Social

Pacienții plătesc 2 lei să se uite la TV: ”În pușcărie e gratis”

  



 

Spitalele clujene îi taxează pe pacienți cu 2 lei, dacă vor să se uite la televizor.

 

Apropo de priorități: În spital, dacă vrei să te uiți la televizor, plătești 2 lei pe oră. În pușcărie e gratis.

 

Dacă socialiștii erau doar bolnavi, prioritatea lor erau spitalele. Dar când sute de mii de oameni strigă #noapteacahoții musai să(-ți) creezi condiții”, a scris, pe Facebook, realizatorul tv, Sabin Gherman.

 

Vi se pare normală situația?

coral nou_1.png
15-3-2017, 23:56
40 vizualizări
17 comentarii
ade17-3-2017, 19:32
Nu aveti Dumnezeu? Luati banii bolnavilor...
Unu16-3-2017, 22:44
Nu e nici un secret ca industria farmaceutica sau medicala face totul pentru profit,si inca ce profit .puscariile nu aduc profit ! Idee de afacere ,puscarii private , cei cu bani ,conditii bune si statul ar face bani ! Normal ca vor urla frustratii dar uita ca decat sa taxezi bolnavii mai bine taxezi puscariasi ...te doare daca un puscarias se simte bine sau rau ? Daca da,..esti frustrat :)
ro16-3-2017, 21:58
Asa este si in Germania,doar ca serviciile medicale,hrana,comportamentul cadrelor medicale sunt de vis.TELEVIZORUL INTERNETUL SE PLATESTE IN GERMANIA SAPATI DEGEABA TREBUIE SAPAT IN SPAGARII SI CORUPTII SISTEMULUI MEDICAL O OPERATIE DIFICILA COSTA PESTE 10.OOOO MI LEI TOT DE RAHATURI VA LEGATI SUNT CARTI POT CITI PANA VAD IMAGINI.
zeghe16-3-2017, 14:53
Mai lasati televizoarele, ca vi se netezesc creierasele si puneti-va pe citit, că-i mai sanatos si garantat e cu folos....La doctor de duci să te tratezi , nu să te uiti la TV.
Neuronii "reclamanutului" au primit autonomie si li s-au defectat conexiunile.
No, da iti doresc sa ai parte de TV gratuit pe multi ani Ghermănus!
Z16-3-2017, 16:25
La fel iti dorim!Multe zile de spitalizare cu operatie grea,sa vezi ce placut e cand dupa o anestezie zdravana nu mai vezi literele 1 luna.Salutari si multa sanatate din partea celor cu creierul netezit.
@Z17-3-2017, 9:33
Aoleuu ce te-ai suparat mai "telenovistule"....de bolnav ce esti nu poti citi, dar te poti uita la TV...bag seama ca esti mare fan TV (LookTV?)...sau poate fan Ghermanus...?! Sanatate si tie si un creier mare si creţ iti doresc!
unul19-3-2017, 12:59
ce ai ma frUstratule ,lasa ca va face Sabau cantonament la Salicea:))
dda16-3-2017, 12:59
la UPU e 10 lei, si platesti/ telecomanda...
Doc16-3-2017, 9:24
Ce sunteti fraieri...daca va inbolnaviti, jupuiti un parlamentar...pentru ca in inchisoare ai parte de tratament gratis, papa gratis, tv gratis...
@doc16-3-2017, 10:11
de obicei oamenii se imbolnavesc, nu se "inbolnavesc" dar ce conteaza limba romana cand tot ce iti zboara prin cap sunt doar niste mesaje feisbuciste ale altora de genul #parlamentulpenalilor si #rezist. Asa-i ca merita sa iei lumina de la Sabin Gherman, un ungur care umbla in haine de roman?
Doc16-3-2017, 11:30
cred ca mai bine ti-ai face griji, sa nu ajungi prin locurile susnumite, decat sa ma corectezi pe mine...sau tu esti ceva fost/viitor scriitor de dupa gratii?
@Doc16-3-2017, 12:50
Prefixul „îm” se folosește înaintea literelor P sau B:
îmbogățit, împuținat, împlinit, împotriva, împreună, împiedica, îmbibat, îmbătat etc.

Prefixul „în” se folosește în celelalte situații:
înnegrit, întinat, înapoiat, întotdeauna, încrezut, înălbit, îngălbenit, întortocheat, îndrituit, îndreptățit, îndrăgostit etc.

Acum ca te-am adus la zi, pot sa incep sa imi fac griji sa nu ajung dupa gratii. Vezi ca hashtag-ul e tot un fel de grilaj, ai grija cum il folosesti!
dobre ioan16-3-2017, 9:05
asta cu platitul 2 lei sa te uiti la tv e vax albina.
daca te internezi cu copilul in spital, si copilul are peste 7 ani, nu primesti mancare. deloc. nici daca o platesti. trebuie sa mergi afara din spital sa iti cumperi de mancare. sau sa iti aduca cineva.
pentru copii sub 7 ani primesti mancare, dar trebuie sa o platesti.
dar la cei peste 7 ani de ce nu se poate acelasi lucru? nu am pretentia ca statul sa plateasca si pentru adult, dar sa ii dea masa contra cost nu e asa de greu.
cei care sunt din oras se mai descurca, ca vine familia, sau prieten, sau vecin si aduce ceva de mancare. insa cei care poate vin din alt oras, sau de la tara ce fac? ca poate nu are cine sa le vina in fiecare zi cineva sa le aduca pachetel cu mancare pentru parinte.
verificati chestia asta, pe la spitalele de copii din cluj.
Z16-3-2017, 9:02
Astea sunt probleme?Avem probleme in sanatate sau mor pensionarii de foame?Nicidecum,probleme adevarate sunt placutele bilingve sau ca un idiot a fluturat nu stiu ce steag in centrul orasului.Astea sunt problemele adevarate cand vine vorba de politica si pensionarii rabda de foame caci oricum va veni o sarbatoare si se vor impartii sarmale sau va fi un dumping la pretul hartiei igienice in careva supermarket.Bravo Romania!!!
dp16-3-2017, 8:38
Peel Smart Remote pe telefon si nu o sa mai aveti nevoie de telecomenzile lor.
bolnav16-3-2017, 8:09
Eu REZIST pentru cei din puscarii....sa le mearga bine!
16-3-2017, 5:48
La spitalul de recuperare din Cluj Napoca sunt tv cu jetoane , 50 de bani echivalentul a 15 min de vizionare ( iar daca erau reclame.... injurai) plus ca nu erau telecomenzi pentru toate televizoarele !