Social

Străin tâlhărit în centrul Clujului

  



 

Poliţiştii clujeni au reținut patru bărbaţi acuzați de tâlhărie.

 

La data de 15 iulie a.c., Poliţia municipiului Cluj-Napoca a fost sesizată, printr-un apel telefonic, despre faptul că un tânăr, în vârstă de 23 de ani, cetăţean străin, a fost victima unei infracţiuni de tâlhărie.

 

Conform cercetărilor efectuate, cel în cauză, în timp ce se afla pe o stradă din zona centrală a municipiului, ar fi fost agresat de patru tineri care l-ar fi deposedat de un ceas, un lănţişor şi circa 100 de euro.

 

În urma sesizării, poliţiştii din cadrul secţiilor de poliţie 1 şi 2, din Cluj-Napoca, au reuşit în scurt timp identificarea celor bănuiţi de comiterea faptei, stabilindu-se că este vorba despre patru bărbaţi, cu vârste cuprinse între 18 şi 38 de ani, din Cluj-Napoca şi Vaida Cămăraș.

 

În baza probatoriului administrat, cei patru au fost reţinuţi pentru 24 de ore, fiind cercetaţi sub aspectul comiterii infracţiunii de tâlhărie, faptă prevăzută şi pedepsită de Codul penal.

 

Aceștia urmează a fi prezentaţi magistraţilor pentru dispunerea altor măsuri preventive.

coral1_1_1.jpg
16-7-2018, 13:08
8090 vizualizări
25 comentarii
care ?20-7-2018, 0:52
"Strainii" care vin in Cluj sunt taranii din jur ce au acum pasapoarte de America sau Canada sau acte de Spania. Tot niste amarasteni raman cu o suta in buzunar.
radu B18-7-2018, 10:40
Ce masuri preventive?Bagati direct la puscarie pt. ca gunoaie de acest fel ne fac de ras in toata lumea .
Emil Alaus17-7-2018, 11:07
Cea mai mare dilema a Occidentului fata de Romania. Ce faci cand majoritatea coplesiotoare a populatiei unei tari are hotia in sange ?. De generatii. O alta onbservatie tuturor celor care comenteaza: De ce folositi pseudonime ?. Sunt clujean. Eu nu va inteleg. Emil Aluas, Budapesta.
Alin17-7-2018, 16:40
Cam tuciuriu, cam tuciuriu pentru un clujean, tot asa, ca o observatie generala... Nici noi nu va intelegem.
penstu ”Sanyi”17-7-2018, 10:56
Măi civilizatule și europeanule, la Vaida-Cămăraș e plin de unguri așa ca tine, nervoși și cu aere de mare domni.
Paul-C17-7-2018, 7:54
Oraș sufocat de vinituri !!
Mai stati pe acasă ca ne luati aerul , sau mergeți mai departe la cules de capsuni ca orasul asta e prea scump pt voi mhai saracilor. Inapoiatilor tâlhării oameni pe strada futu¥@ g₩r@ de nespălate.
Klingonieni da navetiști , mai stati și pe acasă.
Poliția cred ca este în concediu în perioada asta ....di sunt pt a constata faptele nu sa prevină))). Încet încet ajungem un oraș precum Craiova,Galați sau un Ferentari.
din diaspora17-7-2018, 8:20
Nu se intampla in centrul Galatiului asa ceva, acolo este mereu plin de straini care se simt excelent. Vorbesti ca drogatii. Nici in centrul Craiovei nu se intampla asemenea mizerii ca la boc in curte. Drogatii sunt noua emblema a clujului.
tz18-7-2018, 12:52
Zi zau, parca in Craiova se bateau interlopii ca orbii cu sabii, bate si topoare, ce sa-ti povestesc. Iar Galati e un oras sigur...chiar, cati turisti vin in Galati, mai mult dedoi?
cosasul17-7-2018, 7:33
La cluj este mai rau ca in tarile inapoiate. Dar acolo macar centrele oraselor vizitate de turisti sunt in siguranta fiind pline cu politisti. Nu poti pretinde nimic de la paduretul analfabet ales si reales de cei ca el.
ionci17-7-2018, 5:13
il scapa dragnea urgent. nu il prinde untold in puscarie. au prins curaj infractorii cu noul cod penal al pesedeului
Rusine !17-7-2018, 0:45
Orasul drogatilor si al borfasilor. Au nevoie de bani pentru droguri . Nici la Videle nu se intampla asa ceva. Oamenii de acolo sunt in siguranta.
Pavel17-7-2018, 0:10
Credeti ca le pasa? Vine tudorel si dragnea si ii lasa liberi...
Aiurea !17-7-2018, 0:37
Vin procurorii analfabeti ca kukuveaua si le fac dosare de rahat.
Sanyi16-7-2018, 22:34
NICI O PROBLEMA !

NU AU REUSIT ROMÂNII SA SE INTEGREZE IN ACESTI 100 DE ANI !

SA LASAM IN PACE ROMII !

IN PARLAMENT NU ROMII FURA !

POPOR CIORDACHE !
POPOR DANCILA !
Stepa17-7-2018, 5:17
B***** NOMAD!
Stef17-7-2018, 16:58
Iar tu= POPULATIE B O Z G O R A ! :-))

Verestoy nu a furat in Parlament?

