banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 2

Social

Povestea INDIFERENȚEI din Cluj, această metropolă ce rivalizează cu New York -ul - FOTO

  



 

Un câine a suferit chinuri groaznice, avea un șiret în jurul gâtului care i-a tăiat carnea, și a fost salvat de o iubitoare de animale, care l-a ajutat. În tot acest timp, România își face probleme despre salvarea familiei tradiționale, dar indiferența este la cote maxime.

 

Câinele acesta cu capul prăjit în sânge bântuia în cartierul Grigorescu din Cluj-Napoca. Da, metropola aceasta pentru care ne invidiază și la New York. În jurul gâtului, avea un șiret albastru care tăiase deja câțiva centimetri din carne. Anamaria l-a urmărit până-ntr-o curte, unde două doamne povesteau liniștite. A cerut voie să-l ia, ba chiar le-a rugat s-o ajute. Doamnele, blânde și amabile, l-au azvârlit în mașină, de teamă să nu se ia. Cunoșteau câinele, îl vedeau de zile bune, dar, cumva, nu li s-a părut nefiresc că un câine spânzurat pășește înnebunit în curtea lor.

 

Bine. Dora Ghecenco și Anamaria Crețu sunt inima și creierul Dogs on Hills. Sunt și eroinele acestei povești. Noi l-am externat ieri pe Spânzurel. E bine, e bun. Deja poartă la gât o eșarfă discretă, să nu vedeți prostia, indecența, cruzimea, răul. E subțirel, puțin fricos, dar nu mult, curios și fin. Câinii sunt aceste ființe fabuloase care iartă înainte de păcat, sărută înainte de atingere și iubesc adânc, infinit mai profund decât poate pătrunde orice șiret, sârmă și lanț.

 

Vă rugăm frumos, nu mai batjocoriți câinii. Vă rugăm, nu ne mai batjocoriți.

 

 

Dacă vreți să faceți un singur lucru bun azi, donați către Dogs on Hills. Ei spală batjocura noastră zilnic, cu o seninătate și un zâmbet cum tot mai rar vedem noi în jur. Mulțumim. 

 

