banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Sute de participanți la marșul gay de la Cluj - VIDEO

  



 

Circa 500 de persoane au luat parte la marșul organizat de comunitatea LGBT din Cluj.

 

Suntem mândri că ieşim în stradă pentru voi şi pentru noi, pentru o Europă mai bună şi pentru o viaţă trăită în normalitate, suntem aici membri ai comunităţii şi susţinători ai comunităţii, din toate mediile sociale. Suntem mult mai puternici şi mai vizibili, am avut curajul să ieşim în stradă şi să venim aici. Suntem aici, suntem cu toţii membrii unei generaţii ce merită să trăiască mai bine. Suntem vocea copiilor ce vor veni şi care merită să fie iubiţi indiferent de ce vor iubi ei”, a spus unul dintre participanţi.

 

Participanţii la miting au purtat pancarte cu mesajele: ”Îmi iubesc copilul trans”, ”Respect pentru persoanele transgender”, ”Spaţiul public este pentru toată lumea”, ”Gay is not an insult”. 

 

Ca și anul trecut, pa marș a luat parte fostul consilier prezidenţial, Eckstein Kovacs Peter, deputatul Adrian Dohotaru, viceprimarul oraşului Koln, Andreas Wolter, consulul onorific al Franţei la Cluj, Pascal Feseneau, consulul onorific al Olandei la Cluj-Napoca, Wouter Reijer.

 

Sunt un reprezentant oficial al Primăriei Koln, sunt mândru că sunt aici pentru a-mi afirma sprijinul pentru comunitatea LGBT din oraşul înfrăţit Cluj-Napoca. Suntem aici pentru că municipiul Cluj-Napoca este un oraş european, facem parte din Tratatul de la Lisabona, unde se vorbeşte despre identităţile sexuale, care sunt valori europene pe care le împărtăşim. Comunităţile LGBT din Cluj-Napoca şi Koln sunt importante pentru noi, drepturile LGBT nu sunt doar ale omului, ci sunt şi drepturi europene. Cluj-Napoca este un oraş al tinerilor, un oraş european, aş fi mândru dacă administraţia locală şi primarul ar sprijini aceste grupuri minoritare sexuale. Este păcat că nu m-am putut întâlni cu cineva din administraţia locală clujeană”, a spus Andreas Wolter, viceprimarul orașului Koln.

coral1_1_1.jpg
23-6-2018, 21:15
46 vizualizări
50 comentarii
Sile26-6-2018, 6:40
Cum zic, am dantuit si eu in ritm de salsa la Mandra Parada, am lacrimat dupa Boc care n-a venit, f*tel-asi in c*r , dar la un moment dat cand faceam fandari inainte cu genoflexiuni, mi-a facut cu ochiul chiar oaspetele din Kioln, Andy Wolter. Deci s-ar putea ca sa va parasesc in curand dar voi incerca sa continui sa va postez chiar de acolo, din indepartatul Kioln...
Lesbianu25-6-2018, 17:05
Iui Doamne ca toata m-am invartosat pe ritmuri de samba si de abia astept Untold ca vin si fratii nostri din toata Europa lesbiana si fundista, toata drojdia sociala din lume, vin prafuri, siringi, soricioaica, bere si iarba si ne vom tavali unul cu altul de nu mai stim care are puta si care are de amandoua ca gaura toti avem. Dimineata o sa ne usture gaozul dar cred ca va fi de la vodca...Iuii ca deabia astept,aa hmmmmmm
...25-6-2018, 11:56
Oare astia stiu sa se manifeste cumva fara muzica si desfacut de picioare?
Istvan Imre25-6-2018, 16:49
DA DIN BUCI!!!!!
....25-6-2018, 11:48
Cel mai important in romania e sa spuem celor cu probleme la masarda ca sunt normali. Se vede in conducerea tarii, alte tipuri de probleme la masarada, aceeasi nevoie.
Ina25-6-2018, 11:45
La un moment dat,, unul aflat în fruntea paradei a tras o bășină. Adulemcând-o, cei din spatele lui, au început instantaneu să fredoneze „Love is in the air”.
aaaa25-6-2018, 10:25
Tipic lgbt si pedofili. @ romani si restul din care unu e sustinut si platit ca sa fie activist, restul importati pt mars din toata europa.
Lupan25-6-2018, 8:57
Eu am fost cu iubitul meu Seple',a fost placut.
la25-6-2018, 7:57
Acesti oameni ar trebui ajutati, sunt convins ca aceste orientari sexuale la majoritatea se datoreaza din cauza unor traume din copilarie..
@la25-6-2018, 11:49
Acei oameni sunt platiti sa se plimbe. Daca treceai printre ei observai ca jumate nu vorbesc romana.
nashpa !25-6-2018, 1:39
Boc are mare nevoie de votanti. In mod sigur ca accepta fericit chiar si votul lui pomohaci.
Adolf25-6-2018, 0:48
de ce mortii mamii voastre e nevoie sa faceti parade si sa va exteriorizati ca va futeti in c** ??
E cineva curios de voi ? Oameni normali de ce nu fac parade ca sunt hetero ?!
Faceti ce doriti, bagati-va dildouri in gaoz pana nu mai puteti si fiti fericiti dar lasati-ne cu paradele
voastre de bolnavi mintal si gaozari ce sunteti , jegurilor !
anti homalai24-6-2018, 23:36
@Adi fatol: daca nu esti.crestin nu ai dreptul sa jignesti fatalaule!daca orientarea ta ii maro, strict problema ta!dar nu trebuie sa devi agresiv si scarbos!asa sunteti toti homalaii!

