Bocii sunt vanzatori de tara . Imprumuta aiurea obiceiurile strainilor considerandu-i intotdeauna stapanii lor .