Image 1 of 4

Social

Prăjitură expirată la Billa. OPC Cluj mai există? / UPDATE: Billa susține că nu sunt prăjiturile lor

  



 

Un clujean a cumpărat câteva cutii cu prăjituri de la Billa și când a ajuns acasă a constatat că produsele sunt expirate

 

Pe etichetă scria negru pe alb că prăjiturile expiră în 31 ianuarie. Pentru că nu mai avea bonul cu care a cumpărat primele 2 cutii, clujeanul a revenit la magazin și a mai cumpărat o cutie de prăjituri pentru a putea face reclamația. Bonul care apare in fotografie este aferent ultimei cutii de prajituri cumparate.

 

Probabil, dacă OPC Cluj ar mai face razii în supermarketuri, astfel de cazuri nu ar mai exista. 

 

---------------

UPDATE

 

Vă contactăm în legătură cu articolul publicat ieri, 3 februarie 2016, cu titlul: “Prăjitură expirată la Billa. OPC Cluj mai există?” care relatează că un clujean a cumpărat cutii cu prăjituri de la Billa de pe Calea Florești nr. 56 care au expirat pe 31 ianuarie. Dorim să subliniem faptul că informațiile nu sunt adevărate și că magazinul nostru nu a avut acest lot cu data de 31.01.2016, conform Avizelor de intrare marfă. În plus, în poza din articol apare un bon Billa pe care este înscrisă o singură cutie de prăjituri, iar în articol se amintește de cumpărarea “a câtorva cutii”.

 

Confirmăm faptul că a existat un domn care a cumpărat o caserolă de prăjituri de la Andalusia, la ora 9:15 AM, pe data de 3 februarie, însă dezmințim faptul că produsele arătate în pozele apărute în presă au existat în stocul magazinului Billa.

 

Dorim să subliniem că vitrina cu prăjituri a fost verificată de către managementul magazinului Billa în discuție și nu s-a constatat existența nici unui articol expirat sau cu termen foarte apropiat de expirare. 

 

Precizăm că principala noastră preocupare este legată de siguranţa alimentară şi de informarea clienţilor, responsabilitate pe care ne-o asumăm zi de zi din respect pentru toţi cei care se decid să facă cumpărături de la magazinele noastre. În felul acesta reuşim să oferim mereu, tuturor clienţilor noştri produse de calitate. Facem constant eforturi prin care să îi informăm pe consumatori despre produsele pe care le pot achiziţiona şi vrem să ne asigurăm că avem mereu produse de calitate”, precizează BILLA România.

coral1_1_1.jpg
3-2-2016, 16:17
25 vizualizări
12 comentarii
Salit5-2-2016, 19:00
As vrea sa știu și eu casiera a fost de.acord sa.i publicați numele? Ați fi putut măcar sa ștergeți numele.... Știți ca pentru asta puteți lua amenda...
În rest îs de.acord cu dl Adi...
georgian4-2-2016, 19:24
- se cumpara 3 cutii de prajituri.
- se asteapta depasirea termenului de valabilitate
- se cumpara o alta cutie de prajituri de acelasi fel
- se pretinde ca bonul e pentru una din cutiile expirate
- se trimite povestea la ziar
- se incaseaza comisionul de la Kaufland
Sigur5-2-2016, 11:27
Esti Beat!
Stefan4-2-2016, 10:03
eu vad 3 cutii de prajitura pe masa si pe bon doar o cutie de prajitura.
OPC-ul nu poate fi non-stop in toate magazinele.
Acum cativa ani erau la TV niste reclame foarte bune.

CITITI ETICHETA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oricine poate gresi.
Mama noastra de romani, numai sa ne plangem stim, dar nu ridicam un deget pentru alt roman.
flaviu5-2-2016, 11:16
stimtate domn, presupui ca daca tot exista persoane platite si la privat (in magazin si la fabrica) si la stat (cei care sunt responsabili de contro) nu mai trebuie sa citim noi eticheta, pentru ca in mod evident nu prea ai timp in ziua de azi. daca trebuie sa citim eticheta, dupa cum spui tu atunci ar trebui sa desfintam autoritatea de control pentru ca nu isi justifica existenta si persoanele angajate in mod clar joaca solitaire.
mihai4-2-2016, 8:02
exista opc-ul Cluj, dar ia mita...pacat de inspectorii care chiar isi fac treaba in opc
Andor 5-2-2016, 8:29
3 reclamatii in 2 ani la ANPC si toate trei au primit raspuns, 1 s-a lasat cu amenda pentru reclamat.
Da, dureaza intre 5 si 15 zile pana am primit raspunsuri dar avantajul a fost ca de fiecare data s-a rezolvat in favoarea mea.
In acest caz, nu stiu cum reusesc unii?! N-am reusit sa gasesc niciodata produse expirate pe rafturi - or fi avut timp noaptea sa schimbe etichetele :) - nici macar la raftul cu reduceri (produse care se apropie de expirare).
Deci, greseli se mai intampla, dar trebuia citita eticheta in magazin si atras atentia acolo!!!
Altfel, seamana a fi scenariul lui Georgian - reclama mascata
mihai5-2-2016, 8:43
mie OPC Cluj mi-a raspuns la 1 din 2 reclamatii depuse online. In Bucuresti sau Maramures s-au miscat bine de fiecare data. De asta eu sunt nemultumit de inspectorii de la Cluj si o sa o zic tot timpul ca unii dintre cei de aici fac de rusine pe multi altii care chiar isi fac treaba. Pana la urma eu le platesc salariile si ma astept sa respecte legea
Bia3-2-2016, 17:44
Nu intoxicati lumea cu stiri pt care nu aveti dovezi concrete ce cauta in poze caserola de plastic care nu este cumparata in billa ce credibilitate credeti ca aveti daca faceti poze la ceva ce nu s a cumparat la billa .
Adi3-2-2016, 16:59
Pe masa avem 3 cutii cu prajituri, pe bon una si o imagine cu termenul de expirare de pe una din etichete. Numai mie mi se pare ca lipsesc ceva informatii pentru a face credibila stirea?
Poti foarte usor sa cumperi o cutie in 29.01 cu expirare in 31.01, in 3.02 cumperi o alta cutie si apoi faci scandal ca in 3 ai cumparat cutia expirata in 31.
cib24-2-2016, 9:07
bun,bun dar ce alte dovezi putea sa mai aduca?doar daca se filma atunci cand lua prajiturile de la billa,dar si atunci ziceau unii ca a venit cu eie de acasa:)
ion3-2-2016, 16:46
opc-ul probabil ii anunta cand vin in control sau poate iau o spaguta si nu vede nimeni problemele