Auzi la ei...o europa mai buna!creiere spalate!
adi24-6-2018, 16:28
Clau vezi ca biblia spune ca dumnezeu a facut soarele in ziua a 5-a sau ce zi o fi fost. intre timp stim ca p[rimele 4 zile nu puteau sa existe fara soare.. aia e pe prima pagina din biblie . mai are rost sa continui? nici macar nu e o carte compica. e doar penibila
wow24-6-2018, 17:39
A descoperit adi ca Biblia este "penibila" ! Ce destept este adiiiii..............
@adi25-6-2018, 11:52
Cum ai reusit sa citesti tu din biblei fara sa realizezi ca acolo unde zici tu e un fel de rezumat la ce a fost inainte? Recomand sa citesti atnet daca vrei sa gasesti ceva care chiar poti sa susti.
zap24-6-2018, 13:30
" Suntem vocea copiilor ce vor veni ...", aoleu si cum vor veni ei daca voi v-o trageți in ruc sau va lingeți la păsărica ?!
Ce " găuri " va plac vouă si cum le folosiți este absolut problema voastra, dar asta nu înseamnă ca trebuie sa fiti tot mai penibili cu exteriorizarea anormalităților voastre!
adi24-6-2018, 16:26
anormalitati? deci tu esti normal? tu care probabil te rogi la dumnezei inexistenti si pupi moaste ?
@adi24-6-2018, 17:36
vezi ca in 10 ani o sa incepi sa te rogi si tu......catre Mecca !!

