banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Strada Teodor Mihali spartă a doua oară, după asfaltarea din septembrie! Să îi facem vedete pentru EFICIENȚĂ - VIDEO

  



 

Strada Teodor Mihali, asfaltată în perioada august - septembrie de Primăria Cluj-Napoca, este spartă de E-ON Gaz, după ce în octombrie a fost spartă de Dorel de la Compania de Apă ”Someș”. 

 

Exact in momentele astea strada Teodor Mihali e sparta din nou. De data asta se pare ca de catre cei de la eon. "Lucrarea" are loc in dreptul blocului cu numarul 31-35. Voi face o filmare si trimit. Pana atunci poate se deplaseaza cineva de la voi la fata locului”, ne-a relatat un cititor.

 

În luna octombrie, reprezentanții Primăriei Cluj-Napoca au dat vina pe rețeliști pentru că ”au uitat să facă ceva operațiuni”. 

 

Cei de la Compania de Apă ”Someș” spuneau în octombrie că a apărut o avarie. ”Noi ne coordonăm cu Primăria și dacă sunt multe avarii într-o zonă ni se cere să acționăm și noi atunci când se fac asfaltări și să schimbăm conductele. Acolo nu știu să fi fost făcute lucrări de schimbare a conductelor. Probabil din cauza traficului intensiv s-a produs această avarie, care a fost soluționată”, preciza Lucian Croitoru, purtătorul de cuvânt al Companiei de Apă Someș.

 

Culmea este că avaria de acum a apărut exact în același loc în care a lucrat Dorel de la Compania de Apă Someș. De vină să fie tot traficul?

 

Conform legislației, firmele de utilități trebuie să readucă la starea inițială drumul spart. Aici mai apare o întrebare. Oare cine plătește până șa urmă toate aceste lucrări?

 

Dacă aveți informații care pot deveni o știre și aveți probe, ne puteți scrie pe rubrica ”Fii reporter!” sau pe adresele de email office@stiridecluj.com și investigații@stiridecluj.com.

coral1_1_1.jpg
7-11-2018, 16:14
1980 vizualizări
30 comentarii
Apa8-11-2018, 18:27
Pai sigur...ca la compania de apa lucreaza numai angajati fara calificare....sa nu mai zic de instalator ajuns peste noapte sef de sector....toti cei care raspund de defectele de apa sint angajati incapabili ...
Bodea8-11-2018, 10:50
ba boule,ase se conduce un oras ? Nu ti e rrusine ba gunoiule,cica oras smart,asfaltezi apoi spargi ? Ba gunoiule,lumea cere parcari,dar tu desfiintezi parcari ca sa poti amenda asei ? In loc de parcari oferi strazi smart cu incarcator de telefon,ba jegule,dute la mataaa acasa la vaci si mana vacile mai bine,cu bonti impreuna ssuggaule,sper sa crapi de vre o boala incurabila cu tot familionu tau
Antonia.8-11-2018, 15:20
Ești pe drumul cel rău, nu te îndruma corect, nici o boala nu poate fi mai mare decât suflul prostului pe acest pământ.
Tonia sulii8-11-2018, 15:37
Tu vaca furajera, suflul tau e fetid, e o besina, halesti rahat, elimini virmi iar pe unde halesti e levigat. Ptiu de scroafa ordinara
andi8-11-2018, 8:51
la multi ani rumanilor...
funiesiszopon8-11-2018, 9:16
afara cu bozgorii din tara
andi8-11-2018, 12:09
tu vorbesti de funie, da voi rumanilor sunteti campioni cu gloantele, ieri o fo stirea cu militianu impuscat care o kilarit si pe plodu lui (iti dai seama ca bancu ala ca toti ne nastem militieni numai unii se mai ridica e adevarat) si azi stirea ca un plod si-o tras un glot.....ha ha ha
la multi ani vlahule.....
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/un-adolescent-s-a-impuscat-in-cap-cu-arma-de-vanatoare-a-tatalui-sau-1028527
Eu8-11-2018, 15:23
Atunci numai szopon, dacă nu vrei funia. Sa te clătești bine ca bulbuci-s periculoși.
funi8-11-2018, 16:08
Ba bitang de tata, le stii bine cu agatatul, asa o caputit si betivu de tac-tu? De beat ce-o fost si-a pus nodul in fata si o horcait o jumate de ora. Teoai pe ma ta
andi8-11-2018, 17:52
Știi tu ce știi, tine secretul pt tine.
Teodosie8-11-2018, 7:43
Grav e ca toate aceste asfaltari, spargeri, respargeri, reasfaltari, rerespargeri le platim noi, cei care ne minunam de incompetenta functionarilor comunitari si de impotenta primarului.
Ca Dorel e prost, fie, dar sa-i platim noi prostiile e grav.
z8-11-2018, 8:26
Foarte adevarat intr-o tara civilizata toate bransamentele se reinnoiesc inainte de asfaltare.Noi nu suntem o tara civilizata suntem cei mai inapoiati din Europa.
Y8-11-2018, 9:58
Cum vorbiti asa despre orasul Smarth, Cultural, Comoara, Silicon din Valy, etc, bla bla.
8-11-2018, 6:36
Òooooo ceava tu dintr-o floare o petala
Ne pui sa spargem mult asfaltul pana la primavara?
Iar noi strigam daaaa hai cu picamarul tau
Zgomot sa faca mult ca intr-o pestera cu mult hau
Eu vreau asa ca e normal
Strada cum a fost sa fie sparta iar
Doar gazul prin conducta se duce
Presiunea iin instalatii sa urce
Iar masin sa stea in coloana
Rabdarea soferilor sa moara
Dar eu stau llinistit iar
Ca o sa ma duc cu autobuzul gratis cand o sa fiu pensionar
Si o sa dau pana la garaj o tura
Ca sa iau.... o muratura.
pop7-11-2018, 20:43
s-a mai facut o lucrare acum 2 saptamani vis-a-vis de benzinarie, a fost ceva scurgere de apa. in curand o sparg toata.
iuliu7-11-2018, 20:30
domnule Boc, pune bota pe ei. cum sa spargi o strada proaspat asfaltata de primarie?!
picamer8-11-2018, 5:52
Simplu, cu pikamerul. Inainte de asfaltare niste angajati de-a Bocului trebuiau sa verice impreuna cu proprietarii reteleor de tevi, conducte, etc starea lor , eventual protejarea acestora .
dd7-11-2018, 19:26
io vin aci doar sa citesc comentariile de la boii de mai jos :))))))))))))))
mica7-11-2018, 22:40
sa vi sa citesti aici dupa ce ma duc pe la mata, sa iti zic cum a fost.
sparta si ea, ca si strada asta de altfel
,7-11-2018, 19:19
ba bouc ma baganeas poola in gurra ta,pana adanc ,gunoi ordinar,de asta esti platit ba gunoiule sa i ti bati joc de oras ? Muriai cu tot neamu tau gunoiiule ordinar
punct8-11-2018, 4:58
Nu sunt deacord cu injurii, blesteme, promovez in general un limbaj si o exprimare decenta dar de data asta vad ca e chiar batjocora si vad ca doar eradicarea prin boala, pe care io dooresc din suflet, ne poate scapa de acest carcinom canceros care a devenit administratia asta de rahat BOC.
,8-11-2018, 7:30
asta ii sigur un cocalar de PSD dupa cu, vorbeste.
Virgula @punct8-11-2018, 14:02
Dar pana acum erai de acord, de boala care o dorești altuia ești de acord, jegule?
Functionar din primarie7-11-2018, 18:16
Se vede aparatul de taxat, e taximetrist. Din cauza unor taximetristi ca cel care a filmat clipul, nu vom mari tarifele. Voi vreti tarife marite, dar aratati lumii mizeria si incompetenta din Cluj-Napoca? O sa va marim tarifele numai atunci cand veti fi aserviti primariei si ne veti lauda!
Boc isi bate joc7-11-2018, 18:12
Terminati cu idioteniile.
Suntem un oras plin de votanti spalati pe creier care isi platesc impozitele si voteaza.
Avem bani de aruncat, nu e nici o problema.
Primaria nu are nici o vina daca refuza puna conditii regiilor, daca refuiza sa le impuna sa-si faca mentenanta conductelor/cablurilor/etc inainte de asfaltare, daca refuza sa aplice sanctiuni, etc.
In primarie e plin de mielusei imaculati, toti isi fac treaba.
Ar trebui sa slaviti primaria, altfel nu o sa va dea artificii si concerte de revelion.

