banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Și-a luat legea în propriile mâini: Cum împiedică un clujean șoferii să parcheze în fața curții sale. Procedează corect? FOTO

  




Problema locurilor de parcare este una destul de gravă la Cluj, iar mulți șoferi ajung să parcheze pe stradă, de multe ori în fața curților unor oameni.

Totuși, un clujean se pare că a avut o idee ”inedită” de a-i face pe șoferi să nu mai parcheze nici pe stradă, considerând probabil că sâlpișorii de pe trotuar nu sunt de ajuns.

Astfel, un locuitor de pe strada Cibinului și-a montat în dreptul curții sale tije de metal pe stâlpișorii montați de primărie, iar de aceștia a legat un lanț, astfel ocupând o bucată de carosabil.

Aceasta nu este prima metodă ”inventivă” prin care clujenii au încercat să înlăture șoferii nedoriți. Pe două străzi din Gheorgheni și Mănăștur, locuitorii și-au făcut de-a dreptul parcări cu barieră.

coral1_1_1.jpg
2-7-2018, 17:37
151 vizualizări
49 comentarii
wow4-7-2018, 8:16
Fara absolut nicio legatura cu acest articol, "dācât" animat de majoritatea comentariilor....prea-mult obisnuit de vulgare, agresive si fara niciun dram de bun simt; mi-ar placea sincer sa-i vad pe toti vitejii, ce poposesc pe meleagurile acestui site, luand parte la o lupta reala intr-un cadru organizat sportiv din MMA. In loc de comentarii, sa va azvarliti unul altuia, unei alteia, niste pumni, picioare pana va trece starea asta de "bine". :D Piss on u 2! :D
din zona4-7-2018, 7:54
Poate nu stiti, dar toata zona este blocata, strazile Rosiori, Iazului, Calan, Barbusse, Rovine, Cibinului de salba de firme- birouri care s-au deschis in zona Iazului- Calan iar angajatii isi lasa masinile in strada, chit ca acele firme au locuri de parcare in interior, iar pe Cibinului a aparut un bloc mare unde parcarile nu sunt suficente si zeci de masini , multe cu numere din alte judete blocheaza accesul la curti, al celor de la Salprest, doamne feri de Salvare, Pompieri. Oare cine a dat aprobari fara un numar suficent de parcari? Nu-i mare lucru sa se verifice, daca se vrea. Locatarii zonei traiesc un adevarat cosmar, ca stau la bloc sau casa. Sa-ti fie rusine domnule Boc, alta spuneai, ca nu se autorizeaza blocuri, cladiri birouri fara un numar suficent de parcari. Macar trimite politia cu ridicatul, dar zilnic, nu sporadic.
Postacul neutru4-7-2018, 5:52
Singurul vinovat,piticul.Era clar ca se ajunge aici.Rechinii imobiliari construiesc oriunde si orice,evident fara locuri de parcare sau foarte putine,iar mocanul,ca doar el conduce administratia locala,ca nu s-au construit parcari subterane sau supraterane.Am asteptat cu sufletul la gura sa inceapa sa darime garajele de tabla(cotetele)dar...nimic.Cit despre cei care se stabilesc la noi(asa zisele vinituri),e foarte bine,asta demonstreaza ca orasul se dezvolta.Trebuie doar ca edilii urbei sa tina pasul cu cresterea populatiei.Lucru care evident nu se intimpla.
din zona3-7-2018, 15:32
incetu cu incetu clujenii adevarati vom lua orasul inapoi de la VINITURI
--3-7-2018, 15:19
Blocarea drumului public este infractiune nu are voie sa blocheze drumul public nu este proprietate privata
Doru3-7-2018, 13:48
De acord cu aceasta atitudine. La nesimtire si batjocura cum sa reactionezi?
WWW3-7-2018, 13:10
Asteptam un update, sa vedem ce amenda a luat.
numa imbecili mai jos3-7-2018, 12:57
Toti sunteti niste imbecili. Se pot aproba locuri de parcare in regim rezervat. Drum public. Mars ma prostilor si saracilor tu'va in gura de prosti. Numa experti unu si unu.
Razvan4-7-2018, 6:30
Regulament - Primaria Cluj-Napoca
PDFwww.primariaclujnapoca.ro › files

Citeste Cap II, Art 5, lit f),al (4) si urmatoarele. Sa vedem cine-i imbecilul.
Vorba unui profesor universitar, "Ce are prostul cum nu are nimeni ? ... INITIATIVA"
Razvan4-7-2018, 6:32
(erata) linkul corect :

http://www.primariaclujnapoca.ro/userfiles/files/20171101110322870.pdf
poov3-7-2018, 12:21
Pentru ce-a facut e dosar penal.

