Image 1 of 2

Social

Pediatrie 2, Cluj-Napoca. Un CHIRURG dezvăluie că pernele sunt prinse cu capse de birou, pentru a nu se destrăma - FOTO

  



 

Un părinte a prezentat realitatea nefardată a sistemul sanitar clujean și românesc. Dincolo de premiere medicale, salarii marite cu 25%, 30%, spăgi la medici, este o nepăsare de nedescris.

 

Mihai Așchilian a avut fiica internată la Clinica Pediatrie 2 din Cluj-Napoca, unde nimeni nu a găsit o croitorie pentru a repara niște perne rupte (să nu vorbim despre înlocuirea lor), preferând să fie prinse cu capse de birou. 

 

De aici încep problemele din sistemul sanitar, de la nepăsarea managerilor, care preferă să fie în post numai pentru a lua sporul de conducere și să ridice din umeri când apar probleme. Ba mai mult, să lupte din toate puterile pentru a le trece sub preș.

 

Mihai Așchilian este chirurg de profesie și a lucrat în străinătate ani de zile, la Stuttgart, la Rotterdam, în Italia sau la Strasbourg, în Franța.

 

In perioada 10-15 Noiembrie 2017 fiica mea a fost internata in Clinica Pediatrie 2 salon 41.

 

Dragi prieteni am sa va arata cum arata fata de perina din acel salon.

 

Sunt dezgustat de ceea ce am putut vedea in acele zile.

 

Timp de 5 zile n-am stiut cine este medicul curant, ce tratament are fiica mea, nu s-au luat analize pentru ca vezi Doamne este weekend si laboratorul nu functioneaza (intr-un centru care se da universitar). Mila Domnului este cea care functioneaza in weekend la Pediatrie 2 Cluj-Napoca.

 

Am cunoscut o multime de medici suficienti, asa cum este de fapt intreg sistemul medical romanesc.

 

Imi este rusine de acest post pentru ca in lista mea de prieteni sunt multi chirurgi si medici din alte tari, insa vorba celor de la Parazitii “asta-i realitatea si nimeni n-are cum sa schimbe cacatul”.

 

Rusine!!!! In primul rand celor care se numesc medici, asistentelor, managerului intregului sistem universitar!

 

Mihai Aschilian”.

coral1_1_1.jpg
18-11-2017, 13:20
9017 vizualizări
29 comentarii
noi o frecam pe ne,si ara se ermina20-11-2017, 19:44
Pai degeaba o frecam pe net ,trebuie iesit in srada 1000 de zile,si luat inapoi de la cei ce au fura:boc,tija,,uroianu,funar baci,ungurii ,rus toae leprele astea ce nu meria o litera mare macar.
Derr20-11-2017, 13:15
Eu îl apreciez pe cel care a ridicat problema lagărelor-spitale din România, unde hoții, pardon menegerii și unii doctori, asistenți fură pe rupte. De toată jena sunteți cei care apărați această situație mizerabilă.
George T 20-11-2017, 9:21
Un tata medic , daca nu e multumit de ce vede, ce se intampla in spital, in primul rand reclama unui superior- sef de garda, conferentiar etc, sau isi ia copilul si pleaca in alta parte, in alt spital.Nu asteapta 5 zile...ca sa ce/ sa scrie pe facebook!
jorje20-11-2017, 9:23
Acest tata medic a facut asta ca sa te ajute si pe tine, magarocule , cand vei ajunge acolo cu copilul bolnav, prost mai esti !
George Weinberger20-11-2017, 10:42
a facut asta pentru reclama!
fiercare om are dreptul la o parere, mai ales daca e coerenta si nu isterica, cum e manifestarea ta, jorje !
jorje20-11-2017, 12:02
Asta e parerea ta mai Bergenbier, eu ti-o respect chiar daca e tampita ca si tine.
George Weinberger20-11-2017, 12:17
Oare nu se sesizeaza nimeni de limbajul tau ? Domnilor de la stiri de cluj- aveti avocati buni ?
adevar20-11-2017, 5:12
Bugetul alocat sanatatii este urias pentru Romania . Dar niciodata nu sunt bani . Va rog verificati ! Toti fura la greu in afara bolnavilor care sunt bataia de joc .
poov19-11-2017, 7:40
Toata lumea vrea, dar de unde?

Domnule Aschilian, pe unde v-ati obisnuit dumneavoastra sunt alte bugete.

Una e sa iei 10% din 1450 de ron, si alta e sa iei 10% din 1450 de euro cat au aia salariul acolo, de fapt 15.5% in Germania, 19.6% in Franta (atat era in 1994).
poov19-11-2017, 7:43
P.S. Sa nu mai zic, ca nici aia 10% nu sunt platiti cum trebuie, foarte multi lucreaza la negru, altii sunt platiti jumatate in plic, iar unii patroni nu isi platesc contributiile.