P.S. Boc nu e vinovat deloc. Nu e ca la privati cand CEO sau directorii unor companii isi dau demisia de onoare sau sunt trasi la raspundere cand compania o face lata. Aia se intampla doar la privati, nu si in primarie. In primaria Boc iese in fata doar cand e sa primeasca laude, nu critici. Cand se asfalteaza o strada, Boc e laudat. Cand se crapa asfaltul, Boc nu are nici o vina. Cand se cumpara un autobuz, boc e laudat. Cand autobuzul nu incape pe anumite stradute vechi si inguste, Boc nu are nici o vina fiindca a cumparat un astfel de autobuz. Exemplele pot continua.
Rusinica7-11-2018, 17:21
Domnul Primar , vice, city manager, ce aveti de spus? Pica niste capete, amenzi, despagubiri? O mana se spala pe alta si tot asa. Nemernici ordinari.
Ass8-11-2018, 20:02
Primul ar fi cel care la trimis pe incapabilul de dorel...
Starea initiala7-11-2018, 17:00
Nu exista starea initiala, in primavara din cauza temperaturilor de inghet din iarna si apei inghetate se va forma crapatura iar apoi binecunoscutele gropi. Asa e cand se lucreaza cu materialul clientului, in speta banii contribuabilului. La anul se reasfalteaza, nu?
Djf7-11-2018, 16:44
Nu s-a spart chiar in acelasi loc. Acum s-a lucrat pe sensul de mers Iulius-Marasti. Data trecuta a fost vis a vis si cativa metri mai spre Iulius. Oricum, situatia e jenanta. In vara a fost santier si galagie mai mult de o luna, noapte de noapte. Strada a iesit foarte bine. Dar la ce a folosit asfaltarea daca la cateva saptamani se sparge din nou???
Chiar nu mai exista competenta si responsabilitate?
Pavel7-11-2018, 16:55
Se sparte a doua oara de cand a fost asfaltata! E chiar jenant! Ce dracu ati facut ma? Pana la urma tot noi platim ca cei de la Apa si de la E On ne taxeaza tot pe noi!