Social

Protest la Cluj: Peste 150 de persoane au ieșit în stradă - VIDEO

  



 

Peste 150 de clujeni au protestat duminică seara împotriva modificărilor legilor justiției. 

 

Oamenii s-au strâns în Piața Unirii și au organizat și un marș. Protestatarii susțin că modificările plănuite de PSD vizează creşterea controlului politic asupra DNA, DIICOT şi asupra magistraţilor.

 

Tudorele, Tudorele, tu te du după zăbrele”, ”Dragnea şi lingăii lui să se ducă dracului”, ”Dragnea şi cu hoţii lui fir-ar de-ai canalului”, ”Jos bocancii de pe justiţie”, ”Jos mafia coruptă”, au fost câteva dintre mesajele protestatarilor. .

 

Conform declaraţiilor de miercuri ale ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, se doresc modificate trei legi care reglementează funcţionarea justiţiei, şi anume Legea privind statutul judecătorilor şi procurorilor, Legea privind organizarea judiciară şi Legea privind Consiliul Superior al Magistraturii. În opinia noastră, modificările propuse au ca efect creşterea controlului politic asupra DNA, DIICOT şi asupra magistraţilor în, general. Motivarea acestor modificări legislative prin invocarea unor normative europene, a MCV sunt absurde, pentru că recomandările din rapoartele MCV se referă tocmai la eliminarea politicului din justiţie. Noi vrem o justiţie puternică şi independentă, nu una aservită PSD”, a spus unul dintre participanţi.

coral1_1_1.jpg
27-8-2017, 23:07
102 vizualizări
20 comentarii
Un baiat13-9-2017, 12:48
Te uiti la comentarii aici si te minunezi cata prostie poate sa existe in tara asta si cati prosti nu pot sa vada cat se fura in momentul asta de la stat. Lasa ca va "creste" nea drojdierul de serviciu tudose pensiile si ajutoarele si va multumeste. Dar de unde ia banii aia ca de recuperat prejudicii nu se aude nimic? Pai de la investitii desigur. O sa vedem noi autostrazi si spitale din c.u.r, dar na a crescut ajutorul de lene cu 10 lei deci e k.
Ioan11-9-2017, 9:39
DNA Dracul sa te ia.. trebuie desfiintata ..
Napoca10-9-2017, 18:21
Toti procurorii sa fie dati afara ..
nu fac mare lucru.. pacat de revolutia din 89
Ioan2-9-2017, 22:14
Parchetele lucreaza foate putin.. mai mult trebuie.. sa faca asta ce a facut e mizilic...
radu cluj 28-8-2017, 22:37
20 mai 1990 cine a protestat ???
kkk28-8-2017, 18:23
Ha, ha , ha....gata cu zilele beri, carnatului, clujului ...etc. incepe sezonul la noi episoade din #rezist:)))), oameni sunt activi se plictisesc acasa:)))))
Napoca2-9-2017, 22:12
Cine nu are de lucru protesteaza..pentru .... a se baga in seama..
adi28-8-2017, 11:48
In mod cert nu au citit modificarile care se fac.
psd28-8-2017, 9:16
este incredibil de vizibil, care din cei ce posteaza au interese sau dosare...
Emil28-8-2017, 0:41
Mai 3,14zdelor, unde-ti fost cand Macovei a schimbat legile justitiei in favoarea chiorului pentru ca Basescu sa aiba toata puterea, sa puna pe cine vrea in functiile importante (acolo unde inca se gaseste idola voastra, nemuritoarea fara de care DNA nu ar mai exista, Kovesi)? Acuma ca astia incearca sa indrepte niste derapaje voi le numiti abuzuri, atunci ce a fost? Nu a exiatat fb sa va puteti organiza sa iesiti in strada sau n-a existat acea persoana care sa plateasca niste lideri sa manipuleze niste prosti? Sunteti penibili mai jegosilor...unde-ti fost anul trecut cand guvernul iubit de voi, Ciolos, dadea ONG-uri importante peste noapte ca acum? Unde ati fost in ultimele zeci de scandaluri din ultimul an din DNA, cu interceptari, abuz in serviciu si tot ce vreti voi? Sau probele audio si video au autenticitate doar cand sunt psd-isti inculpati? Recunoasteti mai nenorocitilor ca scopul vostru nu este bunul mers al tarii ci doar caderea"psd-ului" ca daca v-ati fi dorit bunul mers tarii ieseati in strada si pe vremea guvernului agronom, si a lui basescu, si a lui macovei, si a ultimelor scandaluri din DNA.
dan28-8-2017, 8:30
Dragnea la puscarie!
v28-8-2017, 9:57
impreuna cu ma-ta , dane !
deneiau28-8-2017, 10:09
Domnule Emil, manipularea prostimii cu "pane e circenses" , o paranghelie,zilele ..., idea ca primarelul e popular, tineresc, pietonal, etc orbeste tineretul fara viitor, batranetul care are impresia ca doar la Cj se circula moca.
Madama Kovesi il tine pe Boc, Tise si gasca penala,nu doar de la Cj, departe de anchete, de cercetari. Sa nu uitam relatia Boc- asistent univ. si Kovesi, studenta la Cluj. Apoi numirea ei in functie , pe cand era Premier si ordinele date , de executii. De gura lumii s-a ajuns si la Apostu, Bica si alti cativa nenorociti mici si fara importanta. Dar suntem prea orbi sau chiori sa vedem realitatea. Cand Curtea de Conturi a gasit fraude imense la Primarie, cand se stie ca la cj s-au sifonat sute de milioane de Euro, si nu se sesizeaza DNA ceva pute al dracului.
clujean28-8-2017, 10:56
Emile, ai la fel de multa fiere in tine ca si toti privitorii de latrina3. Cine se aseamana se aduna. As mai vrea eu sa aiba Romania un guvern asa decent ca al lui Ciolos, dar din pacate poporul a hotarat: ii mai fain, corect si nepatat dragnea decat Ciolos. Iar despre "intelectul" tau, cum ca "Ciolos, dadea ONG-uri importante peste noapte" m-am lamurit ! Spor la pupat in c.ur la pesedei.
Jos cu hotii28-8-2017, 11:20
Lunea a iesit impotriva hotilor din psd. Boc e in pnl
clujean si deneiau30-8-2017, 0:46
Voua cand nu va place ceva, hop si Latrina3, comunist sau PSD-ist si fuga ... #resist, proteste etc..
Mai cautati sa vedeti ce scrie prietenul lui Basescu, Danilet despre acest (subliniez) PROIECT DE LEGE.
Mai cititi ce parere au judecatorii.
E mult, nu puteti citi mai mult de un SMS sau un ordin de la partid, asa-i?
Sunteti o biata masa de manevra a aripii comuniste ascunsa sub numele de PNL asta sunteti.
Hastag28-8-2017, 0:28
Astia sunt atat de inapoiati mintal incat inca mai au incredere ca DNA este o institutie curata, creata sa curete tara de corupti :))
ionut28-8-2017, 11:11
DNA nu e o instituție curată,nimeni nu a zis asta,dar e singura noastră speranță ca sa-i prindă măcar pe cativa din corupti .singurul inapoiat mintal esti tu ,deoarece instituția chiar a fost creată pentru c**ățarea hotilor,dar esti prea plin de ciuma psd-ista sa vezi asta.
vlad28-8-2017, 12:08
ionut nene , da' de ciuma pdl-ista ce zici ? mai nou de cea pnl-ista ? singura noastra speranta nene ionut e ca in romania femeile sa nu mai nasca hoti . sau lingai retarzi cum esti tu