Dogs on Hills CIF 39397080 

ron RO 70 BTRL RON CRT 0438 6161 01 

euro RO 20 BTRL EUR CRT 0438 6161 01 

usd RO 24 BTRL USD CRT 0438 6161 01 

PayPal dogsonhills@gmail.com #solidaritateTAC




coral1_1_1.jpg
14-9-2018, 17:23
55 vizualizări
32 comentarii
adevarul15-9-2018, 18:24
La anumite domnisoare le plac f mult cainii deoarece acestia le ling intre picioare in privat, in acest fel ele nemaiavand nevoie de partener. Suprapopulatia, bat-o vina, oricum suntem prea multi...deci trebuie sa iubim cainii si oricum de aceea ele sunt domnisoare numai cu numele...
Moc an15-9-2018, 19:10
Și mie mi-ar plăcea, dar nu ma place nimeni, așa ca ma mulțumesc cu cea de lângă, adică cu ce am, pana mai am.
Obs15-9-2018, 19:37
NUMAI NISTE DOBITOCI SI DOBITOACE PUTEAU SA-I DEA NUMELE SPANZUREL, DOVADA CLARA CA IN ADANCUL SUFLETULUI LOR SINT TOT NISTE HATERI SI EI
Eu15-9-2018, 20:12
Bistos, asta-i sigur.
Ionut15-9-2018, 13:16
E crud sa faci asa ceva animalelor. Nu il mai poti tine, k, doneaza l sau eutanansiaza l... Pe de alta parte d soarele zic sa nu mai batjocorim cainii, si ne roaga sa nu le mai batjocorim pe ele..Sa intaleg ca is catele?!?
Moc an15-9-2018, 12:55
Ce ma ungeeee pe inimaaa, metroopoolitaaaaann!Ce buun ii Boooccccc.
Antonia.15-9-2018, 14:04
Ce te ungeeee, Nutella dintre bucile primarului?
Frumossss îți sadeeee!!!Asta sa nu ducă la infarct,prea muuuulta in jurul inimii.
Dan15-9-2018, 10:22
Aici nu se povestește de poponari si lesbiene.
Obligatoriu fiecare familie ar trebui sa aibă un câine, dar depinde pt ce si la ce il folosesc.
jiji15-9-2018, 11:54
pai intr-un cuplu de homosexuali, cainele e folosit cand nu mai poate activul. sau poate cand activul e la facut trotuarul, pasivul incearca cu cainele.
@jiji15-9-2018, 12:21
Eram sigur ca exista o legătura strânsă intre aceștia si o jigodie, mare diferența intre ei nu vad, eu personal.
Postacul neutru15-9-2018, 9:04
1.Nu are nici o legatura cu familia traditionala,si un poponar sau o lesbiana pote iubi un animal.2.Nu doar in Cluj se intimpla sa vedem animale abuzate,Se intimpla in toata tara,chiar si in tarile civilizate din occident sau in America,uitati-va pe Animal Planet sau DigiAnimal World unde sint emisiuni gen Politia Animalelor.3Iubirea fata de animale nu are nici o legatura cu dorinta de a avea sau adopta un copil,mai mult,intr-o societate normala din bugetul public fiecare are o particica,acesta(bugetul public)se aloca in sute de directii,ca de ex.drumuri,scoli,gradinite,armata,politie,batrini,oameni fara adapost,concerte,spectacole,renovarea institutiilor statului,copii ai strazii,drogatii,transport in comun,sport,cultura,parcuri,plante si chiar animale(a se vedea adaposturile cu ciini fara stapini din orice oras),etc.etc.4.Evident de zeci de ani trebuia infiintata in Romania Politia Animalelor,nu mica mi-a fost mirarea sa aflu,cu ocazia Campionatului Mondial de Fotbal ca pina si in Africa de Sud,unde multi traiesc in saracie lucie exista aceasta institutie.5.Si daca nu v-am convins sa fim mai iubitori sau cel putin mai intelegatori cu animalele care ne inconjoara va rog sa cititi doua citate celebre....”Maretia si progresul moral al unei societati nu pot fi judecate decit dupa modul in care isi trateaza animalele”citat din Mahatma Gandhi,marele om politic indian si... ”„Sustin atât drepturile animalelor, cât si drepturile oamenilor. Despre asta este, în fapt, natura umană” – Abraham Lincoln,unul din presedintii Americii.
Razvan15-9-2018, 13:08
Intrigant ce ai zis cu abe lincoln, dar din pacate citatul acela nu are sustinere ca ii apartine. Atentie la neatentie☺.
Fii modest15-9-2018, 9:02
Iubeşte animalele: Dumnezeu le-a dat gândire rudimentară şi bucurie netulburată. Nu le deranja bucuria, nu le hărţui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intenţiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mândri cu superioritatea faţă de animale; ele nu au păcat, dar tu, cu măreţia ta, pângăreşti pământul prin existenţa ta şi îţi laşi urmele prostiei după tine - aceasta, e adevarată pentru aproape fiecare dintre noi!
Ai este cineva care crede in umanism?
Razvan15-9-2018, 7:34
Ce legatura are asta cu asa zisa familie traditionala?!? Sau e doar o remarca sa agite lumea ca sa scrie...vedeti mai jos.
drog napoka15-9-2018, 0:31
Clujul taranilor si 'metropola' este egal cu baba si mitraliera. Incultilor, voi stiti ce este o metropola?
MIRON14-9-2018, 22:48
Tot respectul pentru doamna din articol dar

- oameni buni cresteti copii mai degraba.
- am ajuns sa vad zi de zi sot sotie plimband un caine sau doi in loc de un copilas
- familia traditionala inseamna sot sotie si copii nu sot sotie si caine