idiotule
zap24-6-2018, 17:39
Nu fii idiot bai adiță, eu n-am vorbit de Dumnezeu sau de pupat moaște, eu m-am referit la exteriorizarea tembela a anormalitatii relațiilor voastre sexulale si dorința voastra de-a avea ... urmasi ! Ai inteles bai poponar idiot ?
da24-6-2018, 19:56
mai...adi pe langa ca esti homalau scarbos, esti si dobitoc. Sa-ti fie rusine ratatule!
andrii popa24-6-2018, 12:10
clau si carmen sorina,sintem in secolul 21 dar mintile voastre primitive au ramas tot in secolul 15.cum puteti sa intrati intr-o cladire numita biserica si sa bolborositi niste idiotenii si nonsensuri numite rugaciuni inchinate cuiva a carui existenta nu o poate dovedi nimeni.daca ati citit biblia,va recomand inca cateva lecturi din aceeasi categorie.povestea porcului,caprele irinucai,harap alb si ileana cosinzeana.veti gasi in aceste carti tot personaje imaginare,ca si in biblie.mai taranoilor,fiecare e liber sa isi traiasca scurta viata pe pamint asa cum vrea si cum crede de cuviinta,fara ca niste primitivi ca si voi sa le faca program.prim ministrul irlandei,una din cele mai prospere tari din lume e gay,o multime de savanti care au dus lumea asta inainte au fost gay,si niste primitivi bisericosi ca voi va dati de ceasu mortii ca nu toti sint ca voi.
Clau24-6-2018, 14:35
Dumnezeu spune in Biblie chiar de pe prima pagina ca la inceput a fost lumina si toate s-au facut apoi din lumina scris acum mai bine de 3500 ani. Oamenilor de stiinta si in special Einstei sa demonstrat aceasta acum aproape 100 ani cind prin celebra formula pe care desteptii ca tine nu cred ca o stiu E=mc2 adica totul se reduce la lumina. Biblia spune adevarul despre Univers despre Om despre tot . Eu sunt inginer electronist si cred ca stiu un pic mai bine ca tine si stiinta si tehnologie asa ca nu ma baga tu in sec 15. O gasca de marxistii atei incearca din nou sa conduca lumea si needucati ca tine sa nu zic mai mult le fac jocul. Oamenii acestia nefericiti sunt incurajati doar pentru ca nu se inmultesc si servesc de minume comunistilor care vor sa instaureze internationala, dar cred ca deja te-am pierdut. pune mina pe niste carti.
andrii popa24-6-2018, 16:32
clau,dupa ce gramatica cunosti,dupa cum formulezi frazele si dupa ce idei ai,esti un analfabet functional,un cretinoid retardat a carui singura lectura a fost biblia.spune-mi si mie,dementule,numele de familie a lui dumnezeu,cnp-ul acestuia,locul de munca si domiciliul.cred ca deja te-am pierdut.fire-ati ai dreaq de religiosii poolii,din cauza voastra a stat omenirea pe loc sute sau mii de ani,voi toate le-ati explicat in felul asta---asa a facut d-zeu,asa a vrut d-zeu,iar pe oamenii destepti care cautau adevarul i-ati ars pe rug,inapoiatii poolii.mai cretinule,despre biblie se spune ca a fost scrisa la 150 de ani dupa moartea altui personaj imaginar,isus.pai daca ala a murit acum 2000 de ani,cum ma-ta a fost scrisa cu 3500 de ani in urma,dementule?am 1,83 inaltime si 120 kg.daca ai fii langa mine,asa pumni ti-as trage in capatana aia a ta de cretin,ca pentru tine n-ar mai fii niciodata lumina,ci doar intuneric.
Vai de plm24-6-2018, 17:49
E vai de viata voastra. Unul e un ateu fedora tipper ce se crede prea genial pentru religie cand el e un bou si un increzut, altul e un habotnic ce crede ca daca e ”injiner” le stie el pe toate si totul, in timp ce el nu stie sa scrie un nume corect si are gramatica la pamant. Cum de se gasesc asa persoane ca voi in aceeasi sectiune de comentarii, cum creste nivelul de prostie.
andrii popa24-6-2018, 18:51
vai de poola ta,bou esti tu cu ma-ta.aceeasi chestie ca la clau.2 pumni in cap si te transform intr-o leguma for the rest of your miserable life.de fapt,o leguma esti si acum,dar esti prea tampit sa-ti dai seama.
alo 24-6-2018, 20:03
ma dute-n puii mei de "intelectual". andrii popa, cu tine vorbesc
Clau24-6-2018, 23:23
Scuze pentru greseala la numele celebrului Albert Einstein. Cartea Geneza din Biblie a fost scrisa aproximativ acum 3500 ani spun istoricii. Biblia are Vechiul Testament si Noul Testament .
@andrii popa25-6-2018, 11:53
Adica e primitiv sa ii spui unui Bolnav ca e bolnav? asta e primitiv?
@andrii popa25-6-2018, 11:55
tu andriutzo! Ai minte? Poti sa mi-o areti? Cate kile are?
florin24-6-2018, 11:47
500...cam muți din ăștia,în curând o să faceți un festival nou ...cu ei
Clau24-6-2018, 10:40
Creatorul Universului spune despre acesti oameni ca au innebunit.

22 S-au* fălit că sunt înţelepţi şi au înnebunit
23 şi au schimbat slava Dumnezeului* nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.
24 De aceea*, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor, aşa că** îşi necinstesc singuri† trupurile,
25 căci au schimbat în minciună adevărul* lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în** locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.
26 Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi* scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;
27 tot astfel, şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.
28 Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite*.
Romani cap. 1 ver 22-28 BIBLIA

Un oras majoritar crestin suntem obligati sa asitam la promovarea acestor practici diabolice care sunt o ofensa directa la Dumnezeu care a facut femeia si barbatul nu doua femei sau doi barbati.
radu24-6-2018, 12:31
Iti multumesc Clau ca vezi barna din ochii celorlati si esti fara de prihana :)

Parca tot in Biblie Iisus, Dumnezeu zice : Nu judecati ca sa nu judecati si cu ce masura judecati cu asta vi se va judeca ? Sau "De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau si nu o vezi barna din ochiul tau? Scoate barna din ochiul tau..." ?