Daca s-au pus stalpisori nu mai e deranjat, dar asta e probabil un bolnav mintal care e obsedat de oamenii care parcheaza in fata gardului.

Problema trebuie rezolvata de Emil Boc, marele primar care nu e in stare sa faca parkinguri.
poov3-7-2018, 12:21
Dupa gard se pare ca e si un ungur nationalist, ca doar ei isi vopsesc gardurile verzi sa vada lumea ca nu sunt romani.
numa imbecili3-7-2018, 12:58
doar penal e pe prostia lu ma-ta ca te-a fatat. prostule.
poov3-7-2018, 13:02
Stii cum e vorba aia, prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul :)) Din cauza oamenilor ca tine merge tara asta asa, ca dupa ce ca esti prost, mai esti si sigur pe tine!

https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-339

(1) Instalarea de mijloace de semnalizare rutieră sau modificarea poziţiilor acestora, fără autorizaţie eliberată de autorităţile competente, de natură să inducă în eroare participanţii la trafic ori să îngreuneze circulaţia pe drumul public se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează aşezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulaţia pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.
poov3-7-2018, 13:04
Citez: "dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei", si el o pune ca daca un biciclist isi rupe gatul pe acolo, il asteapta astia cu catusele.
poc3-7-2018, 15:02
@poov , ba tu esti prost sau te faci? Imi dai citat dintr-un alt articol de lege ce nu are nicio legatura cu locurile de parcare rezervate. Unde vezi tu acolo ca ingreuneaza sau blocheaza accesul la drum? eu vad 95% din drum liber. Pune in pericol? Poate o sari lantul sa te bata. Tu ai auzit de locuri de parcare in regim de rezervare? Adica eu daca am chef , ma duc si imi iau de la primarie un astfel de loc si ii pun acolo ce vreau eu , o p*** daca vrei. Am obligatia de a semnaliza locul destul de clar. Omul a gasit o metoda ingenioasa. Bravo lui.
poov3-7-2018, 16:16
Ciocul mic si joc de bascheti!
Anca3-7-2018, 11:28
Nu e corect ce face. E strada lui? Cand Primaria ii obliga sa se retraga 1-2 m ptr trotuare fac circ si cer despagubiri . Asta s-a retras macar 1 m de la strada cand si-a facut gardul?
...3-7-2018, 13:11
Primaria nu te poate obliga sa le dai terenul... daor ca tu cedezi din diverse motive.
z3-7-2018, 8:52
Are autorizatie? Io cred ca nemernicul asta e bun de plata.
delir3-7-2018, 7:45
Vom lua adresa si in weekend vom merge la el in curte sa facem un gratar .
Cum sa te faci proprietar pe drumul public ? este al tuituror, cetatenii platesc impozit pentru drumul , iluminatul etc public . Este in FATA casei lui, drum public.
El oare cu mintea lui de gaina judeca putin - in caz de un posesor auto isi freaca usile de bricolajul lui plateste de-i sar capacele . Daca are Ferrari si asigurare beton ala isi vinde casa .
toth jotzobag3-7-2018, 8:58
Super! Chiar doream sa-mi vopsesc masina!!
ca sa vezi !3-7-2018, 4:42
Ce pretentii poti avea de la niste tarani care isi fac legea lor in situatia cand alti tarani sefi din primarie sunt depasiti.
Alex2-7-2018, 23:30
Coane, daca isi rupe un bicilist moaca in lanturile alea esti bun de plata.
Utc Rachitele2-7-2018, 23:04
Chiar azi am vrut sa-mi cumpar niste lant si am ajuns prea tarziu la leroy , ce bine :))))
gicu2-7-2018, 22:11
In primul rand nu are voie sa fure din drumul public oricui ii trece prin cap. in al doilea rand nici drumul dar nici trotuarul nu este proprietatea sa. trebuie reclamat si amendat. dar mai prosti ca el sunt cei care au scris idiotenia asta de articol ca i-au dat lui dreptate
QED et QEF3-7-2018, 3:53
Daca nu ar pune lanturile, idiotii ca tine ar parca acolo, el nu s-ar putea asigura cand iese din curte, ar produce o tamponare, dupa care aceiasi idioti ca tine ar spune ca e vinovat fiindca nu s-a asigurat, in loc sa spuna ca e de vina primaria care nu a ridicat masinile, si idiotii care au parcat aiurea.
ASD2-7-2018, 21:28
Numa' un pensionar PSD-ist poate sa faca asa ceva....
PSD2-7-2018, 22:01
Corect! Probabil era pisda de nasra !!