@Miron14-9-2018, 23:02
fiecare e liber sa faca ce vrea legat de viata lui,nu mai suntem in comunism si oricum mai sunt destui iresponsabili care fac copii si n-au cu ce sa-i intretina,apoi pe aia ii poti vedea plimbandu-se toata ziua...
Ion A.15-9-2018, 1:26
sa inteleg ca familia cu copii e comunista, iar cea fara copii e capitalista?
ion si măria15-9-2018, 2:53
Doar mentalitatea ta e comunista. Capitalismul = fiecare pe scula lui. Daca X si Y vor un caine, bravo lor, iar daca A si B vor copii, la fel de bine. Unii au suficienti neuroni sa inteleaga ca un copil adus pe lume inseamna o reponsabilitate enorma. Spre deosebire de tine noi nu facem plozi pentru alocatie. Hai sictir!
@MIRON15-9-2018, 7:08
Poate oamenii care ii vezi ca plimba caini, au crescut copii, iar acei copii s-au casatorit si au plecat. Atunci oamenii isi iau un animalut sa le tina de urat. La asta te-ai gandit? Sau poate cainele e un tovaras de joaca ptr copil, iar copil e la scoala. Nici la asta nu te-ai gandit?
? 15-9-2018, 8:13
Sau poate nu e treaba nimănui dacă lumea are sau nu copii sau animale de companie. Vedeți-va toți de vietulica voastră așa cum e.
!15-9-2018, 10:11
Daca-i mascul, înlocuiește bărbatul, ce mai contează.
Decebal15-9-2018, 10:34
Asta moda nu vine incoaie de la Budapest,sau de la olandezii inversați si bătuți de soarta?

Întreb si eu, sa fie asa dragoste de câine,încât sa faci program fix de plimbare a javrei intre 17--19, sau doar de ochii lumii ca asa-i la moda la hunii....?
@Decebal15-9-2018, 10:44
da proasta esti,ce treaba ai tu cu cine cand isi plimba cainele?da-te-n moloz,tu esti singura javra de aici.
Decebal15-9-2018, 12:25
No no no,deci vine sau nu vine moda de acolo, ca fix orele nu ma intere.
Doar de curiozitate întreb, ce-i cu moda asta ca ma depășește.
Gresesti15-9-2018, 12:40
Probabil ca esti tanar deoarece si eu am gandit asa odata: ca in loc de un animal de casa mai bine adopti un copil.
Experienta te face prevazator, responsabil si mai intelept.
In primul rand, fiecare face ce vrea, ce poate si ce il indeamna constiinta.
E preferabil un esec al adoptiei unui animal decat a unui copil. Deci trebuie sa fii foarte inyelegator, hotarat si responsabil. Trecerea unui animal de la un stapan la altul are repercusiuni infinit mai mici decat trauma suferita de copii care adoptati fiind sunt mai tarziu refuzati si trec la alti parinti.
Este o decizie grea sa adopti copii.
Decebal15-9-2018, 13:07
Sunt foarte tânăr in suflet si gândire, dar nu e diferența mare intre a adopta un copil sau un câine, in momentul in care ai luat aceasta decizie cel adoptat face parte din familia ta.Normal ca fiecare face ce vrea,dar exista cazuri cand adoptatorul oferă celui adoptat mult mai multa dragoste decat cel care l-a refuzat, fiecare mai are o șansa.Dar sa adopți un câine sau un copil ca esti bătrân si cu ideea ca cineva va avea grija de tine e mare greșeala, esti egoist si rau. Cineva spunea mai sus ca omul cu cățelul poate si-a crescut copii si acum a luat un câine, nu-l condamn , dar sigur s-a gândit la el si consoarta lui, sunt curios daca a avut vreun animal in timp ce-si creștea copilul.
Si știu ce spun, am avut cate 4caini odată înainte de-a avea copii, in timpul creșterii acestora sau chiar in copilaria mea.Iubirea de animale inseamna mai mult decat crezi, nu trebuie s-o faci sa ieși in lumina reflectoarelor sau de ochii unora, asta o faci doar daca esti fariseu.
ROM15-9-2018, 18:01
Lasati ca peste 100 de ani noi sarbatorim CENTENARUL.

Aveti voi grija numai de caini si pisici !
@Rom15-9-2018, 18:59
Voi n-ați existat, n-ați contat și nici nu veți conta, veți fi motroșiti de pe acest pământ, ca aveți o limba spurcata rău și un caracter mizer, ordinar.
jiji14-9-2018, 21:09
mari idioti mai sunteti. nu mai tine vrajeala cu ironia la adresa familiei traditionale. ati luat-o in dos.
andrii popa14-9-2018, 21:26
JIJI,un handicapat traditional.made in romania.mandru ca e ardelean.
poov14-9-2018, 19:12
Fostul stapan al acestui caine trebuie eutanasiat.