Ca se fura mult... e si asta adevarat, dar nu ai cum sa te astepti la o economie modesta ca a Romaniei sa ai conditii de Franta si Germania.
@poov19-11-2017, 8:53
Cu cat plătești mai mult procentual din salar, cu atat doctorii cara din spitale de stat la cele private.Nu exista limite la aceștia.
poov19-11-2017, 8:57
Pai atunci sa se renunte treptat la sistemul de stat, si sa se treaca pe unul privat mai performant, macar acolo dai bani dar iti alegi unde mergi. Asa cu reparatul si cu devenitul corect... pana se va face asta noi vom fi morti de mult, in tara asta nu se fura de ieri, se fura de sute de ani de pe vremea fanariotilor.
bula19-11-2017, 10:59
sa te poata jecmani privatul dupa bunul lui plac, e deja concurenta mare pe pacienti, te prinde unu nu-ti mai da drumul pana mori. Is de evitat doctorii, privati sau bugetari.
ha ha ha !19-11-2017, 2:37
Dar ca de la medici la asistente ,toti stau cu mana intinsa nu spune nimic figurantul asta ?
#sieu18-11-2017, 19:17
Inseamna ca n-ati mai fost si prin alte spitale. La Ortopedie saltelele au portiuni bune cu burete lipsa, iar cearceafurile is ciuruite ca in spitalele de campanie. Managerul in schimb e foarte mandru ca iti poate oferi vizita unui preot in salon, ca deh, asta-i tot ce-ti mai ramane, sa te rogi sa scapi mai repde si cu zile din spitalele romanesti.
constiinta18-11-2017, 16:17
esti un frustrat! daca nu te-ai putut integra in sistemul universitar (care te-a facut medic) si ai plecat pentru BANI, nu inseamna ca ai dreptul sa iti zignesti toti colegii care au ramas in tara si muncesc cat pot si cum pot intr-un sistem medical aflat in colaps.

asculta Parazitii in continuare, acesta e nivelul tau...altceva nu poti sa citezi, ca nu ai de unde..
cuno stiinta18-11-2017, 17:47
Mai constiinta mai, ti se pare normal ca acele capse, ascutite ca naiba la capete, folosite la capsarea hartiilor sa fie folosite la asternuturile copiilor? Ca le-ar putea inghitii, zgaria, intra in ochi, nasuc, gat? Ce are integrarea in sitemul universitar sau faptul ca profeseaza in afara cu asta?
Bai porcilor care va bateti joc de pacienti, mai bine mergeti dracului la CAP decat sa faceti pe nebunii. Aveti salarii ca lumea, vi s-au marit groaznic de mult la cat meritati. Sunteti aroganti, increzuti si credeti ca totul vi se cuvine. Nu-i asa, sper sa raspundeti penal pentru batjocora pe care ne-o oferiti noua, pacientilor.
mario18-11-2017, 18:07
@cuno stiinta
nu medicii sunt de vina pentru dezastrul din spitale, ci autoritatile locale, ministrul sanatatii, guvernul. Situatia asta nu e de ieri, e de ani de zile si nu pare a se imbunatatii.
Daca nu ma insel, chiar "iubitul" nostru edil a inchis zeci de spitale pe vremea cand a fost premier. Se pare ca nu e capabil nici macar la nivel local sa gestioneze problema. Desigur, astea sunt probelme nesemnificative pentru niste cetatenii care sufera si ei la ramndul lor de sindromul stockholm. Ei se trateaza cu festivaluri, untold si alte chermeze, care dupa cum arata cifrele au dus la o crestere majora a traficului si consuumului de droguri.
ro18-11-2017, 22:44
Total gresit!!medicul poate lua spaga doar?cine raspunde de siguranta pacientilor?primarul din gafaiata?sistemul sanitar e bolnav de la asigurator pana la femeia de servici,trebuie recunoscut s-au inghitit bani cu nemiluita pe degeaba.
cuno stiinta19-11-2017, 6:35
Deacord mario cu ce spui, insa sunt curios, pana la patologic , daca exista un atelier de croitorie la Sp. Copii, daca nu sunt curios daca s-a avansat cerere de schimbare asternuturi si daca da ce s-a facut cu cerera? Sunt sigur ca au si croitorie, unde puteau fi cusute ca la spalatorie sau firrma care face asta se putea vedea ca sunt distruse. Putregaiul din Spital face ca achizitionarea de asternuturi, de consumabile medicale, nu mai spun de medicamente, instrumentar sa fie facut pe spranceana, firme care imping spaga si nu ofera calitate, licitatii trucate, etc.
faci o mica eroare, la nivel de Spital e devina managerul si sefii spitalului, in acest caz si al Clinicii 2 Pediatrie, ei gestioneaza situatia. Nu cred ca aveau vreun refuz de la cere un ajutor de la Primarie, Cons. Jud. Dar retine, exista firme care de ani intregi aprovizioneaza spitalul cu " di tăte". Acolo e interesul , marfa prosta la pret de lux.
Charlie19-11-2017, 9:32
Da, ma HIDROCEFALULE, e frustrat ca face de 10x mai multi bani ca tine, fara sa stea cu mana intinsa la pacienti, fara sa dea spaga pe post si fara sa linga in c** un prof sau sef de sectie de dimineata pana seara.
bula18-11-2017, 15:53
perina?
OVIDIU18-11-2017, 15:16
Traim in Clujul bocului....
Ion18-11-2017, 16:44
Nu ai decat sa te intorci in moldova de unde ai venit ,daca nu iti place.
mario18-11-2017, 17:57
Ion, dupa cum se vede in Cluj e ca-n Moldova. Asa ca, poti sa-l pupi in continuare in dos pe dl. Boc. Probabil daca-l intrebam pe dl.Boc de situatia spitalelor din Cluj-Napoca, ar zice ca nu e treaba lui, e treaba guvernului, la fel de scoli, la fel de de centuri ocolitoare etc.
Hmm19-11-2017, 8:35
Si are dreptate. Sunt spitale de stat. Apartin de ministerul sanatatii. Programul de guvernare, dragnea astea..
mario19-11-2017, 13:08
@Hmm
Spitalele din Cluj Napoca nu merita sponsorizari, dar UNTOLD merita (fie si ilegale).
Hmm19-11-2017, 19:09
Sa se implice marii bogatasi si mafioti din cluj. E maruntis pt ei sa cumpere 200 seturi de lenjerie. Sa nu mai care banii in gibraltar
Anti vinitura20-11-2017, 8:30
Ion, pleaca inapoi de unde ai venit!!! Kolosvarul a clujenilor!!!