Social

Șofer amendat pe Autostrada Transilvania cu 810 lei! Ce VITEZĂ AVEA?

  



 

Un șofer din Cluj a fost depistat conducând cu viteză pe Autostrada Transilvania și amendat cu 810 lei.

 

Duminică, în jurul orei 13.45, poliţiştii Biroului de Poliţie Autostrada A3 -Transilvania din cadrul I.G.P.R. au depistat un bărbat, de 32 de ani, judeţul Cluj, în timp ce conducea un autoturism cu o viteză peste limita maximă admisă.

 

Acesta a fost înregistrat cu aparatul radar, la km. 15+500m, pe sensul de mers dispre Gilau -Câmpia Turzii, conducând cu o viteză de 214 km/h.

 

Conform legislaţiei în vigoare, acesta a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 810 de lei. 

 

Totodată, poliţiştii i-au reţinut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule, pentru o perioadă de 90 de zile.

coral1_1_1.jpg
25-8-2014, 15:15
3 vizualizări
3 comentarii
Grrr25-8-2014, 17:48
Bravo politia autostrăzi,felicitări pt ca eliminați toate aceste elemente care pun in pericol siguranța traficului!!!!felicitari politia rutieră!!!!!! Trebuie sa creșteti amenzile ca altfel o sa aveți forte mult de lucru!!!!!!!!
Razvan26-8-2014, 8:50
NOT GOOD ENOUGH. Trebuie urmariti cei indisciplinati in traficul urban. Pe autostrada, in afara de aglomerari, nu sunt pericole asa mari. Se circula cu 90-100 in localitati, aici e problema! Se conduce cu mobilul la ureche si se rateaza prioritati in oras, uite alta!
Ce, eu nu am mers cu 170 la ora pe primii 6 km (pana la nodul de intoarcere)? Era singurul drum unde puteam proba daca mi-au fost refacute jentile cum trebuie si nu vibreaza la viteze mari. Si am preferat sa le testez controlat decat sa merg direct la un drum lung si sa constat ca sunt probleme de echilibrare si mi se imprastie masina pe drum la 120-130 km/h.

Radarul "adevarat" e in Austria, pe baza de medie de viteza. Poti trece de limita de 130 ca sa depasesti rapid un camion-doua, dar in baza mediei intre 2 radare se determina daca ai facut cateva depasiri sau chiar circuli cu viteza.
Repet, pericolul vine pe drumurile nationale unde cocosii fac depasiri in locuri neadecvate.
io26-8-2014, 10:19
Are crepitate Razvan. Telefonul mobil este foarte periculos, desi poate nu ne dam seama. Dar la noi nu se pedepseste vorbirea la tel.