Image 1 of 4

Social

Someșul arată mizerabil. A devenit o groapă de gunoi - FOTO

  



 

Someșul arată în continuare mizerabil, atrage atenția un clujean, care a realizat și o serie de fotografii sugestive.

 

Iata cum arata raul Somes, in zona promenadei de langa Sala Sporturilor; privelistea de pe banca este coplesitor de mizerabila! Oras cu adevarat european”, ne-a relatat Florin.

 

Administraţia Bazinală de Apă Someş-Tisa a cumpăfrat recent un utilaj ce este folosit pentru a scoate vegetația din Someș. 

 

Zeci de tone de vegetație au fost scoase până acum din apă, dar se pare că operațiunea este de lungă durată. 

 

În fotografiile realizate acum se vede în apă vegetația, care oprește deșeurile ce vin din amonte.

 

coral1_1_1.jpg
25-10-2016, 13:02
20 vizualizări
16 comentarii
floresti31-10-2016, 9:15
pt FLORESTI acolo e groape de gunoi !
Misu 26-10-2016, 8:40
Algele acelea s-au inmultit datorita poluari apei. In ultimi 8 ani de cand sa tot construit blocuri, case pe malurile somesului in amonte, probabil deverseaza dejectile in somes. fenomenul se numeste eutrofizarea apei. Oare de ce nu face autoritatile competente (Apele Romane, Agentia de proetectia mediului, primaria) controale ca sa vada sursa. Asa este si la garaj la CTP in Grigorescu parca este o peluza cu gazon. Vara cand apa este mica si algele nu mai sunt acoperite cu apa miroase urat.
Chris25-10-2016, 18:04
pozele sunt vechi, e adevarat ca de la podul garibaldi pana la opera maghiara mai e de lucru mult, dar de la garibaldi in sus a fost curatat
Dan25-10-2016, 22:08
Poate anul trecut, cand ai fost ultima data pe acolo; si eu am vazut aceeasi imagine dezolanta duminica.
@chris25-10-2016, 22:08
A fost curatat cam 1/4 din toata suprafata cuprinsa intre Podul Garibaldi si punte, langa pod. Dupa aceea s-au oprit.
Dan25-10-2016, 22:13
Pozele sunt reale; duminica eu, am vazut exact ceea ce se vede in poze! Pe promenada din zona Salii Sporturilor! Daca nu crezi, te poti convinge maine la o plimbare! Seara buna.
Chris29-10-2016, 17:56
da aveti dreptate am gresit eu, am trecut azi pe acolo si mai este multa mizerie si mai sus de garibaldi
voi25-10-2016, 14:20
Catre primarie:

Cum de nu va este rusine?
Va laudati ca ati achizitionat o sculamoderna de curatat, aduna aia cateva tone si gata?
Cum puteti lasa in halul asta Somesul.
Nu dati vina pe Apele Romane, etc., mizeria este la noi in oras si voi trebuie sa luati masuri nu altii.
necesar25-10-2016, 15:09
in acest moment, SCULA domnului Primar Emil Boc se odihneste!
haha25-10-2016, 15:42
somesul tine de apele romane, adica de prefectura, guvern, mitici etc. Nu are absolut nici o legatura cu primaria.
@haha25-10-2016, 16:55
supeeer solutie,deci stam si noi la gunoi,nu?mah cap sec.
@haha25-10-2016, 22:14
Mai papagal sorosist, miticii suntem NOI, bah! Noi facem mizeria, noi si cei din amonte. Acolo, in amonte de Floresti sunt sate si comune ardelene daca te gandesti cumva ca Florestenii numai sunt de vina. Si pe Nadas, la intrare in Cluj, e la fel.
gabi25-10-2016, 14:09
Inca o palma data peste obrazul orasului. Si idiotii aia care au mintit ca au curatat raul de alge si de tote rahaturile ar trebui trasi la raspundere. Nu se poate sa minta in halul asta ca au curatat algele si ierburile cand de fapt vede oricine trece pe langa Somes ca e imparatia jegului.
necesar25-10-2016, 15:10
asta a fost prima prostie cand au anuntat ca vor curata somesul cu aceasta SCULA!

oamenii din amonte au inteles ca e ok sa arunce mai multe gunoaie de acum!
Ovidiu Pop25-10-2016, 14:03
Parca se laudau ca au curatat Somesul. In realitate, Somesul ii plin de alge in continuare si de mizerie la fel ca politicienii mizerabili ai Clujului care se lauda cu minciuni