Macar tanti Dancila ARE TARA, nu ca tine, FLENDERE(zdreanta)....
Stef16-7-2018, 21:14
Nu trebuie sa fim rasisti! Daca nu putem ajuta la reintegrarea lor, macar sa nu lovim! Romii sunt prigoniti de peste tot, copiii lor nu sunt primiti la scoala, parintii nu sunt acceptati la job-uri fiindca miros sau nu le convine patronilor sa lucreze cu ei, iar din saracie nu poti supravietui. Daca nu facem ceva pentru ei, atunci trebuie sa acceptam ca exista si astfel de derapaje. Cand iti canta stomacul, nu poti dansa hora unirii, eventual furi
@stef16-7-2018, 23:21
cine ii pune sa faca atatia copii daca o dus asa de rau?
col.17-7-2018, 12:14
@stef, emotionant comentariul tau insa gresesti din start. Este o vorba foarte adevarata: T-iganul tot t-igan ramane!. Chestia asta mi s-a verificat de fiecare data cand am acordat incredere unui t-igan.Problema este ca ei nu se lasa educati. Prefera sa traiasca asa cum au invatat de la parinti: cersit si furat. Unii au ridicat stacheta foarte sus (cersitul si furatul) incat au reusit sa-si construiasca palatele pe care le vedem in diferite licalitati din Romania. Nu va uitati ca unii sunt blonzi (vezi Dragnea) tot t-igani sunt la origine (cu cateva generatii in urma). Singura solutie ar fi EDUCATIE CU FORTA. Daca nu, expulzarea. In istori au fost tari care au aplicat aceasta decizie.

ISTORIC EUROPEAN AL TIGANILOR

1000 - Tiganii ajung în Imperiul Bizantin.
1300 - Intrarea tiganilor în Europa.
1400 - Sunt mentionati în Bulgaria "în numar mare".
1417 - Regele Sigismund al Ungariei emite un ordin de libera trecere
pentru nomazii tigani.
1422 - Roma primeste primii tigani.
1427 - Ajung la portile Parisului.
1445 - Domnitorul Vlad Tepes aduce în Tara Româneasca 12.000 de oameni
- despre care se spunea ca "arata ca niste egipteni".
1449 - Sunt goniti din Frankfurt pe Main.
1471 - Stefan cel Mare aduce în Moldova 17.000 de tigani. În
Elvetia se dau primele legi antitiganesti.
1476 si 1487 - Regele Matthias al Slovaciei le ofera, prin
decret, libera trecere.
1482 – Brandenburg-ul emite primele legi împotriva lor.
1492 - Apar legi antitiganesti în Spania.
1496 - Parlamentele din Landau si Freiburg îi declara pe rromi
tradatori ai crestinitatii, spioni turci si aducatori de ciuma.
1498- Patru tigani îl însotesc pe Cristofor Columb în cea de-a treia
calatorieîn America.
1504 - Ludovic al Xll-lea îi goneste din Franta.
1525 - În Olanda, "egiptenii" sunt somati sa paraseasca tara în doua zile.
1530 - În Anglia este introdusa prima lege de izgonire a tiganilor.
1541 - Tiganii din Praga sunt acuzati de incendierea orasului.
1568 - Papa Pius al V-lea ordona expulzarea tiganilor de pe domeniile
Bisericii Romano-Catolice.
1600 - Legislatia spaniola permite populatiei sa se constituie în
grupari armate care sa-i vâneze pe tigani.
1650 - Au loc ultimele executii ale tiganilor în Anglia.Pedeapsa este
înlocuita cu deportarea în America.
1685 - Portugalia deporteaza tiganii în Brazilia.
1717 - În Spania sunt desemnate 41 de localitati în care este permisa
asezarea tiganilor.
1733 - Împarateasa Anna a Rusiei le cere tiganilor sa devina sedentari.
1749 - În Spania se constituie tribunale ad hoc pentru împartirea
tiganilor în "rai" si "buni".
1753 - Stefan Valy, un student ungur, descopera originea Punjabi a
limbii romani.
1761- Maria Tereza da primele legi privind sedentarizarea tiganilor.
1782 - Jozef al ll-lea al Ungariei accepta scolarizarea tiganilor si
participarea lor la serviciul religios.
1803 - Napoleon interzice dreptul de rezidenta al tiganilor în Franta.
1816 - John Hoyland scrie prima lucrare importanta în favoarea
tiganilor din Anglia, dar este începuta si deportarea lor în
Australia.
1834 - Domnitorul Alexandru Ghica elibereaza toti tiganii din Tara Româneasca.
1844 si 1847 - Bisericile Moldovei si Valahiei îsi elibereaza robii.
1856 - Sclavia este abolita în Principatele Române. Anul marcheaza
începutul unei mari migratii spre vest.
1864 - Domnitorul Alexandru Ioan Cuza recunoaste libertatea totala a
tiganilor din Principatele Unite.
1870 - Cancelarul Otto von Bismarck da o circulara prin care interzice
intrarea tiganilor în Germania.
1885 - Statele Unite ale Americii îi forteaza pe tigani sa se întoarca
în Europa.
1904 - Parlamentul Prusiei reglementeaza deplasarea si modul de viata
ale tiganilor
mica16-7-2018, 18:52
CE NU S-A MENTIONAT SI ERA IMPORTANT - ERAU TIGANI SAU NU??
ATAT CONTEAZA
...16-7-2018, 17:43
MOARTE CIORILOR
Ovidiu16-7-2018, 22:45
de acord cu tine
Moc an16-7-2018, 15:40
Cata culooareee, are culoareee, cee faaiiinnnn iiillaaaa Clujjjjj, se daaa culoaaareeeeee!
tase16-7-2018, 14:45
"Bine ati venit in muncipiul nostru" !
Adela.16-7-2018, 20:33
...oraș de 5* ,cu trafic infernal ,cele mai scumpe locuintze ,tilhării și violuri in centrul orașului ,cerșetori la fiecare pas , boschetari pe fiecare bancă și corturi in centrul istoric al orașului locuite și animate de oameni fără adăpost provenitzi din centrul de asistentză socială de zi și noapte din Chinteni str.Oașului,aceștia fiind Stindardul Clujenilor #REZIST ,deci bun venit .