Social

Șoferul fugar care a omorât o clujeancă pe trecerea de pietoni, reținut pentru 24 de ore

  





Poliţiştii clujeni au luat măsura reţinerii pentru 24 de ore faţă de bărbatul care a comis accidentul mortal de pe strada Corneliu Coposu din Cluj-Napoca.

La data de 23 aprilie a.c. la ora 23.00 poliţiştii rutieri clujeni, au dispus faţă de bărbatul de 36 de ani din comuna Baciu, judeţul Cluj, autor al accidentului grav soldat cu decesul unei femei de 71 de ani, măsura reţinerii pentru 24 de ore”, anunță IPJ Cluj.

După comiterea accidentului care a avut drept cauză neacordarea priorităţii de trecere pietonului angajat regulamentar în traversarea drumului public, bărbatul şi-a continuat deplasarea, părăsind locul accidentului. Ulterior, autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsit incendiat pe raza localităţii Popeşti, judeţul Cluj.

După apariţia în spaţiul public a informaţiei că autorul accidentului a fost identificat prin eforturile conjugate ale poliţiştilor, cetăţenilor şi presei locale, realizând că ce-a mai bună soluţie pentru el este să se predea, autorul a mers la Postul de Poliţie Comunal Baciu şi s-a predat în seara zilei de 23 aprilie, în jurul orei 18.00.

Dorim să mulţumim tuturor celor care au înţeles importanţa colaborării dintre instituţia poliţiei, cetăţeni şi presa locală în vederea identificării celor care aleg să sfideze legea şi bunul simţ. Doar prin eforturi comune, prin încredere reciprocă şi colaborare vom reuşi să ajungem acolo unde ne dorim cu toţii: la un climat de ordine şi siguranţă în societate”, mai spun polițiștii.

Poliţiştii continuă cercetările faţă de bărbat, sub aspectul săvârşirii infracţiuniilor de “ucidere din culpă”, și “părăsirea locului accidentului fără încuviințarea organelor de poliție sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei”, fapte prevăzute şi pedepsite de Codul Penal.

coral1_1_1.jpg
24-4-2018, 12:29
2480 vizualizări
10 comentarii
Antonescu25-4-2018, 15:31
E cioara.......SAPUNNNN
sinistru!25-4-2018, 1:41
Astia sunt clujenii crescuti de boc: criminali,pedofili, ciorditori,alcoolisti la volan, profesori turnatori etc etc etc. Din niste tarani crescuti pe santul ceapeului nu ai cum culege altceva.
sinistrule26-4-2018, 9:48
Cum sa fi asa de prost? Boc l-a nascut? voi chiar suferiti de probleme grave mentale cu Boc...
Vlad24-4-2018, 17:15
Nu ca acest individ ar avea vreo scuza dar cei care administreaza respectiva strada ar trebui bagati la bulau alaturi de el pentru complicitate la omor. Respectiva trecere de pietoni e semnalizata foarte prost deabia se vad dungile pe asfalt si sunt si strambe. Plus ca nu vad ce rost are acea trecere de pietoni avand in vedere ca la 50 de metri exista o trecere de pietoni semaforizata unde poti traversa in siguranta.
sofer25-4-2018, 11:35
Nu stiu precis unde s-a intamplat asta, dar este o trecere de groaza, chiar in statia de autobuze, calatorii coboara din autobuz si trec prin fata autobuzulkui, pe trecere si daca vii dinspre Baciu nu vezi nici semnul nici trecerea si necazul e aparut. O regandire ca despre Pasaje nu poate fi vorba, la noi asa ceva e prea perimat, la noi se vb. de metrou, Somes cu gondole si aquq parcuri.
Militia24-4-2018, 14:19
Jeane Jeane, la vorbele mele ai ajuns ! Te pupa tata. Concediu placut...la bulau
Alex24-4-2018, 13:52
L-au retinut?, sper sa-i dea drumul, de la o fereastra...
Horor24-4-2018, 13:34
Era buna si eutanasia sau eugenia, eu ma mir ca pe asta nu l-au picat la psihologic, se vede clar ca are retard sever, nu mai spun de disproportia evidenta a capului hidrocefalic fata de corp, pariez ca picioarele butucanoase si groase, trup firav, miini umflate cu degete mici si puhave. Un asemnea animal te omoare fara remuscare, nici nu stie ce a facut. Si totusi, de unde are permis de conducere, Ungaria cumva?
sf24-4-2018, 20:32
l-o cumparat de la tac-tu.
Horor25-4-2018, 5:16
Prostanacule, ciorile astea au avut o filiera care la dadea permise unguresti, acu cativa ani. S-au prins ai nostrii, ca erau analfabeti.