Unde e acceptarea?
Unde e dragostea de care vorbea Iisus care a cinat si el cu pacatosii?



Clau24-6-2018, 14:54
9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici* curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii* din voi! Dar** aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.

IIsus Hristos a murit si pentru pacatele acestor oameni si ii cheama la pocainta El iubeste omul dar nu pacatul care aduce nefericire.
Sile24-6-2018, 8:08
Si eu am fost la parada gay si m-am destrabalat acolo cu un barbat. Dar dragostea mea ramanae tot domnul Boc, chiar si aseara m-am culcat cu el si m-am trezit cu ea in gura.
Doru24-6-2018, 9:12
Sile, esti fostul ginere a lui...?
kurios24-6-2018, 7:30
Vedeta Clujului,manelistul Pomohacs a participat? Daca nu a fost inseamna ca organizarea a fost deplorabila.
curiosu24-6-2018, 5:41
dar cu ce ar fi contribuit prezenta Piticului Cosas la acest mars ?
...24-6-2018, 4:08
Din pacate lucrurile nu stau asa de roz cum le descrie oaspetele din Koln, despre cazul Pomohaci ce parere are, ca doar nu a venit mii de km sa defileze fara sa se afle particularitatile locale, care este parerea lui despre homosexualii pedofili?
Toronto24-6-2018, 3:57
Celor de mai jos, didi&Comp, se vede ca sunteti atat de manipulati de presa si tv incat nici macar nu ati reusit sa intelegeti despre ce este vorba aici, voua vi se cere sa-i considerati pe ei Normali, asa cum sinteti voi!
Cadeti in ridicol certandu-va inttre voi despre cat e de scarbos sa pui penisul in fundul altui barbat si apoi in gura lui si a ta, cand nici macar nu e vorba despre asta. Ei nu va cer sa fiti toleranti fata de apucaturile lor, ei va cer sa acceptati ca ce fac ei este Normal, iar ei sint Normali ca si voi!
Nu va cer permisiunea pentru apucaturile lor din dormitor!
dr.dre23-6-2018, 23:40
Foarte inteligenta afirmatia "pentru o viaţă trăită în normalitate" . Adica esti barbat , te crezi femeie dar esti normal.
didi24-6-2018, 0:39
Faci tu pe inteligentul, dar ia zi tu nu ai lovit pe niciuna in dos? La fel e si daca in loc de ea e un el, e tot o gaura pana la urma
Calin24-6-2018, 0:50
Bai Didi, tot o gaura e, doar ca de care zici tu e cam plina de C A C A T!
Cum ar fi trebuit sa fiti si voi in urma marsului (improscati cu C A C A T).
@24-6-2018, 4:16
Saraci si prosti ati ramas. In fudulia voastra, nu va cere nimeni voua permisiune pentru "lovitul in dos", ci vi se cere sa-i considerati NORMALI pe barbatii care se lovesc in dos, normali cum sunteti voi, impreuna cu apucaturile lor.
mario23-6-2018, 23:27
Sunt sigur ca intr-o zi se va putea repara aceasta anomalie genetica.
Jos Boc!!!!23-6-2018, 23:26
vedeti ma ca si ei il critica pe Boc ??
comment23-6-2018, 23:23
Domnule, dar ce tupeu au sa pomeneasca de copii, tocmai ei! Propaganda evidenta. Texte luate de pe Facebook.
Platitor de impozite locale 23-6-2018, 23:09
De ce trebuie sa fac kilometri in plus si sa pierd timp pentru anomalii umane ? Puteau foarte bine sa marsaluiasca ( de mina cu boc ) in padurea Hoia sau Faget .
Didi23-6-2018, 21:23
S-a facut prea putina publicitate. Parca am fi raiosii si purecosii targului. Nu se poate asa! Trebuie sa ne organizam din nou, poate de Untold sau alt eveniment. Asa vom fi multi si vor trebui sa ne accepte asa cum sintem.
ro24-6-2018, 11:38
Sunteti mai rau ca raiosii,sidatii,putregaiurile,cainii,ce vreti sa dovediti?dragostea in ciocolata dauneaza grav mirosului.