banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Petiție pentru SALVAREA Liceului Economic Cluj-Napoca

  



 

Părinții și elevii de la Liceul Economic ”Iulian Pop” au demarat o petiție pentru salvarea unității de învățământ.

 

Liceul Economic din Cluj-Napoca, actualul Colegiul Economic Iulian Pop, cu o vechime de 97 ani, risca sa isi piarda identitatea si sa fie oprit din evolutia sa, de mult discutata comasare cu Liceul Napoca, un liceu cu profil tehnologic. Pentru a putea face o comparatie, promovabilitatea la bacalaureat al elevilor Colegiului Economic Iulian Pop, este de 96,49%, iar a elevilor Liceului Napoca este de 41,37%.

 

Motivul declarat al acestei comasari, este dezvoltarea Colegiului Economic, ceea ce ni se pare, cel putin, o gluma.

 

Noi, parintii elevilor Colegiului Iulian Pop, consideram ca dezvoltarea si sustinerea performantei elevilor si liceului ar putea fi facuta prin cresterea numarului de clase (concurenta pentru ocuparea locurilor in clasa a IX-a fiind notabila), traditia acestui liceu trebuie dusa mai departe, trebuie incurajata si sustinuta.

 

Performanta nu poate fi obtinuta facand medie intre 2 licee cu rezultate scolare diferite, facand medie intre promovabilitate de 96,49% si 41,37%, astfel se incurajeaza mediocritatea, nicidecum performanta.

 

Noi, parintii elevilor Colegiului Iulian Pop solicitam sustinerea opiniei publice pentru a opri demersurile oricaror institutii ale statului in ceea ce privesc orice intentii de comasare ale institutiei de invatamant, dorim incurajarea performantei acestui colegiu, o institutie reprezentativa a municipiului Cluj-Napoca”, se arată în petiție.

 

650 de persoane au semnat petiția

-------------------------------

 

UPDATE: Vineri, la ora 12.50, numărul celor care au semnat petiția a ajuns la 1.400.

coral1_1_1.jpg
8-11-2018, 20:47
3460 vizualizări
8 comentarii
Gogo9-11-2018, 12:21
Miza pare sa fie alta : cladirea Colegiului economic.
miza10-11-2018, 16:30
Asta e punctul pe I. Cineva primeste "oarisce" sa forteze lucrurile un pic. Daca era vorba de retrocedare se batea toba demult. Ceva e putred aici.
nnn9-11-2018, 9:36
Lasati scolile romanesti, plecati din tara. Mai bine munciti.
???????9-11-2018, 6:26
La ce le trebuie liceu puradeilor de ceapisti????? S-a umplut Klujul de tot felul de analfabeti indiferent ce scoala urmeaza.
Dina9-11-2018, 8:23
Draga intrebatorule/intrebatoare, nu stiu ce profesia au avut parintii tai si sincer nu ma intereseaza. Te rog frumos sa nu aduci jigniri copiilor indiferent din ce profesie provin parintii lor. Toti ne nastem egali si deci avem drepturi egale conform constitutiei si nu numai. Din randul copiilor de ceapisti s-au ridicat: medici, ingineri, filosofi, istorici, si lista ar putea continua. Un copil este inteligent sau nu indiferent daca parintii au fost ceapisti sau academicieni. Am si o intrebare. Oare stii cine au fost ceapistii si cu ce se ocupau? Eu stiu sigur ca nu erau nici cersetori, nici infatuati. Erau oameni HARNICI si CINSTITI.
Nu stiu de cand se scrie Cluj cu K. Poate ma luminezi.
Un puradel de ceapist.
Antonia.9-11-2018, 10:08
Frumos, Dina!
Asta scrie Cluj cu K de pregătit și "academician” ce se crede.
Roxana8-11-2018, 21:07
Daca nu sunt suficienti elevi, va fi comasata, si cine s-a gandit la aceasta are si alte idei in cap, poate bune, clasele isi vor pastra profilul, ce atata drama? Mi se pare un nume frumos si inspirat Napoca.
@8-11-2018, 22:26
In Colegiul Economic este un cuib de hiene , la cadre ma refer, care trebuie exosrcizat , multi dintre ei sunt atat de pe dinafara la ce predau de ma mir ca nu uita sa respire , barfa, barfa e in floare ...