Sau una din fufele cu care se pozeaza LOL
............2-7-2018, 23:11
si ei nu sunt cetateni ai acestui oras?
QED et QEF3-7-2018, 3:55
Ai dreptate, numai un PSD ar putea face asa ceva, PNL-istii si PDL-istii ar parca aiurea ca sa nu se poata asigura omul cand iese din curte. Retardatule!
Marius2-7-2018, 20:19
Mâine fac o cabana in parcul mare
simplu 2-7-2018, 20:08
Pana ii articuleaza Politia Locala o amenda si isi aduna singur tigania de pe strada, mers noapte de noapte cu flexul si facuta franjuri "capodopera". Daca Politia Locala nu ia nici o masura, care ar fi problema sa aseze niste baloti de paie in mijlocul drumului, ca prea il deranjeaza toate masinile tupeistilor care trec pe strada lui. E plin in toate cartierele de personaje cu mintea odihnita si Politia Locala nu misca un deget.
Ion A.2-7-2018, 19:54
nu inteleg la ce-i foloseste lantul
...........2-7-2018, 21:51
ca uberisti ca tine s-a nu stationeze acolo si sa nu faca mizerie in fata porti
SANYI2-7-2018, 19:22
TOATE VINITURILE ULTIMELOR 60 ANI INAPOI LA ORIGINI !

CLUJUL REDEVINE KOLOZSVAR !
...2-7-2018, 20:45
cluju redevine chizda mortilor ma-tii, bozgore ;)
SANYI3-7-2018, 8:35
Mai precis : " TOTI SUNTETI VINITURI !!"

VINITURILE URLA LA VINITURI !!!
Antivinituri2-7-2018, 18:04
Felicitari acestui cetatean pentru initiativa sa. Toate viniturile padurete ne fura noua clujenilor adevarati locurile de parcare cu cotetele pe care le numesc masini, locuri facute si platite DIN TAXELE NOASTRE. Haideti toti clujenii, blocati locurile de parcare ca poate nu mai vin toate viniturile nespalate si ne OCUPA LOCURILE NOASTRE. Si daca nu vin viniturile cade si Bokul.
bai c**** cu ochi2-7-2018, 18:29
bai amaratule , ai lucrat o viata si de abia ai reusit sa strangi un apartament cu doua camere comfort 3 si crezi ca toate locurile de parcare din cluj iti apartin? esti rupt in c** si comentezi de vinituri:))) si tu n-ai bani de o paine integrala
plex2-7-2018, 19:18
era sarcastic bai c**** cu ochi...
Boc isi bate joc2-7-2018, 18:02
Cand Politia Locala refuza sa ridice mii de masini fiindca s-ar pierde mii de voturi, unii oameni ajung la disperare si iau masuri.
TU iti bati joc nu boc3-7-2018, 13:07
MAsina ta ar fi ridicata zilnc daca e cum zici tu. Am uitat ca nu ai masina, la 10 lei cat faci pe zi din comentarii pe site.
Pana sunt locuri suficiente de parcare ar fi un abuz sa ridice toate masinile care nu incurca asa de mult.
In specal cele care incurca doar privelistea unui intapat!
De-a lui draknea2-7-2018, 18:01
Asta e votantu lui.
Jhjk2-7-2018, 18:01
Problema e alta... Pe Cibinului s-au construit blocuri. Locurile de parcare sunt insuficiente si probabil cele care sunt au fost vandute separat si oamenii nu au mai avut bani sa cumpere sau pur si simplu nu au mai gasit locuri cand au cumparat. La masina nu renunta nimeni nici in ruptul capului si atunci parcheaza pe unde apuca, fara sa mai conteze daca e legal sau nu
gfdgdf3-7-2018, 13:05
Asa... si.... asta iti da tie voie sa sechestrezi 30 cm de drum public?
ddd2-7-2018, 17:52
OAre ce ar fi sa ne facem si noi o cabana in drum ca asa ne taie capu
hoti2-7-2018, 17:48
ceva ungur mai mult ca sigur, numai aia se comporta asa cu proprietatea publica de parca ar fi a lor/bisericii/mostenire de la munie-sa lu attila
Istvan Imre3-7-2018, 12:00
fasz te mumata!